Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Próbna matura z języka polskiego w nowej formule. Mamy komentarze naszych licealistów [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W III LO w Bydgoszczy próbną maturę z języka polskiego w nowej formule pisało 130 maturzystów.
W III LO w Bydgoszczy próbną maturę z języka polskiego w nowej formule pisało 130 maturzystów. Tomasz Czachorowski
To była jedna z pierwszych, ale ważnych prób dla licealistów z klas maturalnych. W środę (28 września) pisali próbny egzamin z języka polskiego w nowej Formule 2023.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

od 16 lat

W przyszłym roku maturę po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdawać będą absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. I właśnie dla nich CKE już we wrześniu, praktycznie na wejściu do IV klasy, przygotowała pisemne egzaminy próbne z przedmiotów na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego). Zaplanowano je od 28 do 30 września.

W środę (28 września) uczniowie mierzyli się z arkuszami z języka polskiego. Na ich rozwiązanie mieli wydłużony czas - 240 minut (tak będzie na maturze w maju w Formule 2023). Egzamin składał się z trzech części. Pierwszy arkusz obejmował test z języka polskiego w użyciu oraz test historyczno-literacki. Drugi arkusz - to były dwa tematy wypracowania - do wyboru (nowością jest zwiększenie liczby słów na wypracowaniu do 300).

Maturzyści: Notatka syntetyzująca - to było trudne

Zapytaliśmy uczniów III LO w Bydgoszczy, jak oceniają stopień trudności tego egzaminu. Wrażeniami po wyjściu z sali podzielili się z nami Julia Dubilewicz i Mikołaj Pliszka z klasy IV B o profilu humanistycznym.

- Najgorsze było to oczekiwanie i niepewność, co w tych arkuszach znajdę, dlatego przed wejściem do sali trochę się stresowałam - mówi Julia. - Choć to był tylko test diagnostyczny, to zależało mi, żeby dobrze wypaść. Ostatecznie okazało się, że prawie wszystkie zadania - oprócz jednego („Tanga” Mrożka jeszcze nie przerabialiśmy) - zrobiłam przed czasem. To cieszy, bo dobrze rozłożyłam siły.

Na wypracowaniu pojawiły się dwa tematy do wyboru. Jeden brzmiał: „Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań”, drugi - „Słowa - czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?”. W pracach należało się odwołać do wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego albo dramatycznego, innego utworu literackiego - mógł to być również utwór poetycki oraz do wybranych kontekstów.

- Pisałam o młodości. Temat był fajny, ale w pierwszej chwili miałam problem z wyborem lektury obowiązkowej i bohatera. Co prawda, lista lektur była podana, ale jest ich naprawdę dużo. Zrobiłam mapę myśli - tak jak zaleca nam nasza polonistka - i ostatecznie wybrałam z lektur obowiązkowych „Przedwiośnie” i postać Cezarego Baryki. Z innych utworów literackich postawiłam na „Zbrodnię i karę”, a w kontekstach wykorzystałam poezję i grafikę K.K. Baczyńskiego. W przypadku części dotyczącej języka polskiego w użyciu trudność sprawiła mi notatka syntetyzująca dotycząca tekstów: „Bez końca” Wojciecha Józefa Burszta oraz „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego. Tu trzeba było się zmieścić w limicie 60-90 wyrazów. I z tym miałam kłopot. Ten próbny egzamin zaliczam do udanych. Dałam z siebie wszystko.

Większe obawy o maturę ustną z języka polskiego

Mikołaj Pliszka z egzaminu próbnego z języka polskiego także jest zadowolony.

- Nic mnie nie zaskoczyło, ale dość wymagająca była część dotycząca testu - język polski w użyciu. Chodzi mi o porównanie dwóch tekstów, dwóch stanowisk autorów - mówi Mikołaj. - To było dość czasochłonne. Zajęło mi to jakieś 1,5 godziny, wiele razy wracałem do podanych tekstów Burszta i Napiórkowskiego. Na wypracowaniu pisałem temat pierwszy o młodości. Moim zdaniem był prostszy i łatwiej było mi dopasować lekturę obowiązkową. Wybrałem „Przedwiośnie”, a z innych utworów literackich „Kordiana”. Czas 240 minut na ten egzamin wykorzystałem w całości, bo jeszcze raz sprawdziłem sobie całość. Jeśli tak właśnie będzie wyglądała majowa pisemna matura z polskiego, to powinno być dobrze. My maturzyści - większe obawy mamy o ustną maturę. Dobrze jednak, że przećwiczyliśmy już teraz tę całą procedurę.

Udział liceów w próbnych maturach z CKE jest dobrowolny. Test diagnostyczny ma wyłącznie charakter informacyjny. W czwartek (29 września) maturzystów czeka próba z matematyki.

Ile kosztują rasowe, modne pieski w internecie? Sprawdziliśmy średnie ceny, w jakich można kupić m.in. boston terriery, border collie i gryfoniki >>>

Zobacz zdjęcia najmodniejszych ras psów! Corgi to był ulubio...

Trwa głosowanie...

Czy podobała ci się impreza Baśniowy Ogród Świateł?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto