Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Trwa spór o ulicę Nowomazowiecką. Miasto chce wyburzeń 23 obiektów. Nie zgadzają się na to mieszkańcy [wizaualizacje]

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
- Obiekty przewidziane do rozbiórki są w różnej kondycji fizycznej, od dobrej - aula Zespołu Szkół Muzycznych - poprzez średnią, to budynki przy ul. Gdańskiej 73 i Pomorskiej 64 - do złej - informuje zastępca prezydenta Bydgoszczy, zaznaczając, że projekt wyburzeń zyskał pozytywną opinię konserwatorów zabytków - miejskiego i wojewódzkiego.
- Obiekty przewidziane do rozbiórki są w różnej kondycji fizycznej, od dobrej - aula Zespołu Szkół Muzycznych - poprzez średnią, to budynki przy ul. Gdańskiej 73 i Pomorskiej 64 - do złej - informuje zastępca prezydenta Bydgoszczy, zaznaczając, że projekt wyburzeń zyskał pozytywną opinię konserwatorów zabytków - miejskiego i wojewódzkiego. SSRP
Budowa ulicy Nowomazowieckiej przez sam środek Bydgoszczy od lat budzi kontrowersje. Władze miasta koniecznie chcą ją zbudować, ale przy okazji trzeba będzie... wyburzyć 23 obiekty. Pojawiło się jednak inne rozwiązanie.

Zobacz wideo: Bydgoskie Centrum Informacji rusza ze sprzedażą internetową

"Ulica miałaby przebiegać przez wnętrze kwartału ograniczonego ulicami Gdańska-Cieszkowskiego-Pomorska-Świętojańska. Jest to w tej chwili spokojny, zielony zakątek. Jeden z niewielu terenów zielonych w zachodniej części Śródmieścia. Urząd Miasta chciałby wylać tam ponad 1500 m2 asfaltu i skierować tam kilka tysięcy aut na dobę. Myślicie, że nie da się tego zrobić bo ulica Gdańska jest zabudowana pierzeją kamienic? Dla urzędników to żaden problem – chcą wyburzyć kamienicę na ulicy Gdańskiej. Serio" - pisze na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych.

I dalej: - "Żadnemu mieszkańcowi Bydgoszczy nie trzeba tłumaczyć szczególnego znaczenia ulicy Gdańskiej. Jest to wyjątkowa w skali kraju ulica będąca osią kompozycyjną bardzo dobrze zachowanego, zwartego zespołu zabudowy jakim jest bydgoskie Śródmieście. Jest ona wartościowa nie tylko ze względu na piękno poszczególnych kamienic ale także z powodu spójności całej kompozycji, którą tworzą również kamienice mniej okazałe. Nie wolno nam tego niszczyć lekkomyślnie burząc elementy tej kompozycji."

SSRP podkreśla, że ich stanowisko podzielają:

  • Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego
  • Społeczny Komitet Ulicy Świętojańskiej
  • MODrzew – Obywatelski Monitoring Drzew
  • Bydgoski Alarm Smogowy
  • Stowarzyszenie Samorządna Bydgoszcz

Zobacz również

Bydgoski ratusz trwa przy swoim

- Brak kontynuacji ulic powoduje, że Śródmieście źle funkcjonuje - uzasadnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

- Rejony ulic Bocianowo i Kwiatowej wydają się dziś być odległym rejonem, nie są połączone z główną ulicą Śródmieścia, czyli Gdańską – uzasadniała dyrektor MPU. Wśród innych, wymienionych przez nią argumentów za realizacją inwestycji wymieniła m.in. stworzenie możliwości budowy nowego ciepłociągu, który ułatwiłby podłączenie do miejskiej sieci śródmiejskich kamienic - uznaje Anna Rembowicz-Dziekciowska.

MPU zmontowała nawet film - można go oglądać na kanale MPU na Youtube - w którym uzasadnia potrzebę takiego właśnie rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto