Bydgoszczanie upamiętnili Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Żydów w Bydgoszczy wzięli udział lokalni badacze tematyki żydowskiej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a także wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel oraz pracownicy Młynów Rothera i Teatru Polskiego.
W uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Żydów w Bydgoszczy wzięli udział lokalni badacze tematyki żydowskiej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a także wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel oraz pracownicy Młynów Rothera i Teatru Polskiego. Dariusz Bloch
Udostępnij:
W czwartek, 27 stycznia, w Bydgoszczy odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Uroczystość miała miejsce przy Pomniku Pamięci Żydów, u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

W czwartek, 27 stycznia, obchodziliśmy 77. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w 2005 r. przez ONZ. by uczcić pamięć o pomordowanych w czasie II wojny światowej ofiar pochodzenia żydowskiego.

W Bydgoszczy dzień ten upamiętniły Młyny Rothera we współpracy z Teatrem Polskim. Podczas symbolicznej uroczystości, która miała miejsce pod Pomnikiem Pamięci Żydów, w miejscu dawnej synagogi, spalonej w 1939 r., uczestnicy mieli okazję być świadkami ceremonii odczytania przez Jerzego Pożarowskiego, aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy, imion bydgoskich Żydów. Następnie przedstawiciele władz miejskich oraz bydgoskich instytucji kultury i nauki złożyli - zgodnie z żydowską tradycją - kamyki pod pomnikiem – symbol trwałości pamięci.

Bydgoszcz. "Upamiętniając ofiary holokaustu, sprzeciwiamy się nienawiści"

- Pamięć o żydowskich sąsiadach jest nie tylko naszym historycznym, ale też moralnym obowiązkiem. A jeśli jako społeczeństwo potrzebujemy szczególnych dat i dni, to w tym tygodniu nadarza się okazja do pamiętania, czy może raczej: przypominania - podkreśla Kamila Burchart, specjalistka ds. programowych Młynów Rothera. - Upamiętnianie ofiar tak strasznych wydarzeń to również głos sprzeciwu wobec przejawów nienawiści z powodu pochodzenia, wyznania czy poglądów. Złożenie kwiatów, kamyków, zapalenie zniczy to drobny gest, od którego zaczyna się dalsza praca: do uważności, wzajemnej otwartości, empatii. Chcemy, by tego dnia to pamięć o żydowskich mieszkańcach naszego miasta była najważniejsza - pamięć o rodzinie Aptów z ulicy Jagiellońskiej, Segalów z Długiej, Kratków z Wełnianego Rynku i o wielu, wielu innych.

W uroczystości wzięli udział lokalni badacze tematyki żydowskiej: dr Kinga Czechowska z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy i dr hab. Tomasz Kawski, prof. UKW z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także wiceprezydent Michał Sztybel oraz pracownicy instytucji będących inicjatorami wydarzenia - Młynów Rothera i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoszczanie upamiętnili Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej [zdjęcia] - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie