MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Młodzież pije alkohol przy placu zabaw na Wyspie Młyńskiej? Zgłaszaj takie sytuacje Straży Miejskiej

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Place zabaw na Wyspie Młyńskiej
Place zabaw na Wyspie Młyńskiej Tomasz Czachorowski / archiwum
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Bydgoszczy, który skarży się na złe zachowania młodzieży przesiadującej w pobliżu placu zabaw na Wyspie Młyńskiej.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

Pan Rafał często przychodzi z córką na plac zabaw na Wyspie Młyńskiej. - Obok tego placu regularnie zbiera się młodzież w wieku około 12-14 lat, która przesiaduje tam z piwem, papierosami czy trawką. Dzieje się to każdego dnia, o różnych porach. Na plac przychodzą mniejsze dzieci, które słuchają wulgarnego języka. W pobliżu jest kamera monitoringu, ale ja nigdy nie widziałem tam patrolu policji czy straży miejskiej, który zająłby się tymi osobami - mówi nasz Czytelnik.

Poprosiliśmy Straż Miejską w Bydgoszczy o sprawdzenie interwencji pod tym kątem w okresie 2 tygodni poprzedzających dzień zgłoszenia się do redakcji naszego Czytelnika (25 maja 2022). Jak informuje Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy, od 11 do 25 maja strażnicy nie mieli żadnej tego typu interwencji.

- W tych dniach mieliśmy na Wyspie Młyńskiej łącznie 22 interwencje. Było 19 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania, które jest najczęściej powtarzającym się problemem w tej okolicy. Pozostałe 3 sytuacje, to bezdomny śpiący na ławce, puszczanie luzem psa oraz zanieczyszczanie terenu. W dwóch ostatnich przypadkach osoby zostały ukarane mandatem, a mandat można nałożyć na osobę, która ukończyła 17. rok życia. Dodam, że interwencje w tych 3 sprawach były inicjatywą własną naszych funkcjonariuszy, którzy patrolowali teren - mówi Arkadiusz Bereszyński.

Przedstawiciel bydgoskich municypalnych przyznaje, że strażnicy miejscy nie są na miejscu cały czas, ale zapewnia, że patrole na Wyspie Młyńskiej odbywają się bardzo często i w ich obecności nie dochodziło do opisywanych przez Czytelnika incydentów. Rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy apeluje jednak do mieszkańców, aby wszelkie zauważone wykroczenia natychmiast zgłaszać pod numerem telefonu 986, a w godzinach od 22.00 do 6.00 najlepiej pod numer 112, gdyż w godzinach nocnych ten obszar miasta jest obsługiwany przez policję.

Zgodnie z przepisami, osobie która ukończyła 17. rok życia można za wykroczenie wystawić mandat, dać pouczenie lub złożyć wniosek o ukaranie przed sądem. W przypadku młodszych osób obowiązują przepisy Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, choć jak przyznaje Arkadiusz Bereszyński, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez interweniujących funkcjonariuszy. Można na przykład wezwać policję, rodziców, powiadomić szkołę. Obecnie rząd pracuje nad reformą przepisów o nieletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która ma regulować postępowanie w sprawach nieletnich, zarówno w sytuacjach popełniania przez nich ciężkich przestępstw, jak i wykroczeń czy przypadków demoralizacji. Jedną z proponowanych w ustawie zmian jest tworzenie okręgowych ośrodków wychowawczych dla osób po ukończeniu 13. roku życia, które popełniły czyn karalny oraz dla osób, które nie popełniły czynu karalnego, ale są mocno zdemoralizowane (np. piją alkohol, zażywają narkotyki), a stosowane już wobec nich środki były nieskuteczne. Nowe przepisy mają też umożliwić dyrektorom szkół kierowanie uczniów za mniej poważne występki do prac porządkowych na terenie szkoły i wokół niej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto