Bydgoszcz. Na Mostach Solidarności będą dwa pasy ruchu i ścieżka rowerowa? Drogowcy szykują zmiany

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy północnych Mostów Solidarności - zakładać ma ona budowę porządnej infrastruktury rowerowej oraz zmiany przy przystanku autobusowym.
Bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy północnych Mostów Solidarności - zakładać ma ona budowę porządnej infrastruktury rowerowej oraz zmiany przy przystanku autobusowym. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Ograniczenie liczby pasów ruchu i ścieżka rowerowa na Mostach Solidarności - nie jest to wykluczone. Bydgoscy drogowcy ogłosili przetarg na nową koncepcję ruchu na północnej nitce przeprawy przez Brdę. Ma być nowocześniej i bezpieczniej.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy północnych Mostów Solidarności - zakładać ma ona budowę porządnej infrastruktury rowerowej oraz zmiany przy przystanku autobusowym. Z dokumentu ma też wynikać, czy przypadkiem nie warto ograniczyć na mostach liczby pasów ruchu - w trzech do dwóch.

Dwa warianty ruchu na Mostach Solidarności

Wyłoniony w przetargu wykonawca ma przedstawić co najmniej dwa warianty nowych rozwiązań komunikacyjnych w tym rejonie miasta. Jeden z nich zakłada, że trzy pasy ruchu dla samochodów zostaną na północnych mostach, ale prawy pas na początku będzie spełniał rolę przystanku autobusowego, a dalej będzie można z niego zjechać jedynie w prawo, w ul. Grottgera - czyli w zasadzie prawie tak, jak dzisiaj. Drugie rozwiązanie brane pod uwagę przez drogowców to całkowita likwidacja skrajnego, prawego pasa na samych mostach, a za mostem utworzenie jedynie prawoskrętu w Grottgera.

Ścieżka rowerowa na pewno będzie

Dodatkowa komplikację nowych rozwiązań jest założenie, że ścieżka rowerowa z Focha ma być połączona z bulwarami nad Brdą w kierunku Dworcowej i Królowej Jadwigi z newralgicznym punktem w miejscu dzisiejszych stromych schodów.

- Ogłosiliśmy dopiero przetarg na przygotowanie koncepcji przebudowy mostów. To projektant wybrany w drodze przetargu zaproponuje warianty różniące się liczbą pasów ruchu, przystankami, ścieżkami rowerowy itd. Nic na razie nie przesądzamy, bo to nie ten etap. O ścieżce rowerowej jednak mówimy, bo będzie ona przedłużeniem tej wybudowanej na ul. Focha w ubiegłym roku - uprzedza Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Ma być bezpieczniej i z przepisami

Pytany, czy przebudowa jest związana z być może dla niektórych kierowców kłopotliwym przystankiem autobusowym, rzecznik odpowiada: - Tam nie jest ”kłopotliwie”. Po prostu projektując nowy obiekt będzie zaprojektowany w nowym standardzie i zgodnie z nowymi przepisami i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dlatego planowane będą drogi rowerowe lub zmiany lokalizacji przystanku.

Otwarcie ofert planuje się na 21 stycznia.

Przypominamy, że nowa trasa po południowej stronie ul. Focha ma już charakter wydzielonej drogi dla rowerów. Fragment po północnej stronie na odcinku Grottgera - Multikino został już wybudowana w trakcie prac przy węźle Garbary oraz w ramach budowy dróg rowerowych w ciągu ul. Grunwaldzkiej.

Na Mostach Solidarności - przy Operze Nova - droga dla rowerów została wydzielona na chodniku za pomocą oznakowania poziomego. Ruch pomiędzy operą a pl. Teatralnym odbywa się już na wspólnej jezdni. Budowa wydzielonego ciągu rowerowego wymagała zmiany geometrii jezdni.

Dotychczasowy koszt budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Foch to 2,7 mln zł.

To kolejna inwestycja rowerowa realizowana w tej części miasta. Wcześniej powstały drogi rowerowe wokół pl. Poznańskiego, wzdłuż ul. Kruszwickiej i w Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim - między Wrocławską a Czarną Drogą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

y
yacaR
ŻEBY WAM SIĘ BANAŚ NIE DOBRAŁ DO DU...Y ZA NIE GOSPODARNOŚĆ I WYDAWANIE PRAWIE 3 MLN NA LEDWO UCZęSZCZANY PRZEZ PIESZYCH I ROWERZYSTóW KAWAŁEK MOSTU... OD POSZERZENIA ZA 3 MILIONY NIE PRZYBęDZIE TAM PIESZYCH !
p
pit
NIE WIEM co ma zarzad w glowach chcac zwężyć most na Focha bo "setki" rowerzystow i pieszych nie mieszcza sie na szerokim polnocnym chodniku mostu. Naprawde "kołki" nie macie na CO wydawać NASZYCH pieniedzy? Moze jak juz POŁATACIE wszystkie DZIURY i wypoziomujecie kilkanascie zapadnietych studzienek na SZUBINSKIEJ to wtedy PODEJMIJCIE temat...
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie