Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. UKW planuje wrócić do zajęć stacjonarnych po Wielkanocy. To kiedy uczelnie wrócą do zajęć na uczelni zależy od skali pandemii

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przymierza się do wznowienia niektórych zajęć stacjonarnych po Wielkanocy, ale wiele będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przymierza się do wznowienia niektórych zajęć stacjonarnych po Wielkanocy, ale wiele będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Bydgoskie uczelnie bardzo ostrożnie mówią o pierwszych przymiarkach do powrotu do kształcenia stacjonarnego. Taką próbę zamierza po Wielkanocy podjąć Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, ale wszystko zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.

O planach częściowego powrotu do zajęć w formie tradycyjnej UKW poinformował już podczas pierwszego rekrutacyjnego spotkania online dla kandydatów na przyszłych studentów, które odbyło się 3 lutego.

Kilka dni temu prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW, skierował w tej sprawie list do społeczności akademickiej. Napisał w nim m.in.: “Po analizach prowadzonych w gronie władz uniwersytetu przyjęliśmy, że pierwszą próbę częściowego powrotu do studiowania w trybie stacjonarnym podejmiemy po Świętach Wielkanocnych. Zakładamy, że początkowo byłyby to zajęcia praktyczne. Wszelkie pozostałe formy prowadzone byłyby jak dotychczas - w formie zdalnej. Decyzje dotyczące konkretnych kierunków oraz zajęć pozostawimy w gestii kolegiów”.

Jednocześnie rektor UKW zaznaczył, że priorytetem jest, oczywiście, zdrowie i bezpieczeństwo.

W Collegium Medicum UMK i WSG na razie tylko zajęcie praktyczne stacjonarnie

W Collegium Medicum UMK obowiązuje obecnie zarządzenie rektora, które zakłada w semestrze letnim kształcenie zdalne, dopuszczając możliwość przeprowadzenia zajęć praktycznych stacjonarnych.

- Na kierunkach medycznych zajęcia praktyczne, w tym kliniczne w szpitalach, odbywają się stacjonarnie - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Wykłady i egzaminy teoretyczne (trwa sesja) są zdalnie, egzaminy praktyczne w formie tradycyjnej. W zarządzeniu rektora na semestr letni jest możliwość powrotu na uczelnię. Taką informację społeczność akademicka otrzyma 2 tygodnie przed powrotem. Jednak na tę chwilę żadna decyzja nie zapadła, bo analizujemy sytuację epidemiologiczną.

Na razie żadnych konkretnych dat nie podajemy. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej - mówi prof. BSW dr Włodzimierz Majewski, rektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

W Wyższej Szkole Gospodarki na razie zajęcia odbywają się w formie hybrydowej.

- Rok akademicki 2020-2021 rozpoczęliśmy, zgodnie z planem, w systemie hybrydowym, co zawarliśmy w organizacji roku akademickiego z dnia 30 czerwca 2020 roku. - mówi doc. inż. Agnieszka Walczak-Beszczyńska, prorektor ds. rozwoju i filii WSG. - Obecnie nadal, zgodnie z wytycznymi MEiN, utrzymujemy realizację efektów uczenia się o charakterze praktycznym w formach stacjonarnych lub hybrydowych zgodnie z programami studiów. Na uczelni opracowane są procedury zachowania bezpieczeństwa w związku z Covid-19, które umożliwiają reagowanie na zmieniającą się sytuację oraz uchwalane są zewnętrzne akty prawne. Mamy też powołany przez rektora Zespół ds. Profilaktyki Epidemiologicznej, który monitoruje sytuację.

Polecamy

Wybieramy najsympatyczniejszego dziadka w Bydgoszczy. Głosowanie potrwa do wtorku, 23 lutego do godz. 20.30.

Bydgoszcz. Wybieramy najsympatyczniejszego dziadka. Główną n...

W Bydgoskiej Szkole Wyższej decyzji o powrocie do zajęć stacjonarnych na razie nie ma

Na powrót do zajęć stacjonarnych oczekuje też Bydgoska Szkoła Wyższa.

- Na razie żadnych konkretnych dat nie podajemy. To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej - mówi prof. BSW dr Włodzimierz Majewski, rektor uczelni. - Obecnie obowiązuje zdalny system nauczania. Wyjątek stanowią przedmioty wymagające bezpośredniego kontaktu z wykładowcami akademickimi. Chodzi o pracownie specjalistyczne i laboratorium. Zajęcia te odbywają się stacjonarnie w małych grupach w pełnym reżimie sanitarnym. Zanim zapadła decyzja o kształceniu zdalnym na uczelniach, sami wprowadziliśmy to rozwiązanie. Na 11 kierunków z uprawnieniami magisterskimi, które mamy, 5 z nich to kierunki z zakresu nauk medycznych i o zdrowiu. Duża liczba studentów z tych kierunków pracuje w placówkach zdrowia, szpitalach i z uwagi na zagrożenie Covid-19 sygnalizowali nam już w październiku ub. roku konieczność przejścia na tryb zdalny.

Trwa głosowanie...

Które osiedle w Bydgoszczy jest najniebezpieczniejsze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto