Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Zaczęło się badanie kontrolne w narodowym spisie ludności i mieszkań. Może zadzwonić ankieter

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończył się 30 września br. Teraz czas na badanie kontrolne po spisie.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończył się 30 września br. Teraz czas na badanie kontrolne po spisie. Dariusz Bloch/Archiwum
Za nami Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Tymczasem od piątku 12 listopada do 24 listopada w całej Polsce, w tym także w Bydgoszczy odbywa się badanie kontrolne. Może zatem zadzwonić do nas rachmistrz i zapytać o tegoroczny spis. W województwie kujawsko-pomorskim dotyczy to 5,5 tys. mieszkań.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

- Takiego telefonu mogą spodziewać się osoby pełnoletnie, które w spisie zasadniczym bezpośrednio udzielały wywiadu, czyli tzw. pierwsi respondenci - mówi Michał Cabański, specjalista z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Nie ma znaczenia, czy ktoś spisywał się przez telefon czy internet.

W jakim celu przeprowadzane jest badanie kontrolne?
- Przeprowadza się je po każdym spisie powszechnym. To nic nowego - mówi Michał Cabański. - Ma na celu sprawdzenie jakości i kompletności spisu powszechnego, poprawę precyzji wyników spisu i doskonalenie przyszłych badań i spisów.

Nie można odmówić udziału w badaniu kontrolnym po spisie

Zgodnie z art. 27 Ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy, a odmowa zagrożona jest karą grzywny.

Badaniem kontrolnym objęte będą mieszkania z dostępnym numerem telefonu, w których został zrealizowany spis.

- W województwie kujawsko-pomorskim będzie to 5,5 tys. mieszkań, podczas, gdy w całym kraju 100 tys. mieszkań - mówi Michał Cabański. - Ankieterzy statystyczni dzwonić będą z numeru telefonu 22 828 88 88. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Infolinia badania kontrolnego będzie czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10-14.

O co będą pytać ankieterzy?

- Na pewno nie będą o zarobki, numer karty, numer PIN czy majątek respondentów. Tak też było w czasie spisu zasadniczego - zaznacza Michał Cabański. - Formularz spisowy został podzielony na trzy części. Najpierw będą pytania sondujące, czyli uwierzytelniające osobę, z którą przeprowadzany jest wywiad. Ankieter zapyta o imię i nazwisko, adres zamieszkania i datę urodzenia. Potem pojawią się pytania badania kontrolnego w mieszkaniu, czyli dotyczące metody spisu, oceny pracy rachmistrza, czy liczby osób zamieszkujących pod danym adresem 31 marca 2021 r. W części trzeciej ankieter zada pytania tzw. formularza indywidualnego. Jeszcze raz zapyta o imię i nazwisko i datę urodzenia, ale także o wykształcenie, narodowość oraz pytania dotyczące mieszkania.

Badaniem kontrolnym nie są objęte: mieszkania zamieszkałe wyłącznie przez cudzoziemców, osoby małoletnie, osoby bezdomne, obiekty zbiorowego zakwaterowania, pomieszczenia niebędące mieszkaniami, osoby spisane poza granicami Polski oraz mieszkania zbadane wielokrotnie, tj. kilkoma metodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto