Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Zobacz bardzo rzadkie okazy zwierząt i roślin w Myślęcinku [zdjęcia]

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Krakus, irbis, czyli pantera śnieżna.
Krakus, irbis, czyli pantera śnieżna. Hanna Walenczykowska
Myślęcinek jest miejscem, w którym można znaleźć nie tylko urokliwe pod względem widokowym siedliska, ale także bardzo rzadkie okazy zwierząt i roślin.

Nie wszyscy wiedzą, jak bogaty pod względem flory i fauny jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Dlatego też postanowiliśmy zaprezentować przedstawicieli najrzadszych, najcenniejszy i nierzadko zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.

Ogród Zoologiczny

W skład LPKiW wchodzi Ogród Zoologiczny, zajmujący teren ok. 14 ha. W myślęcinkim zoo mieszka obecnie ponad 1000 zwierząt, w większości reprezentujących gatunki rodzime, w tym 47 gatunków ssaków, 37 gatunków gadów, 57 gatunków ptaków oraz 14 gatunków płazów.

Z gatunków rodzimych na uwagę zasługują m.in. wydry. Gatunek ten został uznany za zagrożony wyginięciem i umieszczony w tzw. Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej zasobów. Marlenka i Czaruś od lat zajmują ten sam wybieg, zlokalizowany w centrum ogrodu. Często baraszkują w wodzie specjalnie dla nich zbudowanego basenu.

Zoo ma bardzo bogatą kolekcję rodzimych ssaków kopytnych, w tym m.in. saren, jeleni, łosi, muflonów oraz żubrów. W ogrodzie znajduję się również zwierzęta reprezentujące egzotyczne gatunki, np. lamy, zebry i antylopy.

W Myślęcinku mieszkają wielkie i średnie koty, w tym para (Ania i Jardan-Altaj) jednych z największych drapieżników lądowych na świecie, czyli tygrysów. Ponadto na wybiegach można spotkać innych przedstawicieli kotowatych: rysie, pumy, irbisa, żbiki, serwala.

W budynku zimowiska, położonym na zapleczu ogrodu mieszkają niezwykle rzadkie żenety. Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia, unikają obecności ludzi i dlatego trzeba mieć wiele cierpliwości, by je zobaczyć.

W budynku akwarium i terrarium myślęcińskiego zoo podziwiać można przedstawicieli 37 gatunków gadów, w tym węży (boa, pyton, wąż zbożowy i Eskulapa), jaszczurek (legwan zielony, agamy) oraz krokodyli. W pawilonie są również akwaria, w których pływają ryby (karpie, jesiotry, pstrągi) lub mieszkają płazy (np. drzewołazy i salamandry). Na uwagę zasługują także ptaki drapieżne, w tym np. orły (przedni i bielik), kania, pawie, bażanty, kaczki ozdobne oraz kurki (czubatki polskie). W zoo mieszkają też ptaki egzotyczne, np. strusie.

Ulubieńcami dzieci bezapelacyjnie są lemury. Jedno z myślęcińskich rodzinnych stad (lemury Katta) ma wybieg przy alejce głównej.

Ogród botaniczny

„Botanik” LPKiW jest jednym z największych miejskich ogrodów. Zajmuje ponad 60 ha. Na tym terenie rosną rośliny reprezentujące 820 gatunków, w tym 460 gatunków roślin dziko rosnących. Głównymi działami są: zbiorowiska roślinne Polski, arboretum, ogród roślin iglastych, alpinarium, kolekcje rodzajowe, ekspozycje tematyczne, ogród agrobotaniczny oraz ścieżka botaniczna dla niewidomych i niedowidzących.

Niewątpliwie najbardziej widowiskową częścią ogrodu jest alpinarium. Wysokości względne dochodzące do 20 metrów oraz interesująca rzeźba tego miejsca umożliwia budowę charakterystycznych form górskich: ścian, grani, żlebów, piargów, wąwozów. W centralnym miejscu zaprojektowano górskie jeziorko z potokiem i wodospadem. Nasadzenia alpinarium wiążą się ściśle z budowanymi siedliskami i materiałem skalnym użytym do ich budowy. W części granitowej dominują kosodrzewiny i sosna limba. Między wapiennymi głazami zobaczyć można szarotkę alpejską, dębik ośmiopłatkowy, goździk alpejski i wiele innych.

W okresie wiosenno-letnio-jesiennym największa atrakcją „botanika” są rośliny kwitnące, zwłaszcza te, które bajecznie pachnąc przyciągają barwne motyle.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz. Zobacz bardzo rzadkie okazy zwierząt i roślin w Myślęcinku [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto