Bydgoszczanka Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz za czytanie i działanie nominowana do nagrody IBBY

Justyna Tota
Justyna Tota
Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz od kilku lat prowadzi w Bydgoszczy kreatywne warsztaty, proponując książki pięknie ilustrowane, z mądrą treścią. To właśnie za propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców otrzymała nominację w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY
Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz od kilku lat prowadzi w Bydgoszczy kreatywne warsztaty, proponując książki pięknie ilustrowane, z mądrą treścią. To właśnie za propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców otrzymała nominację w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY Sitarek Photography
- Książka zawsze była i będzie wartością, która dużo wnosi zarówno w nasze dzieciństwo, jak i dorosłe życie - mówi Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, która w ramach bydgoskich Fundacji 12 Kamienica i Fundacji Nowe Pokolenie już od ponad czterech lat w oryginalny sposób zachęca dzieci i dorosłych do wspólnego czytania wartościowych książek i kreatywnego działania. Bydgoszczanka za upowszechnianie czytelnictwa została nominowana do prestiżowej nagrody IBBY!

Wśród nominowanych do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY jest bydgoszczanka Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, która od kilku lat prowadzi kreatywne warsztaty czytelnicze TuCzyTam, CzyTam Świat jako Czytanie i Działanie. Zajęcia adresowane są do dzieci i ich opiekunów.

Nominacja jak miła niespodzianka

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, być może rodzice uczestniczący w zajęciach zgłosili kandydaturę pani Lucyny do nagrody, ale ostatecznie to IBBY decyduje o tym, kto zostanie nominowany. I tak oto bydgoszczanka znalazła się w gronie czterech propagatorek czytelnictwa, wśród których jest m.in. Danuta Świerczyńska-Jelonek – literaturoznawczyni, która wykształciła już niejedno pokolenie nauczycieli, jurorka wielu prestiżowych nagród literackich.

- Co roku podglądam nominacje IBBY, głównie w kategoriach literackiej i graficznej, które są dla mnie przewodnikiem po wartościowych propozycjach książkowych. Moja nominacja w kategorii upowszechniania czytelnictwa jest miłą niespodzianką, choć miałam nadzieję, że kiedyś to nastąpi - przyznaje Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, promująca czytelnictwo w naszym mieście.

Warto wspomnieć, że część goszczących w Bydgoszczy z inicjatywy pani Lucyny autorów lub ilustratorów była zapraszana przed otrzymaniem przez nich nominacji lub nawet nagrody w konkursie na Książkę Roku. Wśród gości Czytania i Działania w ramach obu profili, były takie osobistości świata kultury, jak Michał Rusinek, Justyna Bednarek, Emilia Dziubak, Jan Bajtlik, Joanna Bartosik, Agata Królak…

- Schlebia mi, gdy wypatrzę tekstową lub graficzną perełkę oraz jej autorów, by zaprezentować książkę dzieciom i rodzicom, a później okazuje się, że kapituła IBBY jest tego samego zdania, co ja - mówi nam Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, dla której wyszukiwanie wartościowych książek dla najmłodszych oraz zachęcanie do wspólnego czytania to sprawa oczywista.

Promuje jakościowe książki i wspólne czytanie

- Jestem polonistką, więc dla mnie książka zawsze była i będzie wartością, która dużo wnosi zarówno w nasze dzieciństwo, jak i dorosłe życie. Książka to lekarstwo na każdą bolączkę! Natomiast drugim podmiotem moich działań, w dziedzinie którego wciąż kształcę się, jest kreatywna edukacja. Dlatego zależy mi, by nie tylko promować jakościową książkę (estetyczną, z mądrą treścią), ale także wskazywać rodzicom na wartość wspólnotowego czytania, jakie zawsze prowadzi do międzyludzkich więzi i do kreatywnego działania - na naszych zajęciach najczęściej plastycznego, ale także muzycznego, teatralnego, kulinarnego... - wymienia Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, która w rozmowie z nami przyznała, że swego czasu rozpoczęła pisanie pracy doktorskiej na temat związków poezji i sztuk plastycznych. - Czasami żartuję, że to ,co dziś robię, jest taką korespondencją sztuk.

Zarówno w bloku TuCzyTam, jak w CzyTam Świat Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz stworzyła „małe światy”, w które mają osadzać uczestniczących w alternatywnej rzeczywistości. W pierwszym wypadku jest to stara szafa z książkami, zwana Szaflandią, pod którą (w której?) odbywa się czytanie, w drugim - piosenka napisana przez panią Lucynę dla cyklu CzyTam Świat, która zawsze rozpoczyna zajęcia.

By pokazać, jak dalece książka łączy się z innymi dziedzinami sztuki i życia, oprócz autorów i ilustratorów, od lat Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz zaprasza muzyków i artystów teatralnych. Ma na swym koncie też organizację kiermaszów książki używanej i akcje charytatywne.

Książki dla dzieci prezentuję najmłodszym i najstarszym. Pracując na co dzień z seniorami, często sięgam po książki dla dzieci. Robię tak z różnych powodów, jednak przede wszystkim dlatego, że najlepsze książki dla dzieci są napisane tak, by zainteresować dużego i małego. To przydaje się, gdy grupa seniorów jest zróżnicowana, gdy są w niej osoby sprawne intelektualnie, a obok nich rówieśnicy ze zmianami otępiennymi. Jedni i drudzy czerpią radość prezentowanych pozycji.
Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz

Pani Lucyna potrafi rozbudzić miłość do książek

- Na pierwszych zajęciach z cyklu CzyTam Świat moje dzieci zafascynowała... gąsienica. „Bardzo głodna gąsienica", która zdawała się wychodzić z książki Erica Carle'a, kiedy z pasją czytała o niej pani Lucyna. Odtąd spacery w deszczu stały się jeszcze dłuższe, bo trzeba było poczekać przy największej kałuży aż się trochę przejaśni, a nuż wyschnie i wychyli się z niej bardzo głodna gąsienica - cała do podziwiania. „Taka wiesz, mamo, ja z tamtej książki...". Potem były urodziny Pippi Pończoszanki, która do dziś jest ulubioną bohaterką moich chłopców. Zresztą tamto spotkanie zainspirowało nas do przeczytania wszystkiego, co tylko wyszło spod pióra Astrid Lindgren. Właśnie za to twórcze inspirowanie, za rozbudzanie w dzieciach (a przy okazji i w dorosłych) pasji do książek, za pokazanie maluchom, że książka nie musi kojarzyć się z ciepłym kocem i wygodnym fotelem (choć oczywiście można i tak!), bo książka to drzwi do niesamowitej przygody, cenię panią Lucynę. Bo kto powiedział, że po lekturze, nie można wymalować wielkiego plakatu stopami czy bawić się wspólnie z bohaterami książek? - pisze pani Dorota, jedna z matek i naszych Czytelniczek, które chwalą sobie prowadzone według autorskiego scenariusza pani Lucyny zajęcia.

Zamiast poradnika, media społecznościowe

Może warto te wszystkie pomysły spisać? - pytamy. - Moje dzieci, zwłaszcza starszy syn, już mi sugerowały, że powinnam napisać książkę ze scenariuszami zajęć. Nie jestem jednak przekonana co do słuszności tego pomysłu - śmieje się pani Lucyna. Dlaczego? - W dużej mierze opracowuję scenariusze do nowości książkowych. Dlatego nim spisałabym je wszystkie, zdążyłyby już przestać być aktualne. Polecam natomiast obserwowanie mediów społecznościowych, w których staram się pokazać, że książka i zabawy nią inspirowane, mogą być atrakcyjne. Tym samym podpowiadam rodzicom, co mogą zrobić, by zaprosić dzieci do świata książek i spędzić wspólnie czas - wyjaśnia Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz.

Jak wygląda kondycja czytelnictwa w polskich rodzinach? - Z moich obserwacji wynika, że na warsztatach pojawiają się głównie dwie grupy rodziców: jedni czytają swoim dzieciom i szukają nowych inspiracji, drudzy z kolei preferują działanie - chcą, by ich dziecko się rozwijało poprzez zabawy połączone ze sztuką lub wręcz sensoryczne, ale może niekoniecznie poprzez książkę. Tymczasem ja tym opiekunom pokazuję, że książka nie jest nudną materią - opowiada nam Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz. - Mam zawsze taką nadzieję, że wraz z kolejnymi spotkaniami grupa, który przychodzi tylko dla kreatywnego działania, zmniejszy się na rzecz tej, która przychodzi zarówno dla czytania, jak i działania.

Ze starszymi dziećmi też warto czytać

Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz przyznaje, że rodziców z najmłodszymi dziećmi (do 4. roku życia) nie trzeba szczególnie zachęcać. Zajęcia, jak te z cyklu CzyTam Świat, tydzień w tydzień cieszą się powodzeniem. Paradoksalnie, zainteresowanie czytelnictwem słabnie, gdy dziecko zaczyna wkraczać w wiek wczesnoszkolny.

- Rodzice niesłusznie zaniedbują wspólne czytanie książek, gdy dziecko zaczyna być posyłane do szkoły. Owszem, pociecha staje się bardziej samodzielna, uczestniczy w różnych zajęciach dodatkowych, często jednak dzieje się to kosztem kontaktu rodzica z dzieckiem. Tymczasem to właśnie książka może pomóc podtrzymać więzi między dzieckiem a dorosłym, rozwijając przy tym kreatywność obu stron - mówi Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, zapraszając starsze dzieci wraz z opiekunami na zajęcia z cyklu TuCzyTam. Jak nam zdradziła nasza rozmówczyni, właśnie do ministerstwa kultury trafił projekt, który zakłada, że warsztaty TuCzyTam będą wiązać się z wyjściami do różnych ciekawym miejsc na mapie Bydgoszczy.

Trzymamy kciuki za ministerialną dotację i jeszcze mocniej za nagrodę IBBY dla Lucyny Brzezińska-Eluszkiewicz. Ogłoszenie wyników 32. edycji konkursu IBBY wraz z uroczystą galą 17 grudnia w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.

Warto wiedzieć:

IBBY (International Board on Books for Young People) - to międzynarodowa organizacja non-profit, promująca literaturę dziecięcą i młodzieżową. Początek tej organizacji dała Jella Lepman - niemiecka dziennikarka i pisarka pochodzenia żydowskiego, która w 1952 roku w Monachium (Niemcy) zorganizowała spotkanie, na które przybyło 250 autorów, ilustratorów i wydawców literatury dziecięcej, a także bibliotekarze, nauczyciele oraz członkowie organizacji młodzieżowych z 26 krajów. To spotkanie szeroko komentowano w mediach na całym świecie, a jego efektem było właśnie powołanie IBBY. Po raz pierwszy w powojennej historii świata rola dziecięcej literatury zyskała międzynarodowe znaczenie na rzecz porozumienia i pokoju.

Organizacja IBBY została oficjalnie założona w Zurychu w 1953 roku, obecnie ma swą siedzibę w Bazylei (Szwajcarii). IBBY ma już 76 sekcji na całym świecie, polska sekcja istnieje od 1973 r.

Konkurs Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, organizowany co roku od 1988 i jest jednym z najbardziej prestiżowych. Ogłaszane pod koniec roku wyniki konkursu są cennym drogowskazem dla szukających godnych polecenia książek dla dzieci i młodzieży. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach:

  • dla pisarza (za książkę dla dzieci i osobno dla młodzieży),
  • dla ilustratora (za książką obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną),
  • za upowszechnianie czytelnictwa i promocję książki dla młodego czytelnika.

Jak głosno ujadają nowe "Psy"?

Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoszczanka Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz za czytanie i działanie nominowana do nagrody IBBY - Express Bydgoski

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3