Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Oko w oko z kamerą. Drugi dzień castingu do filmu „Magiczny Kwiat Paproci” [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Poniedziałek (23 sierpnia 2021 r.) w bydgoskim kinie Pomorzanina był drugim dniem castingu do baśniowego, pełnometrażowego filmu „Magiczny Kwiat Paproci”. Przed obiektywem kamery próbkę swych umiejętności aktorskich miały szansę zaprezentować m.in. dziewczynki w wieku 7-10 lat, a także nastolatki
Poniedziałek (23 sierpnia 2021 r.) w bydgoskim kinie Pomorzanina był drugim dniem castingu do baśniowego, pełnometrażowego filmu „Magiczny Kwiat Paproci”. Przed obiektywem kamery próbkę swych umiejętności aktorskich miały szansę zaprezentować m.in. dziewczynki w wieku 7-10 lat, a także nastolatki Tomasz Czachorowski
W kinie Pomorzanin przez dwa dni prowadzony był casting do pełnometrażowego filmu „Magiczny Kwiat Paproci” bydgoskiej grupy Czarny Karzeł. W poniedziałek (23 sierpnia 2021 r.) producenci filmu spotkali się z młodzieżą - nastoletnimi kandydatkami do grupy dziewcząt, które będą wykonywać słowiańskie lalki mocy oraz nastoletnimi chłopcami - filmowymi rozbójnikami, którzy potrafią dobrze pływać. A wśród dziewczynek w wieku 7-10 lat poszukiwano odtwórczyni siostry głównego bohatera, Jacka.

Zobacz wideo: 116. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego

Drugiego dnia castingów (23.08.2021 r.) w kinie Pomorzanin w Bydgoszczy szansa zagrania w bydgoskiej produkcji „Magiczny Kwiat Paproci” stanęła m.in. przed najmłodszymi kandydatkami (w wieku 7-10 lat), które przed kamerą musiały wykazać się odwagą oraz wyobraźnią.

Nie bać się kamery i pokazywania emocji

- Kandydatki powinny nie bać się kamery (móc spojrzeć w kamerę i zagrać do niej jak do innego aktora). Powinny mieć pewną śmiałość w spojrzeniu na drugiego aktora i zagraniu kilku kwestii. Szczególną wagę przykładamy do umiejętności przekazywania emocji. Rola dziewczynki skupia się w głównej mierze na emocjonalnej, głębokiej relacji z filmowym bratem - Jackiem. Empatia, otwartość, troskliwość i emocjonalność w cenie - podkreślał reżyser Sebastian Kwidziński, który wraz z wspólnie z Martą Filipiak reżyseruje film „Magiczny Kwiat Paproci”.

Również nastoletnie dziewczęta drugiego dnia castingu miały swoje pięć minut - poszukiwano bowiem 14-, 15- i 16-latek do ról grupy wiejskich dziewcząt, które będą mieć umiejętność robić żadanice, czyli słowiańskie lalki mocy.

Młodzi rozbójnicy wskoczą do wody

Poniedziałkowy casting był także zarezerwowany dla nastoletnich chłopców (14-16 lat), którzy byli poszukiwani do roli młodych rozbójników Maćka i Wacka. Warunek? Umieć bardzo dobrze pływać, by wskoczyć do wody (blisko brzegu) i bezproblemowo poradzić sobie w razie, gdyby okazało się, że nie ma gruntu.

- Na samym planie bezpieczeństwo będzie zapewnione przez profesjonalnym nurków. Umiejętność pływania da większy komfort młodym aktorom. Jednym z wyzwań jest również realizacja tych zdjęć plenerowych w okresie wrzesień-październik - wyjaśnia Sebastian Kwidziński.

Dzień wcześniej (22.08.2021 r.) casting przeprowadzono wśród grup kobiet i mężczyzn, m.in., do ról wiejskiej społeczności, bawiącej się w Noc Kupały. Poszukiwane były też osoby z ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i atletyczną budowę ciała jako ostatnich przedstawicieli Ludu Dzikusów, którzy będą musieli stoczyć walkę ze Strzygą. Na wszystkie castingi obowiązywały mailowe zapisy.

Jak nam zdradził reżyser, plan zdjęciowy ma się rozpocząć od połowy września i potrwać do końca października br.

Polska legenda w filmie równie wciągająca jak „Hobbit” czy „Harry Potter”

Przypomnijmy, początkowo film pt. „Kwiat paproci” miał być pilotem serialu - pierwszym z trzynastu odcinków, prezentujących baśnie z różnych regionów Polski, według scenariuszy autorstwa prof. Zbigniewa Mikołejki. Zdjęcia nagrywano w większości w Bydgoszczy, gdzie na potrzeby filmowej sceny z Rusałkami w środku hali zbudowano jezioro o powierzchni ok. 18x15 m.

Pod koniec 2020 roku grupa Czarny Karzeł w sieci zaprezentowała nawet trailer baśniowego filmu, pełnego efektów specjalnych i różnych technik animacji.

Ostatecznie film będzie przekształcony w pełnometrażową produkcję na podstawie nowego scenariusza, napisanego przez Katarzynę Płońską, która do tradycyjnego tekstu legendy dodała nowe wątki, sprawiając, że akcja filmu jest jeszcze bardziej pełna przygód w świecie z pogranicza legend i magii.

Już teraz realizatorzy zapowiadają, że polska produkcja będzie dla widzów równie wciągająca co znane filmowe hity jak „Hobbit” czy „Harry Potter”. A my przypominamy, że „Kwiat paproci” doczekał się nawet komiksu, stworzonego i wydanego w zeszłym roku także przez grupę Czarnego Karła.

Producentem filmu jest bydgoska grupa Czarny Karzeł. Koproducentami są: bydgoski Moderator Inwestycje, Fixe Film oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Produkcję wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto