MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela otyłość leczy się metodą chirurgiczną

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Tomasz Czachorowski
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy od kilku tygodni leczy się otyłość metodą chirurgiczną. Dziennie wykonywane są trzy tego typu zabiegi.

Bydgoskie Centrum Informacji rusza ze sprzedażą internetową

W Bydgoszczy zabiegów bariatrycznych nie wykonuje się od kilku już lat.

- Otyłość została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za pierwszą globalną epidemię XXI wieku – wyjaśnia dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UMK, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Onkologicznej.

W Stanach Zjednoczonych, obecnie, ponad 60 proc. ludzi jest otyłych lub ma nadwagę. Polacy, obok Czechów, Niemców i Brytyjczyków, tyją najszybciej w Europie.

- W tej chwili dyskutujemy nad zmianą definicji tej choroby, ponieważ nazwa determinuje podejście ludzi do tego problemu – wyjaśnia Maciej Michalik. - Otyłość jest traktowana jako deficyt charakteru. Twierdzi się, że otyłe osoby mają słabą wolę, za dużo jedzą a za mało się ruszają. To jest głęboka nieprawda. Osoby otyłe to osoby chore. Nie ma to nic wspólnego z jakąkolwiek wolą.

Otyłość jest chorobą determinowaną genetycznie

U chorego występują różne zaburzenia, w tym np.: termoregulacji, przemiany lipidów i inkretyn (hormonów jelitowych zwiększających poposiłkowe wydzielanie insuliny).

Zmiana nazwy tej choroby ma wskazywać na to, że otyłość jest śmiertelna. Wyniki skandynawskich badań (badanie SOS) wykazują, że otyłość skraca życie, ponieważ generuje inne choroby, w tym np. cukrzycę, nadciśnienie, bezdech senny. Zwiększa też ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

- Żyjemy w dobie pandemii COVID-19. Oprócz wieku, który jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zgonu, drugim czynnikiem jest otyłość. Generuje ona te wszystkie choroby, które nazywa się chorobami towarzyszącymi. Umierają przecież głównie osoby, które je mają – mówi Maciej Michalik.

Należy dodać, że jeszcze nikt nigdy nie napisał, że wyjściową przyczyną zgonu była otyłość. W aktach zgonu wypisuje się; nadciśnienie, cukrzyce, bezdech senny.

- Pamiętam jak pisano o tym, że zmarł czterdziestoletni policjant. Traktowano tę informację w kategorii sensacji. Tak to była prawda, policjant zmarł. Jednak, nikt nie wspomniał o tym, że ważył 170 kilogramów - twierdzi Maciej Michalik.

Niestety, oprócz dolegliwości zdrowotnych pacjenci z otyłością, muszą radzić sobie także z innymi, poważnymi problemami.
- Osoby otyłe często są wykluczane. Znam pacjentów, którzy stracili pracę lub nie zostali przyjęci do pracy. Otyłość obniża znacząco jakość życia – uważa Maciej Michalik.

Chirurgia bariatryczna jest metodą leczenia otyłości

Wykonanie zabiegu jest też sposobem na rozwiązanie większości problemów otyłej osoby. Po kilku tygodniach od wykonania operacji pacjenci przestają mieć cukrzycę, bezdech senny czy nadciśnienie.
- Ludzie przed zabiegiem się boją. Myślą że leczenie wiąże się z nałożeniem na nich strasznych restrykcji, że po operacji niczego im nie będzie wolno. Operację jednak robi się po to, by przywrócić normalność. Nie jest przecież normalnym życie osoby otyłej, która ma problem z utrzymaniem higieny, zawiązaniem butów, znalezieniem pracy – uważa Maciej Michalik i podkreśla: - Normalna jakość życia wraca po zabiegu.

W Szpital Uniwersytecki im. dr. Jana Biziela wykonuje się trzy operacje bariatryczne dziennie. Oznacza to, że zespół specjalistów jest w stanie wykonać nawet 750 zabiegów rocznie.

Polecamy

Stylowe rozwiązania chodników zastosowano już m.in. w czasie rewitalizacji ul. A. Cieszkowskiego.

W Bydgoszczy w Śródmieściu historyczne ulice ze stylowymi ch...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto