Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanin odnalazł nad Brdą żelazny reper. To niezwykła rzadkość

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Żelazny reper znad Brdy to zapewne jedyny taki egzemplarz w Bydgoszczy. Rzadkością jest także w całej Polsce
Żelazny reper znad Brdy to zapewne jedyny taki egzemplarz w Bydgoszczy. Rzadkością jest także w całej Polsce Zbigniew Galiński
Taki słup to niezwykła rzadkość – znalazł go przypadkiem podczas spaceru nad Brdą mieszkaniec Bydgoszczy. To tak zwany reper wodowskazowy z 1956 roku.

Odkrywamy Bydgoszcz, odcinek 1

od 16 lat

- Ten niezwykły żelazny słup znalazłem nad Brdą w Opławcu, ale dokładnej lokalizacji nie podam, aby ktoś niepowołany nie zainteresował się bliżej znaleziskiem – wyjaśnia Zbigniew Galiński, znany bydgoski działacz turystyczny, na co dzień prowadzący stanicę wodną PTTK we Wdzydzach Kiszewskich.

- Zaintrygowało mnie to, poszukałem w internecie i oto co znalazłem: To jest tak zwany reper wodowskazowy, który służy do kontrolowania położenia wysokości "punktu zerowego" wodowskazu w danej miejscowości, w tym przypadku w Bydgoszczy – wyjaśnia inż. architekt Witold Przyklęk z Sopotu, znany wielu miłośnikom muzyki szantowej basista zespołu „Trzy Majtki”. Zespół często koncertuje w stanicy Wdzydze Kiszewskie.

Reper zainstalowany został przez służby pomiarowe PIHM (Państwowy Instytut Hydrogiczno - Meteorologiczny, od 1972 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej). Jest to reper żelazny, wkręcany w ziemię. Widnieje na nim rok 1956, co oznacza datę posadowienia repera oraz orzeł bez korony, co oznacza, że jest własnością państwową i niszczenie podlega karze. Z drugiej strony znajduje się numer ewidencyjny repera.

To już praktycznie zabytek

Witold Przyklęk zauważa, że reper odnaleziony nad Brdą, to już praktycznie zabytek, zostało ich w Polsce bardzo mało. Obecnie nie stosuje się już takich reperów. Bardziej popularne są umieszczane na ścianach budynków. Inżynier dodaje, że sieć reperów rozlokowana jest na całym globie. Tworzą siatkę, dzięki której można obserwować zmiany jakie zachodzą na powierzchni kuli ziemskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto