Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz rozumie moc filmu

Ewa Piątek
Ewa Piątek
W Bydgoszczy w ostatnich miesiącach roku pojawiły się dwa projekty, które wskazują na niezłe zrozumienie siły filmu jako machiny promocyjnej.

Kompletnie różne od siebie, ale podobne w efektach - przynoszą rozgłos miastu znad Brdy za pomocą najbardziej nośnej sztuki na świecie - filmu. Mowa o niezależnych projektach - fabularnym "Byd-ghost" oraz dokumencie o Helenie Bembniście.

Promuje nas horror
"Mordercza szabla siecze - Byd-ghost" to coś pomiędzy etiudą grozy, a filmem noir. Tytułowa szabla należy do nowego symbolu bydgoskiego Rynku - Pana Twardowskiego, który codziennie, kilkukrotnie ukazuje się w jednym z rynkowych okien.
Autorami tego dreszczowca czy też, jak woli prasa, "miejskiego horroru klasy - B" są animatorzy kultury Adam Gajewski i Andrzej Gawroński z Wytwórni Filmowej Sumienie. Specjaliści od PR już wypowiadają sugestie, że właśnie taki krótki, oddolnie stworzony filmik upowszechniany na YouTube może znakomicie promować Bydgoszcz. Bo "Mordercza szabla siecze" to film, w którym - jak sam tytuł wskazuje - trup ściele się gęsto. Ale nie mrozi krwi w żyłach. Raczej śmieszy i przy okazji pokazuje uroki Bydgoszczy. Temu siedmiominutowemu niememu filmikowi towarzyszy muzyka bydgoskiej kapeli Biuro Karier.

"Wnikliwy odbiorca usłyszy też jęk mordowanego bydgoszczanina czy złowieszczy śmiech Twardowskiego. Czarno-białe obrazy, kręcone kamerą z ręki, przecinają, jak w filmach Chaplina, napisy" - pisano w Gazecie Pomorskiej. Na razie to bardziej zabawa z kamerą niż profesjonalne filmowanie, ale oby więcej takich działań. Zresztą autorzy mają wielkie plany - ma to być pierwszy odcinek serialu internetowego pod wspólną nazwą "BydGHOST", który ma pojawiać się na Youtube.com. Naprzód chłopaki!

Bydgoski "Katyń"
W Bydgoszczy powstaje też produkcja wojenna, jako pierwsza sięgająca do historii bydgoskiej "krwawej niedzieli" z września 1939. Film reżyseruje duet Adam Tarnowski i Daniel Łukasiak, jednocześnie będący autorami scenariusza. Obraz opowie o losach Heleny Bembnisty, najmłodszej Polki rozstrzelanej po wyroku sądu specjalnego w 1940 przez Niemców w odwecie za wydarzenia "krwawej niedzieli".

"Kiedy wszystko jest już gotowe, reżyser daje znak do rozpoczęcia nagrania. Spod wiaduktu wyjeżdża grupa Niemców. Szybko okazuje się, że na wiadukcie ustawiona jest polska armia. Zaczyna się wymiana ognia" - opisywała zdjęcia z planu Gazeta Wyborcza. Faktycznie młodzi filmowcy starają się oddać wiernie realia Kampanii Wrześniowej. W film zaangażowali się lokalni pasjonaci - Piotr Myśliwiec, właściciel przedwojennych samochodów udostępnia bezpłatnie auta, grupy historycznej rekonstrukcji wojskowej działają w pełnym rynsztunku.

Część dokumentalna filmu będzie pokazywała wejście wojsk niemieckich do Bydgoszczy i wycofanie się sił polskich. Planowana jest też scena przywołująca na myśl "Katyń" Wajdy - odtworzenie hitlerowskich egzekucji w Dolinie Śmierci i na Starym Rynku w Bydgoszczy. Część fabularna zaprezentuje losy Heleny Bembnisty. Te sceny będą kręcone w celach bydgoskiego więzienia
Ten projekt jest unikatowy, również dlatego że pokazuje historię Polski widzianą z perspektywy Bydgoszczy w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji. To przykład na to, jak kino zbliża i daje lokalnym społecznościom impuls do współdziałania i propagowania własnej historii.
"Chcielibyśmy trafić z nim na jak największą liczbę festiwali filmowych. Mamy też nadzieję, że naszą produkcją zainteresuje się telewizja" - dodaje Adam Tarnowski w rozmowie z Gazetą Pomorską.

Koniec 2009 to dobry czas dla filmu powstającego na linii Toruń - Bydgoszcz, czyli w regionie Kujawsko - Pomorskim. Zobacz blog TOFIFEST

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto