Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz wiosną chce być zielona. Parki kieszonkowe, łąki kwietne, nowe nasadzenia

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Pierwszy park kieszonkowy powstał w 2019 roku przy al. Mickiewicza w Bydgoszczy. Ten format zieleni jest coraz popularniejszy w dużych miastach.
Pierwszy park kieszonkowy powstał w 2019 roku przy al. Mickiewicza w Bydgoszczy. Ten format zieleni jest coraz popularniejszy w dużych miastach. Dariusz Bloch
Od 1 kwietnia zwiększy się częstotliwość sprzątania należących do miasta terenów zielonych. W zależności od sektora będzie to 2 razy dziennie, raz dziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. W ostatnich dniach rozpoczęły się także naprawy i malowanie ponad 2,3 tys. ławek.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Za zarządzanie miejską zielenią odpowiada obecnie Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UMB, który w ostatnim czasie zmienił nazwę. Ratusz chce by mieszkańcy w jednym miejscu mogli uzyskać informacje dotyczące planowania i utrzymania zieleni wraz z zagadnieniami z zakresu wycinki drzew i ochrony przyrody.

- Parki, skwery, tereny zieleni przyulicznej będące w zarządzie WGK utrzymywane są przez wyłonionych w drodze zamówienia publicznego wykonawców. Zamówienie obejmuje zarówno oczyszczanie zieleni jak i prace agrotechniczne w tym koszenie trawników. Prace agrotechniczne natomiast zlecane są na podstawie indywidualnych cen jednostkowych zaoferowanych przez wykonawców w postępowaniu przetargowym. Każda planowana czynność jest przed zleceniem wyliczana i po sprawdzeniu możliwości finansowych zlecana do wykonania. Dotyczy to również prac przy łąkach kwietnych czy parkach kieszonkowych.
Na realizację prac remontowych na terenach zieleni mamy obecnie podpisaną umowę z LPKiW - informuje Karolina Stępień z biura prasowego UMB.

Pierwsze oznaki wiosny w Bydgoszczy

Pierwszą oznaką wiosny w naszym mieście są wypuszczające kolorowe kwiaty roślin cebulowe, które zostały zasadzone kilka lat temu. Wielobarwne dywany z krokusów możemy podziwiać już przy placu Teatralnym, przy pomniku Kazimierza Wielkiego, rondzie Grunwaldzkim, wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, ul. Sułkowskiego. W najbliższym czasie kwitnąć zaczną kolejne gatunki.

- Tradycyjnie w okresie wiosenno-letnim zaplanowaliśmy także obsadzenie miejskich kwietników, donic i ampli kolorowymi roślinami jednorocznymi – w najbardziej eksponowanych lokalizacjach w Śródmieściu. Została już wysadzona zmiana wiosenna kwiatów, a zaprojektowana zmiana kwiatów letnich będzie wysadzana w okresie 2 połowy maja/1 dekady czerwca. Kwietniki rabatowe zlokalizowane są w Bydgoszczy m.in. przy ul. Trybunalskiej, na placu Teatralnym, Wełnianym Rynku, przy Starym Porcie i w parkach Jana Kochanowskiego i Kazimierza Wielkiego. Obsadzeniu sezonowemu podlegają również donice i ample zlokalizowane np. przy ul. Cieszkowskiego, Mostowej, Długiej oraz na Starym Rynku - informuje Karolina Stępień.

Nowe nasadzenia na jesieni

Większość prac związanych z nasadzeniami zaplanowano na jesieni. Roślinność wysadzana jesienią przyjmuje się lepiej. Ostatniej jesieni posadzono w mieście wiele roślin (drzew, krzewów, bylin i roślin cebulowych), które zazielenią się po raz pierwszy tej wiosny:

  • nasadzenia dofinansowane ze środków WFOŚiGW - łącznie w ramach zadania posadzono 134 drzewa i 1150 krzewów (m. in. w parku nad Starym Kanałem
  • przed Pałacem Młodzieży - 246 róż okrywowej, 98 sztuk traw ozdobnych
  • uzupełnienie nasadzeń krzewów i bylin w parku Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy – 231 krzewów ozdobnych, 221 bylin
  • nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż ul. Waryńskiego/16 Pułku Ułanów Wlkp. – 3 drzewa, 30 krzewów ozdobnych
  • nasadzenia krzewów przy ul. Wrocławskiej - 174 krzewy ozdobne
  • zagospodarowanie terenu pętli tramwajowej przy ul. Glinki/Szpitalnej – 1118 krzewów ozdobnych

Nowe łąki kwietne w Bydgoszczy

W Bydgoszczy założono kilka nowych łąk kwietnych

  • skarpa przy ul. Wyszyńskiego (przy PKP) – pow. 2 405 m2
  • ul. Solskiego – pow. 3 100 m2
  • na osiedlu Bydgoszcz–Wschód w rozwidleniu ulic Fordońska -Kamienna –Wyścigowa (BBO) – pow. 4 271 m2
  • w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim (pomiędzy kościołem a parkiem, BBO) – pow. 150 m2

To jednak nie wszystko, lista nasadzeń jest o wiele dłuższa. Tylko w ramach przebudowy ul. Kujawskiej nasadzono 731 drzew i ponad 6 tysięcy krzewów. Z kolei w Fordonie posadzono niemal 500 drzew w ramach tzw. nasadzeń kompensacyjnych.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za likwidacją zmiany czasu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto