Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Jak odpowiedzialnie pomóc zwierzakom z Ukrainy? Izabella Szolginia o pomocy dla czworonożnych ofiar wojny

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Wielu uchodźców z Ukrainy zabiera swoich czworonożnych przyjaciół ze sobą. Wiele jest takich, które nie mają domu. Jak możemy im pomóc?
Wielu uchodźców z Ukrainy zabiera swoich czworonożnych przyjaciół ze sobą. Wiele jest takich, które nie mają domu. Jak możemy im pomóc? Paweł Dubiel
Tragicznej sytuacji, która ma miejsce za wschodnią granicą, doświadcza zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Wielu uchodźców z Ukrainy zabiera swoich czworonożnych przyjaciół ze sobą. Wiele jest takich, które nie mają domu. Na granicy działają wolontariusze, którzy zapewniają opiekę i jednym, i drugim. Jak możemy włączyć się do pomocy zwierzętom dotkniętym wojną?

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Izabella Szolginia, dyrektor bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału OTOZ Animals podkreśla, że każda pomoc musi być przemyślana. Także ta, która ma ratować zwierzęta z Ukrainy.

- Wiadomo, że ofiarami działań wojennych są zawsze ludzie, ale także zwierzęta. Pozostawione bez opieki człowieka, zwłaszcza te psy i koty, które były domowymi pupilami, w żaden sposób sobie same nie poradzą. Wielu Ukraińców, uciekając przed agresorem, zabrało ze sobą psy, koty i inne zwierzęta towarzyszące. Tym udzielana jest pomoc na miejscu. Szczególnie jeśli chodzi o wodę i karmę - mówi Izabella Szolginia.

Jak dodaje, na granicy pomocy ludziom i zwierzętom udzielają wyłącznie polscy wolontariusze. Czynią to nie szczędząc sił i prywatnych środków. Wożą karmę dla psów i kotów, którą rozdają właścicielom zwierząt.



Adoptując kota lub psa ze schroniska, pomagasz zwierzętom z Ukrainy


Są jednak i takie psy i koty, które przybywają do Polski bez opiekunów. Trzeba znaleźć im miejsca, gdzie otrzymają pomoc w zakresie szeroko rozumianej opieki.

- Często nie wiemy czy zwierzęta te były szczepione, odrobaczone, wysterylizowane. Nie mamy takiej wiedzy. Nie znamy też ich usposobienia, charakteru... - opowiada nasza rozmówczyni.

Dlatego też schroniska apelują do zabierania choćby na tzw. „tymczas” (adopcję tymczasową) bądź stałą adopcję polskie psy i koty, które obecnie czekają w schroniskach na nowe domy. Dyrektor bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt przypomina, że adoptując jedno zwierzę ze schroniska, również pomaga się tym, które jadą tu z Ukrainy - jedna adopcja to jedno miejsce dla kota lub psa więcej.

- Te psy i koty są zaopatrzone weterynaryjnie i załoga schroniska je zna, więc wie, komu można je polecić. Natomiast pieski i kotki z Ukrainy najpierw powinny przejść badania, szczepienia, zabiegi sterylizacji i wówczas będą gotowe do znalezienia nowych domów. Rozumiemy emocje osób chcących pomóc natychmiast zwierzętom z Ukrainy. Do bydgoskiego schroniska trafi najprawdopodobniej 10 ukraińskich psich sierot. Prosimy by o te, ukraińskie i o psy i koty z naszego, bydgoskiego schroniska pytać pod numerem 512 28 28 53 - informuje Izabella Szolginia.

W pomoc zaangażowane jest także Stowarzyszenie Stukot w Bydgoszczy. Również tu poszukiwane są osoby, które będą w stanie zapewnić zwierzętom z Ukrainy dom - stały lub tymczasowy.

- Bardzo prosimy o wsparcie naszych działań. Nie możemy tak po prostu rozdawać tych kotów, które przyjadą - musimy te domy sprawdzić, bo adopcja w emocjach to nie jest dobry pomysł... Na to wszystko potrzeba czasu dla nas i spokojnego miejsca dla tych przerażonych stworzeń - czytamy w komunikacie na Facebooku Stowarzyszenia.

Działacze zapewniają zwierzakom opiekę weterynaryjną i sanitarną. Kontakt: [email protected].

Fundacja Centaurus - tu można przekazać wsparcie dla ukraińskich zwierząt

Pomóc można także przyłączając się do zbiórki na rzecz ukraińskich ludzi i zwierząt, organizowanej przez Fundację Centaurus. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc rodzinom (zakup ubrań, leków, łóżek, pościeli, zapewnienie wyżywienia), a także zwierzakom, m.in. na karmę i leki, transport do ośrodków Fundacji. Osoby zainteresowane udzieleniem zwierzakom wsparcia mogą przekazać darowiznę za pośrednictwem strony internetowej Fundacji (TUTAJ) bądź przelewem (nr rachunku: 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350), tytułem UKRAINA. Chęć pomocy można zgłaszać także pod numery telefonu: 518 569 487, 535 162 322 lub na adres mailowy: [email protected].

Trwa głosowanie...

Czy wszyscy rosyjscy sportowcy powinni zostać zdyskwalifikowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto