Bydgoszcz. W Fordonie powstanie ogród społeczny. Projekt połączy pokolenia i nauczy uprawiać rośliny

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
W bydgoskim Fordonie powstanie ogród społeczny
W bydgoskim Fordonie powstanie ogród społeczny UM Bydgoszcz
Dzieci i młodzież z bydgoskiego Fordonu wspólnie z seniorkami stworzą ogród społeczny. Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa w oparciu o wykorzystanie środowiska naturalnego.

Zobacz wideo: Casting do filmu "Negatyw" Roberta Wichrowskiego w Bydgoszczy

Uczestnikami projektu jest grupa piętnaściorga dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 14 lat z Fordonu oraz grupa sześciu seniorek z Fordońskiego klubu „Niezapominajka”. Uczestnikami pośrednimi są wszyscy mieszkańcy osiedla Bajka. Dzięki temu projektowi dzieci i młodzież mają szansę nabyć i rozwijać umiejętności ogrodnicze, poznać regionalne tradycje uprawy roślin czy nauczyć się efektywnie pracować w grupie.

- Wierzymy, iż ogród społeczny będzie nie tylko doskonałym spoiwem, które połączy pokolenia oraz przypomni o tradycji i odpowiedzialności za dobro wspólne, ale będzie także miejscem, które uczestnicy wspólnie zaplanują, zorganizują i będą uprawiać. Główną ideą, przyświecającą podczas tworzenia projektu, było zapewnienie wspólnej aktywności międzypokoleniowej poprzez udział w różnego rodzaju warsztatach manualnych i pokazach edukacyjnych. Z założenia, wspólny ogród ma mieć walory edukacyjne, terapeutyczne, integracyjne oraz stworzyć przestrzeń dla późniejszych, różnorodnych wydarzeń – mówi dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Renata Dębińska.

Urban farming

Urban farming od lat jest popularny w Europie i na świecie. W Bydgoszczy w 2016 i 2017 roku, dzięki pozyskaniu przez miasto dodatkowego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, udało się zrealizować kilka ogrodów społecznych, a jeden został doposażony.

Gdzie znajdują się takie ogrody?

  • Zespół Szkół Nr 4 ul. Z. Nałkowskiej 9
  • Zespół Szkół Nr 1 ul. Nakielska 11
  • Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Śląska 7
  • Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, ul. Świętej Trójcy 37
  • Rada Osiedla Wilczak-Jary przy TKKF „Świt”, ul. Nakielska 70

Doposażono ogród w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Słonecznej 26.

Czym są Ogrody Społeczne?

To dodatkowe zielone przestrzenie w miastach, pozwalające wykorzystać nieużytki i tereny zaniedbane. Umożliwiają aktywizację i edukację mieszkańców miast, łącząc ogrodnictwo z partycypacją i integracją społeczną oraz edukacją przyrodniczą i ekologiczną.

Angażując się w ogrodnictwo społeczne, wspieramy zrównoważony rozwój w miastach. Rośliny pozytywnie wpływają na czystość powietrza w mieście i redukują zanieczyszczenia. Ponadto urban farming poprawia także komfort życia – tworzy oazy zieleni, pozwalające zrelaksować się, odetchnąć, osiągnąć równowagę.

Jakie są zalety Ogrodów Społecznych?

Ogrody takie pełnią głównie rolę społeczną. Integrują społeczność lokalną, aktywizują mieszkańców i angażują ich we wspólne działania w najbliższym otoczeniu. Zwiększają również świadomość ekologiczną, uczą szacunku dla przyrody oraz dbałości o środowisko naturalne i jego zasoby, a także zachęcają do ochrony bioróżnorodności miejskiej. Dzięki ogrodom społecznym możliwe jest również promowanie i praktykowanie zdrowego trybu życia. Rozbudzają one wrażliwość na przyrodę poprzez sadzenie roślin ozdobnych i użytkowych oraz ich obserwację.

Jakie korzyści wynikają z założenia ogrodu społecznego?

W Ogrodach Społecznych prowadzone są uprawy ekologiczne. Można nauczyć się tu, jak przygotować i stosować naturalne nawozy i preparaty do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Prace ogrodnicze i kontakt z roślinami uczą szacunku dla natury i otoczenia oraz wykształcają postawy ekologiczne. Członkowie lokalnych społeczności, którzy zwykle zakładają i pielęgnują ogrody integrują się wokół wspólnego celu, angażując się w kreatywną pracę, dzielą się obowiązkami a dzięki współpracy uzyskują produkty, z których wszyscy mogą korzystać. Ogrody nawiązują współpracę ze szkołami i przedszkolami udostępniając swoje tereny jako „zielone klasy”, w których dzieci zdobywają wiedzę z zakresu przyrody i ekologii. Umożliwia to uczenie się poprzez działanie i zabawę, które uatrakcyjniają zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Zadanie realizuje Rejonowy Ośrodek Pomocy Społecznej „Fordon”, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Miłośników Filmów Klub Filmowy Jeremi.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie