Bydgoszcz. Wzdłuż ulicy Gdańskiej przy Myślęcinku są rowy wyłożone folią. Do czego służą? [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Rowy przy drodze do Myślęcinka
Rowy przy drodze do Myślęcinka Arkadiusz Wojtasiewicz
- Wzdłuż ulicy Gdańskiej na odcinku do Myślęcinka są rowy wyłożone folią. Czy one nie miały być obsadzone roślinnością, gdy oddawano do użytku nową inwestycję w tym miejscu? Kiedy to nastąpi? - zastanawia się pani Alicja, mieszkanka Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa

Budowa rowu wzdłuż ul. Gdańskiej związana była z budową nowej nawierzchni jezdni. Za inwestycję i jej realizację odpowiada Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

- Projekt nasadzeń i zagospodarowania zieleni w ramach inwestycji „Przebudowa ulicy wraz z budową infrastruktury dla transportu publicznego w ul. Gdańskiej w Bydgoszczy (na odcinku od ul. Rekreacyjnej do pętli autobusowej Myślęcinek)" nie obejmował wykonania nasadzeń w rowach melioracyjnych - informuje ZDMiKP.

Nasadzenia przy ulicy Gdańskiej i Rekreacyjnej

Drogowcy dodają, że w projekcie ujęto nasadzenia krzewów na centralnej wyspie ronda na skrzyżowaniu ulic Rekreacyjnej i Gdańskiej, pętli autobusowej „Myślęcinek” wraz z nasadzeniami drzew. Projekt obejmował też nasadzenia Lipy holenderskiej na odcinku od ronda do pętli autobusowej. - Wszystkie nasadzenia zostały wykonane w 2020 roku - wyjaśnia ZDMiKP.

Rowy melioracyjne w Myślęcinku

A jak jest rola rowów? Na to pytanie odpowiadają Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. - Rów ma zbierać wody opadowe z pasa drogowego. Zgodnie z projektem opracowanym przez wykonawcę inwestycji, rów został wykonany jako szczelny, a w jego dnie ułożono drenaż, którego zadaniem jest odprowadzenie wód do układu odprowadzającego wodę z rowu - wyjaśnia Marek Jankowiak, rzecznik MWiK.

- Głównym celem wykonania szczelnych rowów i podczyszczania wód odprowadzanych z jezdni jest ochrona strefy ujęcia Las Gdański i jej zabezpieczenie przed przedostaniem się ewentualnych zanieczyszczeń do warstw wodonośnych będących jednym z kluczowych źródeł zaopatrzenia w wodę Miasta Bydgoszczy - dodaje Marek Jankowiak.

W ramach odrębnej inwestycji MWiK opracowały projekt "Budowa sieci kanalizacji deszczowej w ul. Gdańskiej w Bydgoszczy z wylotem wód deszczowych do istniejącego szczelnego zbiornika otwartego - stawu w Myślęcinku, budowa wewnętrznych linii zasilających przepompownie oraz budowa utwardzeń i dojazdów". Spółka wykona podczyszczalnie i stworzy warunki umożliwiające odprowadzanie wód opadowych z pasa drogowego oraz projektowanego parkingu P&R do stawu w Myślęcinku w celu jego ochrony przed obniżeniem zwierciadła wody w okresach suszy. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na to zadanie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie