Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz czeka na mural z Marianem Rejewskim

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska/collage Monika Wieczorkowska
Autor ściennego obrazu na ul. Gdańskiej 10 ma być wyłoniony w ogólnopolskim konkursie. To decyzja prezydenta miasta.

Nie ma szansy na to, by jeszcze latem na bocznej ścianie domu przy ul. Gdańskiej 10 odsłonięto mural o pogromcy Enigmy. Wielka szkoda, bo 16 sierpnia przypadają 112. urodziny genialnego bydgoszczanina.

O tym terminie, jako wielce prawdopodobnym, pisaliśmy w maju. Wtedy Marek Iwiński, plastyk miejski poinformował nas, że ma już kilka projektów, które niebawem przedstawi prezydentowi Rafałowi Bruskiemu.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że „prezydent chce, by był to konkurs ogólnopolski”. - Mamy już opracowany regulamin. Wysłaliśmy też pismo do zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy Gdańskiej 10. Kiedy tylko dostaniemy zgodę, ogłosimy konkurs - zapowiada Iwiński.

Łowcy pedofilów z Torunia zrobili zasadzkę na 62-latka z Żyrardowa

Nieoficjalnie wiemy, że pismo dotarło już do władz Wspólnoty Mieszkaniowej. Ani przez moment nie wątpimy, że decyzja będzie pozytywna.

Przypomnijmy. Pomysł „Pomorskiej” by na Gdańskiej 10 powstała ścienna grafika, przedstawiająca jedną z najważniejszych postaci w historii Bydgoszczy, ma już kilkumiesięczną historię. Pierwszy raz napisaliśmy o tym w lutym tego roku. Plastyk miejski był projektem zachwycony.

- Twarz Rejewskiego jest bardzo charakterystyczna. Wdzięcznym motywem dla artystów jest także Enigma, a szczególnie klawiatura. Mural powinien mieć formę otwartą i dobrze komponować się z pozostałą płaszczyzną ściany kamienicy - mówił Marek Iwiński.

Za tym, by na ul. Gdańskiej 10 pojawił się mural przypominający dzieło Rejewskiego i jego współpracowników: Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego przemawia kilka ważnych faktów.

Po pierwsze: pogromca Enigmy to rodowity bydgoszczanin. Po drugie: w mieszkaniu przy Gdańskiej 10 nasz genialny kryptolog spisał wspomnienia z pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego (w kwietniu tego roku minęło pół wieku). W ten sposób ujawnił fakt złamania Enigmy przez Polaków, zanim zrobił to emerytowany szef francuskich służb wywiadowczych gen. Gustave Bertrand (stało się to latem 1973 r.). Maszynopis od Rejewskiego kupił Wojskowy Instytut Historyczny.

Po trzecie: Gdańska 10 to ostatni bydgoski adres wybitnego matematyka. Stąd, w 1969 r. przeprowadził się do Warszawy.

Na powieszenie, na ścianie kamienicy przy Gdańskiej 10, czeka również jedna z pięciu bliźniaczych szklanych tablic (mają być elementem ścieżki edukacyjnej). Autorem tego pomysłu jest ratusz. Dziwi nas niepomiernie, że swój własny projekt Urząd Miasta nie potrafi zrealizować od prawie dwóch lat.

Pogoda na dzień (03.07.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo/x-news

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto