MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz nadal atrakcyjna?

BOB
Dużo mówi się w naszym mieście o inwestycjach zagranicznych. Jednak poza nowymi hipermarketami mieszkańcy nie widzą oznak ożywionej działalności zagranicznych firm.

Dużo mówi się w naszym mieście o inwestycjach zagranicznych. Jednak poza nowymi hipermarketami mieszkańcy nie widzą oznak ożywionej działalności zagranicznych firm. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, jest szansa rozbudzenia zainteresowania Bydgoszczą.

Dla inwestorów rozważających możliwość uruchomienia działalności w nowym miejscu znaczenie ma przede wszystkim "klimat inwestycyjny". Wpływ na niego ma wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest jakość infrastruktury, jaką dysponuje miasto. W Bydgoszczy nie jest z nią najlepiej. Można to poprawić dzięki funduszom unijnym. Od dłuższego czasu trwają przygotowania do wykorzystywania pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej. Jednak możliwości ich pozyskania nie zależą tylko od samej kadry urzędniczej przygotowującej wnioski. Fundamentalne znaczenie ma przede wszystkim kondycja miejskiego budżetu i zdolności kredytowe miasta. Dobry stan finansów jest sprawa podstawową, gdyż otrzymanie dotacji unijnych wiążę się z udziałem finansową wnioskodawcy w projekcie.

Bydgoszcz posiada taką wiarygodność. Już od kilku lat międzynarodowe agencje ratingowe - między innym Standard&Poors i Fitch Rating - nadają Bydgoszczy kategorię BBB-.

Rating jest oceną, która określa możliwości kredytowe miasta. Głównym zadaniem ratingu jest poinformowanie inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych o wiarygodności i wypłacalności miasta. Nadana ocena odzwierciedla dotychczasowe wyniki zarządzania budżetem miasta, elastyczność finansową, lokalną sytuację gospodarczą i perspektywy jej rozwoju. Coraz więcej miast w Polsce zainteresowanych jest posiadaniem międzynarodowej oceny klasyfikacyjnej. Taka ocena powodować może wzrost popularności w oczach potencjalnych inwestorów. Kategoria BBB- przyznana Bydgoszczy oznacza stabilną sytuację finansową i długoterminowe zdolności kredytowe miasta.

Na czwarty kwartał 2004 roku zaplanowano ukończenie inwestycji zaplanowanych w projekcie "Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w mieście Bydgoszczy". Celem projektu - zaakceptowanego przez Komisję Europejską i dofinansowanego kwotą czterech milionów euro (stanowi to 55 procent kosztów) - jest poprawa dostępu do obszarów inwestycyjnych Bydgoszczy. Jest zatem szansa, że wraz z poprawą miejskiej infrastruktury i budowaniem wizerunku Bydgoszczy jako miasta przyjaznego inwestycjom zagranicznym - liczba firm zainteresowanych naszym miastem będzie rosła.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto