Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz - Święto Niepodległości. Będą atrakcje! Spędzimy ten dzień aktywnie i nie zabraknie śpiewania [lista wydarzeń]

Justyna Tota
Justyna Tota
Z okazji Dnia Niepodległości koncert pieśni patriotycznych 8 listopada odbył się w Sali im. Mariana Rejewskiego bydgoskiej Delegatury IPN. Wystąpili: Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy (zespół kameralny), soliści - Justyna Gęsicka (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Bernard Mendlik (bas) - dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Akompaniował Rafał Tworek.
Z okazji Dnia Niepodległości koncert pieśni patriotycznych 8 listopada odbył się w Sali im. Mariana Rejewskiego bydgoskiej Delegatury IPN. Wystąpili: Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy (zespół kameralny), soliści - Justyna Gęsicka (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Bernard Mendlik (bas) - dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Akompaniował Rafał Tworek. Dariusz Bloch
Można pójść na koncert, wejść do czołgu, wyruszyć w przejazd swoim klasykiem albo aktywnie pokonać 11 kilometrów i dostać specjalną (wirtualną) odznakę - sposobów na to, by w Bydgoszczy uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest wiele.

Zobacz wideo: Bydgoszcz. Patrol na motocyklach pomógł starszej kobiecie

od 16 lat

Świętowanie można rozpocząć już od czwartku (10.11.) od godz. 17, gdyż Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy (pl. Kościeleckich 6) tradycyjnie zaprasza w swe progi na Wigilię Święta Niepodległości - będzie szczypta wiedzy historycznej przekazana w krótkiej prelekcji Gdzie ta Polska?, jaką wygłosi historyk mgr Adam Szefer. Nie zabraknie popularnych utworów patriotycznych, które będzie okazja zanucić z Żeńskim Chórem Kameralnym Belcanto. Natomiast młodzi wokaliści (7-14 lat) m.in. z piosenkami żołnierskimi wystąpią w koncercie finałowym III Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Zdjęcia z koncertu:

Tworzenie kotylionów, historyczni rekonstruktorzy, zwiedzanie i gorąca czekolada w Muzeum Kanału Bydgoskiego

Koncertowo - również w czwartek (10.11.) od godz. 10 - obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Parafii Św. Wojciecha (ul. Kanałowa 6) rozpoczyna Muzeum Kanału Bydgoskiego wraz ze społecznością III LO. Natomiast w dniu narodowego święta - 11 listopada - organizatorzy zapraszają na „Międzypokoleniowy kotylion niepodległościowy” - najpierw odbędzie się uroczysta msza św. w Parafii Św. Wojciecha (godz. 10) i następnie na koncert pieśni patriotycznych wykonaniu uczniów z grupy lokalnej pod batutą Piotra Górskiego, licealistów z "Trójki" oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Od godziny 12.00 do 16.00 świętowanie przeniesie się do Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolnej 10), gdzie w zaaranżowanej kawiarence międzywojennej oraz wojskowej kancelarii spotkamy rekonstruktorów historycznych; będą warsztaty tworzenia biało-czerwonych kotylionów czy zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Będzie też okazja do wspomnień w starym kinie, śpiewu i wspólnego spędzenia czasu przy gorącej czekoladzie i słodkim poczęstunku.

Wejdź do czołgu, złóż karabinek AK, zobacz pojazdy i wystawy w Muzeum Wojsk Lądowych

Do wspólnego świętowania 11 listopada w godz. 10-16 zaprasza także Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy - w siedzibie przy ul. Czerkaskiej 2 będzie można wejść do czołgu T-72, rozłożyć i złożyć karabinek AK, wziąć udział w konkursie historycznym oraz zobaczyć pokaz pojazdów M3 Scout Car oraz Daimler Dingo Mk. III. Dla zwiedzających będą dostępne również wystawy: „Od Cedyni do Karbali", „Uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych", „Nabytki" oraz „NE PUERO GLADIUM. Miecza dziecku nie dawaj".

Śpiewanie z harcerzami, rozdawanie niepodległościowych kotylionów i Bydgoski Bieg Niepodległości

W centrum Bydgoszczy w Święto Niepodległości będzie okazja pośpiewać z harcerzami z bydgoskiego ZHR, których koledzy z Zrzeszenia Harcerskiego Piątka.PL najpierw w nocy z 10 na 11 listopad przyozdobią kwatery i miejsca pamięci bohaterów walczących o naszą wolność.

Na ul. Mostowej i Starym Rynku w godz. 13-15 spotkamy hostessy rozdające biało-czerwone kotyliony. Natomiast o godzinie 15 z placu Wolności wystartuje niemal 1500 osób, którym można przyjść kibicować na miejskiej trasie Bydgoskiego Biegu Niepodległości.

Zobacz też

Dla wszystkich lubiących aktywność także przygotowano świąteczny akcent - kto 11 listopada pokona pieszo czy maszerując z kijkami, rowerem lub biegnąc minimum 11 km, korzystając z bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta, ten otrzyma specjalną wirtualną odznakę.

11 listopada w Myślęcinku trening, a spod hali Łuczniczka dawne pojazdy ruszą w Klasyczny Przejazd Pamięci

Amatorów biegania na wspólny trening z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaprasza do Myślęcinka Spartan Training Group Bydgoszcz: - Spotkajmy się w dniu 11 listopada o godzinie 11.11 i wspólnie pokonamy 11,11 km. Mile widziane akcenty biało-czerwone. Spotykamy się obok mini-golfa - podają organizatorzy.

Z kolei miłośnicy motoryzacji 11 listopada przystroją swe pojazdy biało-czerwonymi flagami, by o godz. 12 z parkingu spod HSW „Łuczniczka” ruszyć w Klasyczny Przejazd Pamięci, zapalając znicze na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego czy na cmentarzu Nowofarny, gdzie spoczywają żołnierze walczący w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz powstańcy wielkopolscy. - Następnie ruszymy w kierunku Tryszczyna i na koniec złożymy znicze pod pomnikiem w Osówcu - informuje Prywatne Muzeum Historii i Techniki Baza Maszynowa w Kruszynie, której organizuje przejazd już po raz czwarty. - Gminny Ośrodek Kultury w Sicienku organizuje spotkanie z Arkadym Fiedlerem, na które udamy się po zakończeniu przejazdu. Na miejscu będzie możliwość ogrzania się przy ognisku, a kto chce, może zabrać ze sobą kiełbaskę czy inny przysmak do upieczenia.

Gęsina na stole w Pałacu, a w „Orle" Dzień Polskiego Kina

Na Listopadową Lekcję Muzyki w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy biletów już brak, ale... do 13 listopada włącznie Pałace Ostromecko zapraszają na kulinarne świętowanie - oczywiście z gęsiną w roli głównej - połączone z prezentacją nowego menu. Natomiast Kino Orzeł MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14) bierze udział w ogólnopolskiej akcji kin studyjnych Dzień Polskiego Kina i w czwartek (10 listopada) zaprasza na takie seanse, jak: „Lombard” w reż. Łukasza Kowalskiego (godz. 15.15), „Brigitte Bardot Cudowna” (godz. 17) w reż. Lecha Majewskiego oraz „Cudowne życie” w reż. Lecha Majewskiego (godz. 19.15 - seans poprzedzi zapowiedź aktorki Małgorzaty Witkowskiej). Bilety wstępu kosztują 12/15 zł.

Czy wiecie, gdzie koło Bydgoszczy umiejscowiła się Zazdrość? Jak daleko jej do Niedoli? >>>

Takie są najciekawsze nazwy miejscowości w okolicach Bydgosz...

Pianiści Konkursu Paderewskiego w Bydgoszczy 11 listopada wykonują utwory wielkiego Polaka, patrioty i wirtuoza

Melomani natomiast z pewnością wybiorą się do sali koncertowej Akademii Muzycznej (przy ul. Gdańskiej 20) bądź zasiądą przed ekranami komputerów lub urządzeń mobilnych z dostęp do internetu, by śledzić występy utalentowanych pianistów z całego świata w ramach trwającego XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Akurat 11 listopada od godz. 10 rozpoczyna się II etapu konkursowych przesłuchań, podczas którego młodzi wirtuozi fortepianu obowiązkowo wykonują utwory patrona konkursu - Ignacego Jana Paderewskiego - wielkiego patrioty, męża stanu i wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora. Wstęp wolny, transmisja na żywo na na: www.konkurspaderewskiego.pl, Facebooku @PaderewskiCompetitionBydgoszcz, YouTube Paderewski International Piano Competition

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto