Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Czytelnicy niepokoją się, gdzie podziało się wyposażenie piekarni Bigońskich

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Piekarnia Bigońskich na bydgoskim rynku działała przez 96 lat. Zniknęła z miejskiego krajobrazu w 2020 roku.
Piekarnia Bigońskich na bydgoskim rynku działała przez 96 lat. Zniknęła z miejskiego krajobrazu w 2020 roku. Arkadiusz Wojtasiewicz
Smutny widok na ul. Gdańskiej, w miejscu w którym dziesiątki lat działała piekarnia Bigońskich straszy pustka. Nie otwarto tam żadnej innej działalności, a bydgoszczanie pytają, co stało się z historycznym wystrojem i sprzętami najstarszej bydgoskiej piekarni.

Zobacz wideo: Zimna wiosna to droższe warzywa.

Dokładnie 96 lat na rynku działała rodzinna piekarnia Bigońskich. Znajdowała się przy ulicy Gdańskiej. Teraz w jej miejscu straszy opustoszały lokal, którego nikt nie zdecydował się przejąć. Dla historii miasta ważne było to, by spuścizna piekarzy - w tym cały sprzęt - nie poszedł "na śmietnik", tylko był świadectwem świetności bydgoskiego rzemiosła przez następne lata. Dzięki porozumieniu miasto przejęło zaplecze techniczne piekarni i zobowiązało się do jego wykorzystania w przyszłości. Co dzieje się z wyposażeniem piekarni? - dociekają nasi Czytelnicy.

W czasie oficjalnego otwarcia tarasów Młynów Rothera nie zająknięto się nawet o ekspozycji piekarnicznej. Nie oznacza to jednak, że o obietnicy zapomniano.

- Rzeczywiście podczas otwarcia tarasu nie wspominaliśmy o kwestii wyposażenia piekarni Państwa Bigońskich. W naszym obiekcie znajdzie się ponad 30 różnego rodzaju przestrzeni. Obecnie kładziemy nacisk na opowiadanie o tych, które udostępnione zostaną najszybciej - znajdujących się w Spichrzu Zbożowym - wyjaśnia Anna Triebwasser, specjalistka ds. komunikacji parku Kultury w Bydgoszczy.

Pracownię kulinarną z wyposażeniem piekarni Bigońskich zaplanowano na ostatnim pietrze Młynów Rothera, wyżej jest już tylko wyjście na taras widokowy.

- Obecnie wyposażenie, które pozyskaliśmy, znajduje się w magazynie w Młynach Rothera. Tuż przed przeprowadzką fotograf Pan Wojciech Woźniak wykonał obszerną dokumentację zdjęciową piekarni. Zajęcia planujemy docelowo upublicznić przy okazji projektowania ekspozycji - informuje Anna Triebwasser.

- Pamiątki znajdą nowy dom w Spichrzu Mącznym, gdzie piekarnicze tradycje kultywowane będą w pracowni kulinarnej. Przed przystąpieniem do likwidacji wykonana została dokumentacja fotograficzna i sesja upamiętniająca ostatnie chwile pracy Państwa Bigońskich w piekarni oraz film. Cieszymy się, że ta historia skończy się mimo wszystko szczęśliwie, a kultowe miejsce na mapie Bydgoszczy dzięki Młynom nie odejdzie w zapomnienie - czytamy w podsumowaniu działań Parku Kultury za rok 2020.

Polecamy

Ulica Bydgoska w różnych miastach to zupełnie inna okolica. Zobaczcie na kolejnych slajdach, gdzie ulica Bydgoska prowadzi do Małej Wenecji, a gdzie zahacza o domy studenckie, gdzie jest osiedlówką, a gdzie prowadzi na leśne wzgórze.

Takie są ulice Bydgoskie w miastach całej Polski. Zobacz zdj...

Trwa głosowanie...

Czy jesteś już po szczepieniu przeciw COVID-19 (przynajmniej po jednej dawce)?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto