Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz i Toruń razem na inwestycyjnej top liście

(gaz)
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawił doroczny raport na temat inwestycyjnej atrakcyjności polskich regionów i podregionów w 2010 roku. Podobnie jak w dwóch poprzednich zestawieniach, w pierwszej jedenastce najlepszych miejsc do inwestowania znalazła się aglomeracja bydgosko-toruńska.

Ranking IBnGR to najważniejsze doroczne polskie opracowanie na ten temat. Opiera się na porównywaniu atrakcyjności inwestycyjnej rozumianej jako zdolność przyciągania potencjalnych inwestorów. Eksperci instytutu badają między innymi dostępność transportową, koszty pracy, jakość kadr, chłonność rynku zbytu, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej i społecznej, a także poziom rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa powszechnego.

Z tegorocznego raportu wynika, że wyraźnie największą moc przyciągania inwestorów mają dwa zwarte obszary w południowej części kraju – jeden ukształtowany wokół aglomeracji śląskiej i zachodniej Małopolski, drugi związany z Wrocławiem i Wałbrzychem. Tereny te posiadają tradycje przemysłowe, rozwinięty sektor produkcji przemysłowej, wykwalifikowane w tym względzie kadry, a także dobre skomunikowanie (przede wszystkim dzięki autostradzie A-4). To tam znajduje się 7 z 11 najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie podregionów. W najlepszej jedenastce znalazły się tylko cztery podregiony położone w innych częściach kraju – łódzki, poznański, szczeciński i właśnie bydgosko-toruński.

Aglomeracja bydgosko-toruńska trafiła do rankingu po raz pierwszy dwa lata temu, plasując się od razu na wysokim, siódmym miejscu. W 2009 roku została sklasyfikowana na miejscach 5. (atrakcyjność inwestycyjna w sferze przemysłowej) i 6. (atrakcyjność inwestycyjna z sferze usług). W tym roku w obu klasyfikacjach jest 7., co także należy uznać za sukces.

Według raportu IBnGR, mocnymi stronami naszego Dwumiasta są przede wszystkim kadry – duża liczba wysoko wykwalifikowanych pracowników, duża liczba studentów i absolwentów wyższych uczelni, a także osób kończących szkoły średnie i zawodowe – oraz dobra dostępność komunikacyjna, w tym istnienie regionalnego portu lotniczego w międzynarodowej sieci połączeń oraz korzystna struktura gospodarki.

- Nasze Dwumiasto utrzymuje się wśród najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych już trzeci rok. Oznacza to, że dążąc do urbanistycznej, komunikacyjnej i funkcjonalnej integracji Bydgoszczy i Torunia idziemy we właściwym kierunku. Wartością dodaną tej integracji powinien być nie tylko efekt skali i efekt uzupełniania się obu stolic województwa, ale także, a może przede wszystkim napęd gospodarczy dla całego regionu. Warto też zwrócić uwagę, że eksperci przygotowujący dokument wysoko ocenili istnienie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Mogę powiedzieć otwarcie, że port, który w ostatnim czasie przeżywał wiele trudności, został uratowany dzięki staraniom samorządu województwa. Okazuje się, że czyniąc to dokonaliśmy słusznego wyboru – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.Źródło:Urząd Marszałkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto