Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
W Bydgoszczy hołd powstańcom oddano podczas uroczystości pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na zbiegu ulic Czerkaskiej i Gdańskiej.
W Bydgoszczy hołd powstańcom oddano podczas uroczystości pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na zbiegu ulic Czerkaskiej i Gdańskiej. Tomasz Czachorowski
W poniedziałek, 1 sierpnia, w całym kraju oddawano hołd powstańcom warszawskim, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i bohaterom zrywu przeciwko okupantowi sprzed 78 lat. Również w Bydgoszczy odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza (SEZON 4 ODC. 27):

od 16 lat

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

Punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny alarmowe w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O tej godzinie w 1944 roku rozpoczęła się w Warszawie godzina "W", która zapoczątkowała akcję "Burza".

Bydgoskie uroczystości

W Bydgoszczy o godzinie 15.30 rozpoczęła się msza święta w Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Królowej Pokoju przy ul. Bernardyńskiej 2. Po nabożeństwie oddano hołd powstańcom podczas uroczystości pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na zbiegu ulic Czerkaskiej i Gdańskiej. Urząd Miasta Bydgoszczy reprezentował prezydent Rafał Bruski, a przedstawicielem samorządu województwa był Zbigniew Ostrowski.

Zdjęcia z obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

Godzina "W" - powstańcy chwycili broń o g. 17.00 1 sierpnia 1944 roku

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku w stolicy wybuchło powstanie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto