Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Na przystanku nie dowiesz się, kiedy przyjedzie autobus. Sprawdzisz to w telefonie. Przystankowe tablice ITS nie działają?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Od kilku lat działa w Bydgoszczy system sprawdzania, kiedy z danego przystanku komunikacji miejskiej odjedzie autobus czy tramwaj - i to w czasie rzeczywistym, z opóźnieniami. Wystarczy mieć telefon. Tyle że o tym udogodnieniu wciąż mało kto wie.
Od kilku lat działa w Bydgoszczy system sprawdzania, kiedy z danego przystanku komunikacji miejskiej odjedzie autobus czy tramwaj - i to w czasie rzeczywistym, z opóźnieniami. Wystarczy mieć telefon. Tyle że o tym udogodnieniu wciąż mało kto wie. Arkadiusz Wojtasiewicz
Od kilku lat działa w Bydgoszczy system sprawdzania, kiedy z danego przystanku komunikacji miejskiej odjedzie autobus czy tramwaj - i to w czasie rzeczywistym. Wystarczy mieć telefon. Tyle że o tym udogodnieniu wciąż mało kto wie.

Przebudowa zajezdnia tramwajowa przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

Już mało kto z dziś podróżujących komunikacją miejską w Bydgoszczy spogląda na przystanku na zegarek i porównuje godzinę odjazdu autobusu czy tramwaju z tradycyjnymi, papierowymi rozkładami jazdy. Powód jest prosty - o ile ma to sens na przystankach początkowych, o tyle wzrastający miejski ruch powoduje, że pojazdom komunikacji zdarza się nie być na przystankach pośrednich na czas. Jest tak także w przypadku awarii na trasie.

W tej chwili pasażerowie w Bydgoszczy już na dobre przyzwyczaili się do sprawdzania, kiedy autobus czy tramwaj przyjedzie w ten sposób, że patrzą na tablice systemu ITS umieszczone na przystankach komunikacji miejskiej. Pokazują one linie oraz konkretne, planowe godziny odjazdu z przystanku. W przypadku tych pojazdów, które mają nadjechać w najbliższym czasie, termin pokazywany jest już w minutach. Problem pojawia się wtedy, kiedy tablica świetlna... nie działa.

W ostatnim czasie taka sytuacja miała miejsce na rondzie Jagiellonów - chwilowo nie funkcjonowała żadna tablica. Na Facebooku pod adresem drogowców posypały się niewybredne uwagi. Przy tej okazji Paweł Górny ze Stowarzyszenia Społeczny rzecznik Pieszych przypomniał, że każdy może mieć dostęp do tych samych informacji, co na tablicach. Wystarczy mieć telefon z dostępem do internetu.

- Na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, u dołu tej strony, znajduje się zakładka "ITS odjazdy w czasie rzeczywistym". Po wejściu w tę zakładkę wyszukujemy linie autobusową lub tramwajową oraz interesujący nas przystanek. Wtedy system automatycznie wyświetli rzeczywisty czas przyjazdu danego środka komunikacji miejskiej na określony przystanek - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Jak to się dzieje? To proste. Każdy pojazd komunikacji - autobus czy tramwaj - ma na pokładzie urządzenie lokalizujące systemu GPS. - Dane z pojazdu są aktualizowane co dwadzieścia sekund - wyjaśnia Tomasz Okoński. - Dane są przekazywane do systemu ITS, a ten określone czasy wyświetla na tablicach na przystankach. Kiedy pojazd odjeżdża z konkretnego przystanku, system kalkuluje, kiedy będzie na następnym i np. - jeśli są korki - wprowadza korekty czasów przyjazdu na następny przystanek.

Informacje z tablic są identyczne z tymi, które możemy znaleźć w zakładce na stronie ZDMiKP. System pokazuje w telefonie rubrykę na wpisanie numeru przystanku, ale wystarczy, że użytkownik wypełni tylko jedno pole: numer linii, nazwę przystanku lub właśnie jego numer. Drogowcy podkreślają, że metoda ta jest także bardzo pomocna nie tylko wtedy, kiedy czekamy pojazd w konkretnym miejscu, ale dopiero zamierzamy do niego dotrzeć, na przykład wychodząc z domu czy z pracy.

Miasto Bydgoszcz rozpoczęło prace nad wdrożeniem Systemu ITS już w 2006 roku, kiedy ogłoszono przetarg na opracowanie Studium Wykonalności dla zadania „Inteligentne systemy transportowe w Bydgoszczy". Od 2008 roku ZDMiKP w Bydgoszczy rozpoczął poszukiwania środków finansowych na realizację zadania. We wrześniu 2010 roku Bydgoszcz jako beneficjent zadania wystartowało w konkursie organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w którym zajęło pierwsze miejsce zdobywając maksymalną liczbę 100 punktów oraz 85 procent dofinansowania zadania ze środków Unii Europejskiej. Wartość całkowita ITS w Bydgoszczy to prawie 54 mln zł brutto.

Trwa głosowanie...

Która fontanna w Bydgoszczy jest najładniejsza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto