Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bydgoszcz w latach okupacji” - historyczne zdjęcia w albumie bydgoszczanina

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Album Krzysztofa Drozdowskiego „Bydgoszcz w latach okupacji” już w księgarniach
Album Krzysztofa Drozdowskiego „Bydgoszcz w latach okupacji” już w księgarniach skan okładki książki
Blisko 150 oryginalnych zdjęć z lat II wojny światowej znalazło się na kartach albumu „Bydgoszcz w latach okupacji”, którego autorem jest bydgoszczanin i popularyzator historii Krzysztof Drozdowski.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

- Album „Bydgoszcz w latach okupacji” autorstwa Krzysztofa Drozdowskiego jest jedną z najtrudniejszych publikacji, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Ogrom okrucieństwa i dokonanych niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej spowodował, że mieliśmy obawy co do wydania. Jednak już pierwsze dni od premiery pokazują, że jest to bardzo ważna publikacja dla bydgoszczan - przyznaje Ewa Stadnicka z bydgoskiego wydawnictwa Pejzaż, które zadbało, jak zawsze, o wysoki poziom edytorski.

Oryginalne zdjęcia Bydgoszczy z czasu II wojny światowej

Na kartach albumu zamieszczonych zostało blisko 150 zdjęć, pochodzących głównie z kolekcji Krzysztofa Drozdowskiego, autora publikacji. Wzbogacone zostały one kilkoma zdjęciami z Archiwum Państwowego oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Stało się tak głównie w tych miejscach, gdzie autor nie mógł dopasować żadnego zdjęcia ze swojej kolekcji liczącej ponad 1000 fotografii!

Na zdjęciach widzimy zamordowane osoby z czasów tzw. krwawej niedzieli, moment wkroczenia do Bydgoszczy pierwszych niemieckich oddziałów z 50 Dywizji Piechoty wraz z późniejszymi ustawianymi zdjęciami ul. Podgórnej. Jesteśmy niemal świadkami okrucieństwa wobec bydgoskiej inteligencji, kupiectwa, nauczycieli i księży, którzy przetrzymywani w koszarach są zaganiani na Stary Rynek, gdzie część z nich jest później zamordowana na oczach mieszkańców. Zdjęcia z niemieckich egzekucji na Starym Rynku są niejako przebite przez jedną fotografię. Jej koloryzacji dokonał Mirosław Szponar i jest to jedyne kolorowe zdjęcie w całym albumie.

- Wiele osób twierdzi, że nie powinno się kolorować zdjęć archiwalnych. Ja jednak uważam inaczej. Przecież Ci ludzie żyli w kolorze, ich świat nie był czarno-biały. Dzięki koloryzacji fotografie nabierają dodatkowych emocji, stają się bardziej ludzkie, a przez to jeszcze bardziej widać niemieckie okrucieństwo - mówi autor albumu Krzysztof Drozdowski.

Bydgoskie obiekty, których już nie ma i rys historyczny okupacji

W albumie znajdziemy fotografie z niemieckich uroczystości, a także wiele ciekawych obiektów, których już nie ma. Możemy zobaczyć, jak wyglądała odbudowa mostu im. Romana Dmowskiego czy najdłuższego w Europie mostu przez Wisłę w Fordonie, który w trakcie II wojny światowej dwukrotnie został wysadzony.

Album zawiera też rys historyczny najważniejszych, a często dopiero pierwszy raz opisanych wydarzeń z lat okupacji w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto