Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz w czerwonej strefie! Jakie będą zasady, na co trzeba uważać?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
W niektórych miastach tamtejsze przedsiębiorstwa komunikacyjne "łopatologicznie" przedstawiły pasażerom, gdzie - ze względu na konieczność zachowania odległości - siadać nie można.
W niektórych miastach tamtejsze przedsiębiorstwa komunikacyjne "łopatologicznie" przedstawiły pasażerom, gdzie - ze względu na konieczność zachowania odległości - siadać nie można. Karolina Misztal
Największe miasta w Polsce, w tym Bydgoszcz, znajdą się od soboty, 17 października, w czerwonej strefie zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa. W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało komunikat o nowych, ponad 8 tysiącach przypadkach zakażenia w kraju, zmarło 91 osób, w tym jedna w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Szwecja wygrywa z koronawirusem. Inne kraje daleko w tyle.

W naszym regionie tylko w czwartek przybyło 318 zakażonych. W Bydgoszczy, gdzie mamy już ponad 1000 osób zakażonych, zmarła 68-latka. Bydgoszcz będzie musiała się zmierzyć nie tylko z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa, ale także z obostrzeniami, które przynosi ze sobą przeniesienie z żółtej do czerwonej strefy zagrożenia.

Powiaty i miasta w woj. kujawsko-pomorskim zakwalifikowane do strefy czerwonej od 17 października (dane ze strony Ministerstwa Zdrowia)

  • aleksandrowski (obecnie obowiązuje już tu strefa czerwona)
  • bydgoski
  • grudziądzki
  • inowrocławski
  • mogileński
  • nakielski
  • radziejowski
  • toruński
  • tucholski
  • włocławski
  • żniński
  • Bydgoszcz
  • Grudziądz (obecnie obowiązuje już tu strefa czerwona)
  • Toruń
  • Włocławek

Jak zmieścimy się w tramwajach?

Koronawirus w miastach rozprzestrzenia się najszybciej, jednym z powodów jest komunikacja publiczna, którą podróżuje wiele osób, często bez możliwości zachowania dystansu między sobą. To właśnie komunikację dotkną najbardziej obostrzenia w czerwonej strefie - zajętych może być tylko połowa miejsc siedzących albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Przy założeniu, że każdy siedzący pasażer będzie siedział od siebie w odległości 1 metra, do tramwaju PESA Swing (5 członów) wejdzie tylko 26 pasażerów na miejscach siedzących. Taki schemat rozmieszczenia pasażerów przedstawiła sama PESA.

To Cię może też zainteresować

ZDMiKP będzie musiał szybko opracować plan działania bo wiadomo, że limitu 30 procent pasażerów utrzymać się nie da. Jeśli okaże się, że pasażerowie nie będą wpuszczani do pojazdów, osoby z Fordonu będą miały potężny problem z dojazdem do pracy i szkół – tramwaje i autobusy często wypełniają się na pierwszych kilku przystankach.

Kolacja w knajpce na mieście? Lepiej zjedz do 22.00

Czerwona strefa uderzy również – w i tak osłabioną przez miesiące obostrzeń – bydgoską gastronomię. Lokale gastronomiczne będą mogły być otwierane nie wcześniej niż o godzinie 6.00 (co akurat wielkim problemem nie jest) i pozostawać otwarte zaledwie do godziny 22.00 (chyba, że lokal przygotowuje po tej godzinie jedzenie tylko na wynos). To oznacza potężne problemy nie tylko dla restauracji, ale również bydgoskich pubów.

Co jest dozwolone, a co nie w czerwonej strefie

Na czas ustanowienia czerwonej strefy wprowadzono zakaz organizowania targów i kongresów. Zamknięte mają być również parki rekreacyjne i parki rozrywki, nie wiadomo czy pod tę definicję „łapie się” Myślęcinek. Z pewnością zamknie swój park rozrywki, prawdopodobnie jednak trzeba będzie zamknąć całość. Jakiekolwiek wydarzenia kulturalne mogą odbywać się tylko pod warunkiem, że widownia będzie wypełniona w 25 procentach, a organizator zapewni takie rozlokowanie publiczności, by można było zachować między widzami odległość 1,5 metra. Jednocześnie tych widzów nie może być więcej niż 100.

W siłowniach i klubach fitness jednocześnie ćwiczyć będzie mogło mniej osób. Kluby będą musiały zapewnić każdemu ćwiczącemu minimum 10 metrów kwadratowych powierzchni przy zachowaniu odległości 1,5 m (z wyłączeniem obsługi). Wszystkie imprezy sportowe mogą być organizowane – ale bez udziału publiczności. Bez zmian w porównaniu z żółtą strefą działać będą mogły kina, baseny, salony fryzjerskie i kosmetyczne, na podobnych jak wcześniej zasadach może odbywać się handel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto