Bydgoszcz. Szpital im. Jurasza zaczyna niszczyć starą dokumentacje medyczną

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza przystępuje do niszczenia dokumentacji medycznej pacjentów hospitalizowanych w latach 1997-2001. Teczki z historiami chorób pacjenci mogą jednak ocalić...
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza przystępuje do niszczenia dokumentacji medycznej pacjentów hospitalizowanych w latach 1997-2001. Teczki z historiami chorób pacjenci mogą jednak ocalić... Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy zaczyna niszczyć papierową dokumentacje chorób pacjentów z pięciu lat. To rutynowe działania. Papierowa teczkę można ocalić jedynie na pamiątkę, bo karta pacjenta z danymi zostaje w systemie komputerowym placówki.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

Niszczenie starej, papierowej dokumentacji medycznej w szpitalach odbywa się rutynowo, zgodnie z wymaganymi przepisami, co jakiś czas. W tej chwili przystępuje do tego Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dra A. Jurasza w Bydgoszczy.

To nie tony, to metry albo... kilometry

Historię chorób zamkniętych w papierowych teczkach liczy się nie na tony, ale na metry. - Jest tego naprawdę sporo, nawet tego nie liczyliśmy - mówi Marta Laska, rzecznik prasowy szpitala.

A dodać trzeba, że nie jest to cała dokumentacja, ale tylko ta dotycząca pacjentów, którzy pojawiali się w placówce w latach 1997-2001, czyli w ówczesnym Państwowym Szpitalu Klinicznym i Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Można odebrać swoją teczkę
Jeżeli któryś z pacjentów chce, może ocalić historię swojej choroby przed zniszczeniem, zwyczajnie odbierając teczkę ze szpitala. Placówka musi opublikować ogłoszenie w tej sprawie.

- Istnieje możliwość odbioru oryginału dokumentacji - potwierdza Marta Laska. - Dokumentacja może zostać wydana pacjentowi lub osobie upoważnionej przez niego pisemnie, z czytelnym podpisem i ze wskazaniem dowodu osobistego.

Termin odbioru należy uzgodnić z pracownikiem archiwum pod nr tel. 52/ 585 4168. jest na to czas do 28 lutego br.
Karty pacjenta zostają zachowane w systemie komputerowym szpitala.

Niszczenie tajne przez poufne

- Procedura niszczenia historii chorób co określony czas wynika z przepisów prawa - tłumaczy działania szpitala Marta Laska. - Teczki są przekazywane specjalistycznym firmom, które profesjonalnie zajmują się niszczeniem dokumentów. Uspokajam, że dokumenty nie są spalane, nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska... Oczywiście, gdzie w jaki sposób i przez kogo teczki są niszczone - to informacja niejawna z uwagi na zawarte w dokumentach dane wrażliwe.

"Dwójka" jeszcze nie niszczy

O ile Szpital Uniwersytecki nr 1 dokumentacje zaczyna niszczyć teraz, o tyle "dwójka" jeszcze się tym nie zajmuje. - Nie odbywa się to równolegle - wyjaśnia Kamila Wicińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Ale rzeczywiście odbywa się to co jakiś czas, z zachowaniem wszystkich procedur, m.in. po powiadomieniu i uzyskaniu zgody Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie