Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Inwazja półpasożyta w naszym mieście. Tysiące zaatakowanych drzew [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Jemioła rzuca się w oczy zwłaszcza wczesną wiosną, zanim drzewa wypuszczą liście jej zieleń jest wyraźnie widoczna pośród konarów.
Jemioła rzuca się w oczy zwłaszcza wczesną wiosną, zanim drzewa wypuszczą liście jej zieleń jest wyraźnie widoczna pośród konarów. Arkadiusz Wojtasiewcz
Jemioła atakuje tysiące drzew w Bydgoszczy. Zwłaszcza teraz, gdy drzewa jeszcze nie wypuściły liści zieleń jemioły z daleka widać między gałęziami.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Ten półpasożyt jest już wszędzie, drzewa zaatakowane jemiołą widać na Wyżynach, w Fordonie, Bartodziejach, Śródmieściu i Osiedlu Leśnym. Właściwie jedynym skutecznym i pewnym sposobem na pozbycie się jemioły jest jej wycięcie wraz z dużym fragmentem gałęzi. Cięcia muszą być radykalne, bo jemioła mocno rozbudowuje system ssawek wewnątrz gałęzi i konarów i szybko odrodzi się, gdy cięcia będą zbyt płytkie. Do takich prac potrzeba specjalistów i sprzętu z wysięgnikiem.

- Drzew z jemiołą jest u nas na pewno ponad tysiąc. I to tylko licząc zwartą zabudowę osiedla - mówi nam osiedlowy radny z Kapuścisk. - Na obrzeżach osiedla, nad Brdą, przy ul. Solnej, w wąwozie - pewnie naliczymy drugie tyle. A uschniętych drzew zindeksowaliśmy już ponad 100. To one stanowią największe zagrożenie dla przechodniów, a nikt ich nie usuwa.

Bydgoszczanin twierdzi, że do aplikacji Dbamy o Bydgoszcz samodzielnie zgłosił kilkadziesiąt zaatakowanych jemiołą drzew. Interwencje nie spotkały się z wielkim odzewem.

- Chyba, że w zgłoszeniu zaznaczałem, że drzewo zagraża zdrowiu i życiu przechodniów, wtedy faktycznie przyjeżdżali. Ale już sąsiednim drzewem się nie zajęli, bo go w zgłoszeniu tego nie było. Tymczasem zagrożenie jest realne, jeśli pozostawią jemiołę, to osłabione nią gałęzie mogą w każdej chwili się oderwać i zabić idące do szkoły dziecko. Najgorsza sytuacja jest na terenie szkół - 28 i 57 - twierdzo osiedlowy radny.

Trwa głosowanie...

Które to Twoje ulubione targowisko w Bydgoszczy?

Sytuacja jest groźna, bo jemioła to agresywny pasożyt, jest w stanie najpierw osłabić, a później powalić nawet stare drzewa i to w ciągu 7-10 lat. Co gorsza, owoce jemioły otoczone są lepkim śluzem, który przylepia się do ptaków i trafia jako nasiona na inne drzewa, które będą żywicielami jemioły.

- Trudno odnosić się do konkretnych liczb zainfekowanych drzew, które podają mieszkańcy Kapuścisk. Trzeba wziąć pod uwagę, że wiele z nich rośnie na terenach spółdzielczych i prywatnych. A z terenów prywatnych jemioła nie jest w ogóle usuwana. Powoduje to, że szybko rozprzestrzenia się na inne miejsca - zauważa Bogna Rybacka, ogrodnik miasta, wicedyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej bydgoskiego ratusza.

Miasto stara się zwalczać jemiołę, ale nie jest to sprawa ani łatwa, ani tania. Wycinka wymaga specjalistycznego sprzętu, część drzew rośnie na terenach stromych, trudno dostępnych. - Przygotowaliśmy kilka przetargów na sanitarne cięcie drzew. To właśnie przy okazji cięć sanitarnych pozbywamy się jemioły. Jeśli chodzi o stare drzewa przeznaczone do takich cięć (nie oznacza to ich wycięcia - red.) około 70 procent jest zainfekowane jemiołą. Niestety, do kilku przetargów nie zgłosili się wykonawcy. Udało się rozstrzygnąć postępowania na pakiety, które dotyczą 79 i 57 drzew w Bydgoszczy - informuje Bogna Rybacka.

Część z tych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczyła Kapuścisk, specjalistyczne ekipy uwijały się z pracą pod koniec zeszłego tygodnia.

Tymczasem planowano zajęcie się około 500-600 drzewami w naszym mieście. - Jemioła atakuje już osłabione drzewa, przyspieszając ich degradację. Najczęściej wchodzi na drzewa introdukowane, które są gatunkami obcymi. Jednak ostatnie susze spowodowały, że coraz chętniej przenosi się na rodzime gatunki. Drzewa przeznaczone do wycięcia są natomiast przynajmniej w 90 suche lub ich stan zagraża bezpieczeństwu, na przykład poprzez zakłócenie ich statyki - mówi Bogna Rybacka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto