Bydgoszcz. W szpitalach znów odbywają się porody rodzinne. Jakie warunki trzeba spełnić?

Dorota Witt
Dorota Witt
16 grudnia 2020 roku wojewoda kujawsko-pomorski cofnął wydane w październiku zalecenie o wstrzymaniu porodów rodzinnych. Bydgoskie szpitale po kilku dniach były gotowe do wpuszczenia ojców na porodówki. Teraz przed nimi nowe wyzwanie organizacyjne: rodzice wcześniaków będą szczepieni na Covid-19 z innymi osobami z grupy zero, tak, by mogli czuwać przy swoich dzieciach w szpitalu.
16 grudnia 2020 roku wojewoda kujawsko-pomorski cofnął wydane w październiku zalecenie o wstrzymaniu porodów rodzinnych. Bydgoskie szpitale po kilku dniach były gotowe do wpuszczenia ojców na porodówki. Teraz przed nimi nowe wyzwanie organizacyjne: rodzice wcześniaków będą szczepieni na Covid-19 z innymi osobami z grupy zero, tak, by mogli czuwać przy swoich dzieciach w szpitalu. Fot. Łukasz Kaczanowski
16 grudnia 2020 roku wojewoda kujawsko-pomorski cofnął wydane w październiku zalecenie o wstrzymaniu porodów rodzinnych. Bydgoskie szpitale po kilku dniach były gotowe do wpuszczenia ojców na porodówki. Osoby towarzyszące rodzącej muszą jednak przestrzegać restrykcyjnych zasad. Sprawdzamy, jakich konkretnie. A przed szpitalami nowe wyzwanie organizacyjne: rodzice wcześniaków będą szczepieni na Covid-19 z innymi osobami z grupy zero, tak, by mogli czuwać przy swoich dzieciach w szpitalu.

Zobacz wideo: Rodzice wcześniaków włączeni do grupy 0.

Wydaje się, że nie tylko przyszli rodzice długo czekali na wznowienie porodów rodzinnych. Natychmiast po wejściu na stronę internetową Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy, pojawia się komunikat, w którym czytamy: Szanowne Pacjentki! Z przyjemnością informujemy, że z dniem 19.12.2020 r. wznawiamy porody rodzinne!
Link odsyła zainteresowanych do wykazu zasad, jakimi obwarowane są porody rodzinne. Nie tylko zresztą w tym szpitalu.

Porody rodzinne w szpitalu miejskim w Bydgoszczy

Najważniejsze zasady, które aktualnie obowiązują w szpitalu miejskim:

  • w porodzie rodzinnym rodzącej może towarzyszyć jedna osoba, zamieszkująca razem z pacjentką;
  • osoby planujące poród rodzinny powinny na co najmniej 14 dni przed terminem porodu ograniczyć kontakty z osobami obcymi, celem zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem;
  • osoba towarzysząca w dniu porodu musi być zdrowa (nie może mieć cech infekcji górnych dróg oddechowych), nie może być objęta kwarantanną czy izolacją oraz w ciągu 14 dni nie miała kontaktu z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID19.

- Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje położna i lekarz po analizie ankiety epidemiologicznej oraz ocenie sytuacji położniczej. Ankietę można znaleźć na stronie szpitala - informuje Anna Siwiec, rzecznik szpitala miejskiego.
Po porodzie fizjologicznym osoba towarzysząca pozostaje na sali porodowej z pacjentką i dzieckiem do momentu przekazania jej na oddział położniczy (przez dwie godziny). Ojciec dziecka może kangurować noworodka także, jeżeli poród zakończy się cesarskim cięciem, ale nie może przebywać na sali pooperacyjnej. Po zakończeniu kangurowania noworodka musi opuścić szpital - podobnie na innych bydgoskich porodówkach.

- Z uwagi na zagrożenie epidemiczne nadal obowiązuje zakaz odwiedzin - przypomina Anna Siwiec.

Szczegółowe zasady obowiązujące w szpitalu miejskim można znaleźć tutaj.

Porody rodzinne w szpitalu Biziela w Bydgoszczy

W Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy porody rodzinne wznowiono 18 grudnia 2020 r. I tu też obowiązuje reżim sanitarny. - Osoba towarzysząca może towarzyszyć rodzącej od aktywnej fazy porodu, określonej przez położnika (do tego czasu osoba towarzysząca dla własnego bezpieczeństwa powinna pozostawać poza szpitalem) - czytamy w komunikacie lecznicy. - O postępie porodu i możliwości dołączenia do rodzącej na sali porodowej osoba towarzysząca powiadomiona zostanie telefonicznie przez rodzącą lub personel sali porodowej.
Przed wejściem na oddział rodząca i osoba towarzysząca wypełniają ankietę epidemiologiczna i poddają się pomiarowi temperatury.

Kobiety nie muszą rodzić w maskach ochronnych (chyba że chcą), ale do noszenia maski w trakcie porodu i wczesnego połogu, a także odzieży przygotowanej przez szpital zobowiązani są ojcowie (osoby towarzyszące).

Rodząca i osoba towarzysząca zobowiązani są wypełnić ankietę epidemiologiczną, podlegają pomiarowi temperatury ciała (na poziomie SOR), a osoba towarzysząca zmienia odzież na zestaw przygotowany przez Szpital, w tym maskę jednorazową, którą zobowiązana jest nosić zarówno w trakcie porodu, jak i wczesnego połogu (rodząca nie musi przebywać w masce, chyba że ma taką wolę).

To, czy osoba towarzysząca będzie mogła zostać z rodzącą, będzie zależało od wyniku szybkiego testu na Covid-19 (wymaz pobierany jest w szpitalu, szpital też ponosi koszt wykonania testu). - Wyłącznie wynik ujemny i brak objawów opisywanych u pacjentów Covid pozytywnych umożliwi dalszy pobyt osoby towarzyszącej w szpitalu - czytamy w komunikacie.

Co, jeśli para nie może zdecydować się na poród rodzinny, np. ze względu na kwarantannę? W szpitalu Biziela jest możliwość wideotransmisji z sali porodowej od momentu porodu do dwóch godzin po porodzie. - Oddział zapewnia bezpłatny dostęp do środków komunikacyjnych (tablet z dostępem do internetu) oraz bezpieczeństwo transmisji. Transmisja online wymaga wypełnienia formularza zgody na publikację wizerunku - czytamy w komunikacie lecznicy.

- Nie wstrzymaliśmy odwiedzin, choć są one możliwe z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka lecznicy.

Szczegółowy zasady obowiązujące podczas porodów rodzinnych w szpitalu im. Biziela można znaleźć tutaj.

Porody rodzinne w szpitalu MSWiA w Bydgoszczy

W porodzie rodzinnym w szpitalu MSWiA może uczestniczyć także jedna osoba, zamieszkująca wspólnie z pacjentką. Co jeszcze?

  • Musi być pełnoletnia, zdrowa, nie może przebywać na kwarantannie, nie może być po kontakcie (w ostatnich 14 dniach) z osobą podejrzaną lub zakażoną COVID-19.
  • Nie ma możliwości wymieniania się osoby towarzyszącej podczas porodu.
  • Osoba towarzysząca uczestniczyć może w porodzie po dokonaniu kwalifikacji: na podstawie pomiaru temperatury ciała, zebraniu wywiadu epidemiologicznego, wypełnieniu i podpisaniu ankiety.

I tutaj osoba towarzysząca w trakcie porodu nie opuszcza sali porodowej. Wyjątkiem jest zgłoszenie złego samopoczucia.
- Utrzymany jest zakaz odwiedzin w oddziale położniczo-ginekologicznym - przypomina szpital MSWiA.

Szczegółowe zasady, zgodnie z którymi odbywają się porody rodzinne w MSWiA, można znaleźć tutaj.

Szczepienia na Covid-19. Rodzice wcześniaków w grupie zero

Przed szpitalami, w których leczone są wcześniaki, kolejne organizacyjne wyzwanie. W niedzielę, 3 stycznia, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień przeciw COVID-19 na etapie zero, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swe dzieci w szpitalach. O takie rozwiązanie apelowały organizacje pomagające rodzicom wcześniaków. Do lecznic dopiero dziś, 7 stycznia, dotarły oficjalne, szczegółowe wytyczne ministerstwa w tej sprawie.

Bydgoskie szpitale deklarują, że szczepienia ruszą, gdy pojawią się chętni. - Jeśli rodzice wcześniaków przebywających w naszym szpitalu wyrażą taką wolę, będziemy mieli oczywiście możliwość zaszczepienia - mówi Marta Laska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie