Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie zwiedzali Pomorzanina, najstarsze zachowane w Bydgoszczy kino [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
W weekend 3 i 4 lipca 2021 r. kino Pomorzanin w Bydgoszczy otworzyło swe drzwi na finał cyklu „Miasto. Miłość. Marzenia”. Jedną z atrakcji było oprowadzanie po kinie. Była okazja zobaczyć pierwsze efekty remontu, ale także zajrzeć w niewyremontowane jeszcze części kina
W weekend 3 i 4 lipca 2021 r. kino Pomorzanin w Bydgoszczy otworzyło swe drzwi na finał cyklu „Miasto. Miłość. Marzenia”. Jedną z atrakcji było oprowadzanie po kinie. Była okazja zobaczyć pierwsze efekty remontu, ale także zajrzeć w niewyremontowane jeszcze części kina Arkadiusz Wojtasiewicz
Remontowany Pomorzanin otworzył drzwi, by pokazać swe wnętrza - te już odnowione, i te nadgryzione zębem czasu. To w kultowym kinie przy Gdańskiej 10 odbył się trzeci (i ostatni) weekend wydarzenia „Miasto. Miłość. Marzenia”, w ramach którego mieszkańcy wcześniej mogli zajrzeć też do opuszczonych budynków na Mińskiej 15 i Rycerskiej 22.

Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy

Kiedy w 2017 r. bydgoska firma Moderator Inwestycje kupiła budynek kina Pomorzanin, wówczas wielu dziwiło się temu, uważając inwestowanie w obiekt popadający od 15 lat w ruinę za chybiony pomysł. Nie bacząc na to nowy właściciel zaczął spełniać swe marzenia o powrocie kina, zaczynając projekt „Pomorzanin Reaktywacja!”.

- Uświadomiliśmy sobie, że nie tylko w kwestii kina Pomorzanin we współpracy z mieszkańcami działamy z miłości do miasta. Uważamy, że kultura jest podstawą dla rozwoju miasta. Teraz jest dobry moment, by po smutnym czasie pandemii, zacząć powoli wracać z działaniem. Dlatego „Miasto. Miłość. Marzenia” to wspólny mianownik wszystkich miastotwórczych działań, za którymi zawsze stoją ludzie - mówiła nam Małgorzata Dysarz z Grupy Moderator jeszcze przed pierwszą odsłoną weekendowego cyklu.

W ramach cyklu „Miasto. Miłość. Marzenia” w trzy weekendy na nowo ożyły kolejno trzy miejsca (będące dziś w różnym stanie):

  • opustoszały budynek po dawnym wydziale geografii UKW przy ul. Mińskiej 15;
  • budynek dawnego Dworca Towarowego przy Rycerskiej (którego industrialna przestrzeń w ostatnich latach była planem filmu, teledysków, koncertów czy działań street art)
  • oraz wspomniane kino Pomorzanin.

I to właśnie w tym ostatnim miejscu odbył się finał cyklu, gdzie każdy mógł się przekonać, że marzenia o reaktywacji Pomorzanina nabierają coraz bardziej konkretnych wymiarów. Grupy mieszkańców oprowadzane przez przewodnika (po wcześniejszych zapisach online) mogły zobaczyć, co w remontowanym Pomorzaninie udało się już zrobić. W sali głównej jest położona nowa podłoga, odnowiona jest też dolna partia ścian, jest też nowy projektor kinowy, wymienione są instalacje elektryczna i grzewcza... Oprowadzono także po zakamarkach nietkniętych jeszcze przez ekipy remontowe, jak balkon, kabina, dowiadując się przy okazji wielu ciekawostek, np. ile zabytkowych projektorów zachowało się w kinie.

W sobotę była też wyjątkowa okazja poznać ludzi z pasją, czyli bydgoszczan o różnych zawodach, jak szewc, pszczelarz, introligator, operator kinowy, piekarz, performer, filmowiec... Wśród nich były osoby, które swoją pracą współtworzyły dane miejsce, będące w zasobach Moderatora, jak np. pani Stasia bileterka Pomorzanina, pan Grzegorzy, który prowadził pasiekę na Mińskiej... Część wyjątkowych gości można było spotkać na miejscu, jak np. z Paulą Rakowską z programu Down the Road czy członków grupy Czarnego Karła, a część zobaczyć w materiałach filmowych.

Każdy mógł zobaczyć też zwiedzić wystawy fotograficzne na temat wielu miastotwórczych działaniach prowadzonych z artystami i mieszkańcami nie tylko w Pomorzaninie, ale i budynku Dworca Towarowego, w Galerii Stan Użytku i śródmiejskich kamienicach. Zaprezentowano także najciekawsze kostiumów z kolekcji grupy Czarnego Karła oraz zestawy klipów, reportażach, teledysków, wywiadów.

Na niedzielę (4 lipca) w bydgoskim kinie Pomorzanin:

  • w godz. 10-14 - drzwi otwarte, podczas których można zwiedzać ekspozycje: „Człowiek, rzemiosło, miasto” – wystawa i prezentacja: zawody bydgoskie w obiektywie aparatu i kamery, a także wystawę najciekawszych kostiumów z kolekcji Grupy Czarny Karzeł oraz multimedialne prezentacje; wstęp wolny
  • godzina 12 - oprowadzanie po kinie Pomorzanin (po uprzednich zapisach online)
  • godzina 11.00 i 13.00 - Godzinny zestaw filmów i klipów Grupy Czarny Karzeł, powstałych w budynku Pomorzanina oraz w hali Dworca Towarowego przy Rycerskiej, m.in. Mistrz i Róża, Antydepresyjna Opera Cristoforo Colombo. Wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto