Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: "Projekt Lato" podsumowanie i plan na wrzesień

TOM
65 dni, 87 wydarzeń zrealizowanych w 30 miejscach. Współpraca z 22 organizacjami i instytucjami. Projekt Lato – bo o nim mowa - był pewnym eksperymentem. Wywołał wiele skrajnych emocji. Wiele osób zgodziło się jednak z nami co do tego, że warto było wyjść ze różnymi dziedzinami sztuki i kultury „w teren”. Na dzisiejszej konferencji prasowej w Miejskim Centrum Kultury podsumowano dwa miesiące z kulturą.

Szefowa MCK Marzena Matowska mówiła o obawach jakie towarzyszyły jego rozpoczęciu: „W czerwcu na konferencji zapowiadającej lato tak naprawdę drżeliśmy udając pewniaków. Bo wiedzieliśmy, że to będzie lato ‘pod obstrzałem’. Bo my nie chcieliśmy robić tego, do czego Bydgoszczan przyzwyczajono, czyli do sceny z granatowej ceraty na rynku. Dziś możemy przestać drżeć i możemy powiedzieć, że to co zakładaliśmy się udało”.

Rzeczywiście w trakcie działań Projektu Lato wielokrotnie bydgoszczanie sygnalizowali nam zaskoczenie tym, jak fajną rzeczą jest przeżycie w nietypowym miejscu spotkania ze sztuką. Zresztą statystyki wskazują na to, że Projekt Lato przyciągnął większą liczbę widzów, niż ubiegłoroczne projekty letnie. Wydarzenia Projektu odwiedziło 40.000 osób. Warto podkreślić, że lato zostało zrealizowane po raz pierwszy w tak silnej dużej współpracy z partnerami, ani z wynajętymi komercyjnie podmiotami.

Jako współorganizatorzy Lata wystąpili: Fundacja Wet Music (organizująca akcję Duchamperie), Stowarzyszenie Mózg (akcje Wydział Kultury i Letni Projektor), Estrada Stagebar, Teatr Planeta M., Teatr Wielkie Koło, Teatr Dar, Stowarzyszenie im. I. Paderewskiego, rady osiedli Fordon, Jachcice, Opławiec i Śródmieście, Bydgoska Rada Seniorów, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Centro Cultural Capoeira Agua de Beber i inni.

Pozytywnie współpracę ocenia Sławomir Janicki ze Stowarzyszenia Mózg: „zaproponowana tego lata forma prezentowani sztuki w mieście jest w moim przekonaniu o wiele lepsza niż centralizowanie wszystkiego na Starym Rynku”. Wtórowała mu Danuta Milewska w Wet Music: „To, że wszystko podczas Duchamperii działo się w Muszli - miejscu tak opuszczonym - było najważniejsze. Wspaniale były reakcje tzw. ‘Tubylców’, którzy w koszulkach z napisami Zawisza-Park Witosa przychodzili i cieszyli się, że wreszcie coś tam się dzieje i muszla tętni życiem”. Akcje Mózgu przy Gdańskiej i na placu przed DM Drukarnia oraz Duchamperie, odkryły tego lata nowe przestrzenie dla kultury.

Nowym pasem transmisji kultury okazał się być także „odkryty” podczas Projektu Lato bulwar nad Brdą koło Klubu Estrada. Marek „Krzyżak” Hegenbarth podkreślał na konferencji, że pierwszy raz współpracował z MCK-iem na tak dużą skalę. Współpraca przyniosła trzy duże, udane imprezy plenerowe.

Trudno coś wyróżniać w programie Projektu Lato, ale idąc nieco na przekór za jedno z najważniejszych wydarzeń uważamy to, co nie wydaje się spektakularne. Bo dla nas sednem Projektu Lato była edukacja i popularyzacja kultury. Takim działaniem, które spotkało się z gorącym odzewem i wdzięcznością (tak!) dzieciaków oraz mieszkańców dzielnic był Kultulator - namiot zabaw. Realizowany przez Pracownię Teatru i Pracownię Plastyki odwiedzał osiedla (Fordon, Jachcice, Opławiec), na których mamy kulturalną pustynię. Dzieciaki mogły w namiocie, dzięki działaniom animatorek, po raz pierwszy od długiego czasu bawić się w sztukę w swojej własnej dzielnicy.

Trudną do przecenienia rolę edukacyjną odegrały Kina Objazdowe i Letnie Projektory organizowane przez ekipę Kina Orzeł. Wizyty z kinem na zapomnianych podwórkach Bocianowa, gdzie dzieciaki i dorośli na co dzień nie mają żadnej styczności z ambitnym filmem, wprawiały widzów w prawdziwy zachwyt. Może i nie było tych widzów wielu, ale nie liczyliśmy na efekt multipleksu. Oni siedzieli na krzesełkach, na swoim starym znanym podwórku, które na te kilka godzin stawało się miejscem magicznym. My też nauczyliśmy się tego, że 300 metrów od głównej ulicy miasta żyją ludzie odsunięci od osiągnięć współczesnego świata tak jakby mieszkali gdzieś w Oceanii.

I na koniec "najfajniejsza" impreza Projektu Lato - Letnie Potańcówki plenerowe na Wyspie Młyńskiej. Początkowo bydgoszczanie przyjęli je z dystansem i niedowierzaniem, że ta tradycja z lat 50. i 60. może się przyjąć. Ale się przyjęła i dziś, kiedy kończymy lato, zapytania "a co będzie na najbliższej potańcówce?" płyną do nas strumieniem.

Lato przyniosło też pewne decyzje, o których mówiła podczas konferencji Marzena Matowska: „Projekt Lato przekonał nas ostatecznie, że musimy zrealizować od przyszłego roku nasz pomysl na budowanie ‘lokalnych centrów kultury’ na ‘zapomnianych kulturalnie’ osiedlach. Nie chcemy być objazdowym domem kultury, ale tworzyć przestrzenie dla sztuki z lokalnymi animatorami, radami osiedli i organizacjami z tamtych dzielnic”.

Lato się skończyło, ale jednak nadal trwa. Następne za 300 dni.

Kalendarium wydarzeń kulturalnych w MCK Bydgoszcz
WRZESIEŃ 2012

1.09.2012 sobota, g. 21.00, kawiarnia MCK, bilety: 10 zł
„Low Lab”: Stara Rzeka
Ten jednoosobowy projekt nazywa się Stara Rzeka, ponieważ jego idea wykluła się w Starej Rzece, w samym sercu Borów Tucholskich. Stara Rzeka to głównie most nad Wdą, włączający nieinwazyjnie to, co ludzkie w ciszę i przestwór natury. Projekt pomyślany został – w swym skromnym zakresie – jako kontemplacja nad tym miejscem, i nad tym, co wspólne człowiekowi, rzece, lasom i mostowi. Odrzucając wszelkie romantyczne, sentymentalne, hipisowskie i ekologiczne banały, zostaje sama surowość wydarzenia, która domaga się świadectwa. Muzyka okazuje się jego najlepszym przekaźnikiem między innymi dlatego, że sama istota muzyki przynależy do istoty rzeki i jest z nią nierozerwalnie spleciona.

2.09.2012 niedziela, g. 16.00 Pałac Nowy w Ostromecku , wstęp na zaproszenia
Spotkanie po latach
Kolejne X Jubileuszowe spotkanie artystów i pracowników instytucji kultury Bydgoszczy pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. W tym roku hasłem przewodnim jest Pamięć – Tradycja – Kontynuacja – Ciągłość pokoleniowa, przede wszystkim szacunek i uznanie twórcom, którzy w przeszłości pracowali na różnych stanowiskach w instytucjach kultury przekazując doświadczenie, swój dorobek artystyczny następnym pokoleniom.

6.09.2012 czwartek, g. 18.00 Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3
„Z wielu perspektyw” – wernisaż prac Anny Bochenek

6.09.2012 czwartek, g. 19.00 sala kinowo-widowiskowa MCK
UnEsempio – spektakl teatru niebopiekło w ramach festiwalu WiMBP „Adaptacje”
Po spektaklu spotkanie z aktorami.
Jest to sztuka o bólu, samotności i manipulacji boskimi tajemnicami. Tekst spektaklu powstał na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Błogowławiona Święta”, a jego autorami są członkowie grupy: Andrzej Stróż (założyciel grupy) i Ewa Stołowska.
Przedstawienie opowiada o nastoletniej Mariannie, wielokrotnie zgwałconej przez serbskich żołnierzy, która decyduje się urodzić dziecko gwałtu. W ten sposób staje się potencjalną świętą, a jej śmierć podczas porodu jeszcze bardziej upewnia w tym przedstawicieli Kościoła. Wkrótce okazuje się jednak, że została pochowana za życia, co uniemożliwia jej uświęcenie.

7.09.2012 piątek, g. 11.00-17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3
„Piątki w pracowni”
Zapraszamy na warsztaty plastyczne połączone z otwartymi konsultacjami. Uczestniczyć w nich może każdy, niezależnie od wieku zainteresowany sztuką. Wstęp wolny.

7.09.2012 piątek, 17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3, wstęp wolny
„NEGATYWNI” – spotkania fanów fotografii analogowej
Fotografia tradycyjna – to taka, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, czy papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominującą jest fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta o światłoczułe halogenki srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

7.09.2012 piątek, 22.00-3.00 Kawiarnia MCK, bilety: 10 zł
Koncert: The Very Polish Cut-outs
To inicjatywa, która ma odświeżyć i promować rodzime brzmienia z lat 70. i 80. Jak sami piszą o sobie, chcą nagrywać mixy, tworzyć różne kompilacje znanych polskich przebojów, wprowadzać je ponownie do obiegu, nadać im nowe życie.

7.09.2012 piątek, godz. 12.00, ZPP Ostromecko
"Sprawni jak Tarpany" - film w reż. Adama Gajewskiego
Pokaz filmu dokumentalnego oraz dyskusja.
Film opowiada o zaangażowaniu sportowców niewielkiego klubu sportowego spod Bydgoszczy – „Tarpana” Mrocza, który w ciągu 15 lat wyrósł na fenomen sportów siłowych. Cała Polska śledziła niedawno turniej podnoszenia ciężarów, kiedy właśnie zawodnik z Mroczy – Adrian Zieliński, walczył o Złoty Medal Olimpijski Igrzysk w Londynie. I wywalczył go! Dzięki filmowi poznajemy jego sportowe środowisko – niby prowincjonalne, a jednak dzięki ciężkiej pracy już znane w kraju i w świecie.

8.09.2012 sobota, g. 16.00
Akcja na ogródkach działkowych.

8.09.2012 sobota, g. 12.00
Dzień Dobrych Wiadomości – Happening
W Dniu Dobrych Wiadomości chcemy przypomnieć wszystkim, że co dnia mamy mnóstwo powodów do radości. Uśmiechnijmy się i nastrójmy dziś odbiorniki (i nadajniki) wyłączenie na pozytywne informacje! Zobaczmy to co nas dziś spotyka w jasnym świetle!

8.09.2012 sobota, g. 16.00-22.00
Muszla Koncertowa. „Muszla Fest 2012”

9.09.2012 niedziela, g. 10.30-18.30 zbiórka: Dworzec PKP
„Kultura na świeżym” – wycieczka rowerowa
Tym razem będzie można poznać kulturalne oblicze Pałuk. Spędzając aktywnie czas, dowiesz się jednocześnie ciekawych historii na temat lokalnych twórców. Zapraszamy wszystkich amatorów rowerowych wycieczek oraz tych, którzy po prostu nie mają pomysłu na niedzielę.

9.09.2012 niedziela, g. 11.00, ZPP Ostromecko
Jarmark pod Pałacem

15.00 Sala prób MCK,
Casting do spektaklu „Chemiczny Faust”
Zapraszamy młodzież szkolną i studentów do współtworzenia spektaklu naukowo-teatralnego. „Chemiczny Faust” to nietypowe spotkanie z chemią… i zarazem z literaturą. Spektakl będzie przez cały rok szkolny prezentowany dla bydgoskich szkół. Zapraszamy na casting osoby zainteresowane działaniem na rzecz edukacji, przyszłych animatorów, pedagogów, a także pasjonatów chemii i teatru. Wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane.
Zapisy i szczegóły: [email protected]

10.09.2012 poniedziałek, g. 18.00 Sala kinowo-widowiskowa MCK
Pokaż się w Teatrze! – „Mały Książę” Teatru z Nowej Wsi Wielkiej i „Między nami dobrze jest” Teatru Skawanter (Tucholski Ośrodek Kultury)
„Mały Książę” – scenariusz jest oparty na książce Antoine’a de Saint-Exupéry’ego o tym samym tytule. Opowiada o poszukiwaniu przyjaźni i samotności. Grupa teatralna z Nowej Wsi Wielkiej liczy 16 osób, w wieku od 24 do 72 lat. Wszyscy są uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy, osobami zaburzonymi psychicznie. Stroje zostały uszyte w pracowni krawiecko-dziewiarskiej, maski i rekwizyty w pracowni plastycznej i stolarni.

13.09.2012 czwartek, g. 17.00 Pracownia Justyny Żywieckiej, Dworcowa 10
Koło Gospodyń Miejskich: biżuteria ze szkła
To już kolejne z cyklu spotkań, na których panie spędzają kreatywnie czas w miłej, niemal rodzinnej atmosferze. Zapraszamy wszystkie kobiety, które chcą się na chwilę oderwać od codziennych spraw i pobyć z paniami podobnymi do nich.
Zapisy: [email protected]

14.09.2012 piątek, g. 11.00-17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3
„Piątki w pracowni”
Zapraszamy na warsztaty plastyczne połączone z otwartymi konsultacjami. Uczestniczyć w nich może każdy, niezależnie od wieku zainteresowany sztuką. Wstęp wolny.

14.09.2012 piątek, g. 17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3, wstęp wolny
„NEGATYWNI” – spotkania fanów fotografii analogowej

14.09.2012 piątek, g. 17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3
Warsztaty z monotypii
Prowadzenie: Anna Bochenek.
Informacje i zapisy: tel. 523 221 447. Koszt uczestnictwa: 15 zł. Zapewniamy wszystkie materiały.

16.09.2012 niedziela, g. 16.00 Pałac Nowy w Ostromecku
Koncert zespołu Arte Con Brio
Arte Con Brio tworzą wspaniali muzycy, którzy dzięki wysokim umiejętnościom oraz bogatemu doświadczeniu znaleźli uznanie w kraju i za granicą, potwierdzone znakomitymi recenzjami z licznych koncertów. Skład Kwartetu: Krystyna Prystasz – I skrzypce, Marta Bilińska – II skrzypce, Mirosław Przybył – altówka i Agata Jarecka – wiolonczela.

19.09.2012 środa, g. 17.00 Pałac w Ostromecku
Przedpokój teatralny – warsztaty
Teatr niebopiekło zaprasza na warsztaty poświęcone budowaniu podstawy aktorstwa – świadomości ciała. W programie podstawowy trening fizyczny aktora, poszukiwanie alternatywnego języka ciała, trening niebanalnych sposobów ekspresji, autoobserwacja bez lustra, a także praca nad kontaktem niewerbalnym między partnerami i koncentracją jako podstawami pracy zespołu na próbach i na scenie. Zapisy: [email protected]

20.09.2012 czwartek, g. 20.00 Sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: 15/20 zł
Premiery płytowe: Aga Kiepuszewska – „Silence”
Aga Kiepuszewska jest wokalistką, dyrygentem, autorką tekstów. Muzyka na „Silence” czerpie z poezji, pojawiają się też elektroniczne eksperymenty, improwizacje, orientalne brzmienie oud’u. Zestawienia skomplikowanych konstrukcji aranżacyjnych łagodzi prostota przekazu. Teksty – większość w języku polskim – powstały z inspiracji codziennością.

21.09.2012 piątek, g. 11.00-17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3, wstęp wolny
„Piątki w pracowni”
Zapraszamy na warsztaty plastyczne połączone z otwartymi konsultacjami. Uczestniczyć w nich może każdy – niezależnie od wieku – zainteresowany sztuką.

21.09.2012 piątek, g. 17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3, wstęp wolny
„NEGATYWNI” – spotkania fanów fotografii analogowej

23.09.2012 niedziela, g. 9.30 Sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
Komediowy Poranek Teatralny dla osób niepełnosprawnych
Czwarty etap wędrówki po historii teatru, będącej połączeniem zabawy teatrem z nauką o nim. Tym razem dowiemy się, co się działo w czasach Oświecenia i dlaczego Molier nazywany jest mistrzem Komedii. Ostrzegamy! Uczestnicy niezależnie od wieku będą brać aktywny udział w działaniach teatralnych!

23.09.2012 niedziela, g. 11.00 Kawiarnia MCK
Zatańcz ze mną mamo! – warsztaty taneczne
Warsztaty są adresowane do dzieci od lat 5 i opiekunów: rodziców, dziadków, rodzeństwa. Uczymy tańczyć flamenco w jazzowych aranżacjach. Prowadzenie: Dorota Dzięcioł. Prosimy o zaopatrzenie się w wygodny strój i obuwie.
Zapisy: [email protected]

23.09.2012 niedziela, g. 16.00 Pałac Nowy w Ostromecku
Koncert zespołu Stara Szkoła
Pięciu przyjaciół z lnowrocławia stworzyło zespół muzyczny Stara Szkoła. Jak sami mówią o sobie, wiekowo bardziej należą do starej szkoły niż nowej, ich muzyczne miłości sięgają tradycyjnych brzmień bluesowych i rockowych.

25.09.2012 wtorek, g. 18.00 Sala prób MCK
Modern folk – warsztaty tańca ludowego w nowoczesnych aranżacjach
Pierwsze spotkanie. Warsztaty obejmować będą standardowe lekcje tańca ludowego, a następnie próbę wplecenia go we współczesne motywy taneczne.
Prowadzenie i zapisy: Alicja Dobrowolna, [email protected]

26.09.2012 środa, g. 13.00 Kawiarnia MCK
„Leon widziany… inaczej” – wernisaż fotografii połączony ze spotkaniem autorskim Otwarcie wystawy fotografii pod tytułem „Leon widziany… inaczej”. Fotografie wykonały osoby niedowidzące zrzeszone w Okręgowym K Anna Bochenek, Administracja pejzażu, 2009, akryl , olej lubie Aktywności Twór-czej i Kulturalnej „OKATiK” przy Polskim Związku Niewidomych. Poza wystawą odbędzie się również spotkanie autorskie w ramach „Twórczego rejsu OKATiKa” z Antoniną Markiewką. Rozmowę z niewidomą animatorką poprowadzi Jolanta Baziak. Wstęp wolny.

28.09.2012 piątek, g. 11.00-17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3, wstęp wolny
„Piątki w pracowni”
Zapraszamy na warsztaty plastyczne połączone z otwartymi konsultacjami. Uczestniczyć w nich może każdy, niezależnie od wieku zainteresowany sztuką.

28.09.2012 piątek, g. 17.00 Galeria Wspólna, Batorego 1/3, wstęp wolny
„NEGATYWNI” – spotkania fanów fotografii analogowej

28.09.2012 piątek, g. 18.00 Pałac Stary w Ostromecku
Wernisaż wystawy fotografii Roberta Sawickiego „Moja Toskania”

28.09.2012 piątek, g. 20.00 Sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: 10/15 zł
Premiery płytowe: Plotnicky – „Devotion”
„Devotion” to już drugi album Adama Płotnickiego. To płyta, na której znaleźć można sporo elementów rocka, ale i elektroniki, synthpopu, a także muzyki tanecznej. Dzięki charakterystycznemu, wyrazistym głosem i charyzmą wokalisty kompozycje te nabierają na żywo jeszcze ciekawszego brzmienia.

30.09.2012 niedziela, g. 16.00 ZPP Ostromecko
Koncert zespołu Vio-dion Duo
Zespół Vio-dion Duo to młoda formacja, która powstała w 2011 roku. Duet współtworzą absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej, Malwina Mikołajczak– skrzypce i Krzysztof Lutrzykowski – akordeon. Muzyków połączyła idea wykonywania utworów współczesnych. Pierwsze sukcesy na koncertach zaowocowały chęcią poszerzenia repertuaru o muzykę baroku, romantyzmu, a także o muzykę rozrywkową. W repertuarze m.in.: A. Piazzolla, A. Corelli, M. de Falla, D. Szostakowicz, B. Bartok, O. Eckermann, G. Matos Rodriguez, C. Velazquez

30.09.2012 niedziela, g. 17.00 Sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny –
„Entre los dos espacios del flamenco” – spektakl flamenco
Spektakl w wykonaniu tancerek szkoły tańca Fundacji Duende Falmenco, scenariusz i reżyseria Dorota Dzięcioł. Dwie przestrzenie flamenco puro i nuevo ścierające się ze sobą w różnych wariantach. Tradycja i nowoczesność. Taniec, śpiew, ekspresyjna muzyka i cały wachlarz emocji od radości po rozpacz. Nieustanny ruch i zmiany. Wielość form muzycznych i niezliczone możliwości ich interpretacji. Cygańska fiesta tańczona na chybotliwej kładce zawieszonej pomiędzy wczoraj a dziś. Fenomenem jest, iż w projekcie wezmą udział kobiety, które, na co dzień pracują w różnych zawodach, pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku – od nastolatek po panie w wieku 60+. Zamierzają pokazać, iż tańczyć oraz realizować swoje pasje można bez względu na wiek, czy rodzaj wykonywanej pracy.

Wydarzenia gościnne

2.09.2012 poniedziałek, g. 18.00 Kawiarnia MCK
Wspomnienia z wakacji – spotkanie Klubu Esperanto Amica

11.09.2012 wtorek, g. 19.00 salonik secesyjny MCK
Spotkanie Klubu Środowisk Twórczych

13.09.2012 czwartek, g. 17.00 Kawiarnia MCK
Spotkanie Klubu Turystycznego „Wędrowniczek”

17.09.2012 poniedziałek, g. 17.00 salonik secesyjny MCK
Spotkanie Towarzystwa Polsko-Austriackiego

25.10.2012 czwartek, g. 19.00 salonik secesyjny MCK
Spotkanie Klubu Środowisk Twórczych

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz: "Projekt Lato" podsumowanie i plan na wrzesień - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto