Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bykon 2017 w Bydgoszczy. Fantastyka po raz kolejny opanuje miasto!

Ewa Abramczyk-Boguszewska
W przygotowaniu ubiegłorocznego Bykonu członkom Bydgoskiego Stowarzyszenia Popkultury „Artemis” pomagali wolontariusze, co uwieczniono na wspólnym zdjęciu. Organizatorzy nie spodziewali się, że impreza będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem.
W przygotowaniu ubiegłorocznego Bykonu członkom Bydgoskiego Stowarzyszenia Popkultury „Artemis” pomagali wolontariusze, co uwieczniono na wspólnym zdjęciu. Organizatorzy nie spodziewali się, że impreza będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. Nadesłane
Po raz drugi w Bydgoszczy odbędzie się Bykon - konwent fantastyki dla młodszych i starszych.

Bydgoski Konwent Multifandomowy Bykon to impreza kulturalno-naukowa przeznaczona dla osób w każdym wieku – dla młodzieży, osób dorosłych, a także rodzin z dziećmi. Organizuje ją Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury „Artemis”, którego sekretarzem jest Izabela Redelbach.

Na początek

Bykon wymyślili członkowie Klubu Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune”. Po raz pierwszy impreza miała miejsce w ubiegłym roku. - Plany przygotowania konwentu mieliśmy w głowie od dawna, ale punktem zwrotnym było zgłoszenie się do nas licealistów z VIII LO w Bydgoszczy – opowiada pani Iza. - Myśleliśmy o założeniu stowarzyszenia, które miałoby osobowość prawną, co umożliwiłoby nam zorganizowanie takiego konwentu. Propozycja uczniów „ósemki” zmobilizowała nas do działania. Dokończyliśmy formalności, założyliśmy stowarzyszenie i zabraliśmy się za przygotowanie pierwszego Bykonu.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Impreza odbyła się w marcu ubiegłego roku i trwała bez przerwy przez 24 godziny. - W tym czasie w ośmiu salach prelekcyjnych nieustannie odbywały się atrakcje: prelekcje, panele, konkursy i warsztaty - opowiada pani Iza. - W sumie było to niemal 200 godzin zróżnicowanego tematycznie programu, z którego uczestnicy mogli wybrać to, co interesowało ich najbardziej. Dzięki temu dotarliśmy do szerokiej grupy odbiorców: zarówno młodzieży szkolnej i studentów, jak i dorosłych, w tym rodzin z dziećmi. W wydarzeniu brało udział blisko 500 osób, jednak zainteresowanie było znacznie większe - musieliśmy ograniczyć liczbę wejściówek ze względów bezpieczeństwa, ponieważ nie spodziewaliśmy się aż tylu chętnych.

Można powiedzieć, że biorąc udział w przygotowaniu pierwszego „Bykonu” pani Iza w ten sposób dotrzymała danego sobie słowa. Kilka lat wcześniej obiecała sobie, że jeśli w Bydgoszczy kiedykolwiek będzie odbywał się konwent miłośników fantastyki, to znajdzie się wśród jego organizatorów.

- Bardzo żałowałam, że nie ma takiej imprezy w Bydgoszczy. Doskwierało mi to zwłaszcza wtedy, gdy byłam nastolatką i rodzice nie pozwalali mi jeździć na konwenty do innych miast – opowiada.

Poszukiwania

- Od trzynastego roku życia interesuję się animacją i komiksem, a także kulturą azjatycką, w szczególności japońską - wyjaśnia pani Iza. - Początkowo wystarczyło mi samodzielne odkrywanie tego tematu w internecie i książkach, ale po jakimś czasie zaczęłam szukać osób o podobnych zainteresowaniach. Trafiłam najpierw na portal Tanuki.pl, największą w Polsce bazę animacji i komiksów japońskich z recenzjami. Z czasem sama zaczęłam pisać recenzje, co zresztą robię do dziś.

Poznałam wtedy wiele wspaniałych osób, ale nadal nie było nikogo z Bydgoszczy. - Nie dałam jednak za wygraną i trafiłam najpierw na społeczność nazywaną wówczas BAF (Bydgoszcz Anime Fans), która od 2012 roku działa oficjalnie jako Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune”. Do dziś organizuje on otwarte, cotygodniowe spotkania z prelekcjami o kulturze Japonii, konkursami, dyskusjami. Również zajmowałam się przygotowaniem prelekcji.

Pani Iza na dobre zaangażowała się w działalność klubu „Kitsune”. Zaczęła również jeździć na konwenty do innych miast.
- Początkowo były to głównie konwenty związane z kulturą azjatycką, np. Omakai w Toruniu, Japanicon w Poznaniu, Animatsuri w Warszawie - wyjaśnia. - Po jakimś czasie zaczęłam się interesować konwentami fantastyki, które w tamtym czasie otwierały się na nowych odbiorców. Organizowały u siebie Blok Mangi i Anime (anime - film bądź serial animowany produkcji japońskiej; manga - komiks japoński) czy Blok Azjatycki.

Z różnych dziedzin

Pierwszą imprezą, przy organizowaniu której pani Iza pracowała jako wolontariusz, był Copernicon 2012 – festiwal fantastyki w Toruniu. Przełomem okazał się jednak Festiwal Fantastyki Pyrkon 2013, odbywający się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

- Przywiozłam stamtąd niezapomniane wrażenia - wspomina pani Iza. - Zaskoczył mnie ogrom przestrzeni, na którym znalazło się ponad 12 tysięcy uczestników poprzebieranych w niesamowite stroje. Odbywały się tam spotkania z pisarzami i artystami. Pamiętam ogromne targi, na których można było kupić rzeczy związane się z fantastyką czy kulturą azjatycką, dosłownie wszystko, co można było sobie wymarzyć. Żałowałam tylko jednego: że nie jestem wolontariuszem i nie mogę uczestniczyć w organizacji tej imprezy.

Drugi raz pani Iza nie popełniła już tego błędu i zawsze angażowała się w przygotowanie konwentów, w których brała udział. Teraz jej oczkiem w głowie jest bydgoski Bykon, który w tym roku odbędzie się za niecały miesiąc, w dniach 4-5 marca w Zespole Szkół Medycznych w Bydgoszczy. - W tym roku, ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy rozłożyć konwent na dwa dni - informuje pani Iza. - Impreza odbędzie się w sobotę od godz. 12 do 23, a w niedzielę potrwa od godz. 8 do 16.

Daje to łącznie blisko 350 godzin programu atrakcji. - Niektóre z nich, jak np. sala gier planszowych, sala gier elektronicznych czy blok gier muzycznych i interaktywnych, będą do dyspozycji uczestników również w nocy – wyjaśnia Izabela Redelbach.
- W ubiegłym roku podstawową formą były prelekcje. W tym roku zamierzamy uzupełnić je panelami dyskusyjnymi z udziałem gości festiwalu oraz warsztatami literackimi i plastycznymi prowadzonymi przez specjalistów w swoich dziedzinach, spotkania autorskie z gośćmi, turnieje gier planszowych, karcianych i elektronicznych, sesje gier fabularnych, LARP-y i inne.

Tematycznie impreza zostanie podzielona na bloki:
- fantastyczny (sala fantasy, sala science-fiction oraz sala postapokaliptyczna);
- naukowy;
- popkulturowy,z częścią artystyczną na którą złożą się m.in. wystawy prac zaproszonych artystów, warsztaty i zajęcia plastyczne, a część z nich będzie skierowana do dzieci;
- azjatycki (sala kultury azjatyckiej oraz sala mangi i anime)
- animacji zachodnich
- gier (sala gier planszowych, sala gier konsolowych, sale gier rytmicznych, sale LARP.)

Uczestnicy imprezy będą mogli również zapoznać się z technologią wirtualnej rzeczywistości na wystawie Virtual Reality. Zostanie też zorganizowane Foto Studio - z myślą o osobach, które przyjeżdżają na konwenty we własnoręcznie przygotowanych strojach nawiązujących do dzieł fantastyki lub będących własnym projektem. Na Bykonie będą mogły zapozować do zdjęć.

- Postanowiliśmy również zaprosić gości - pisarzy, artystów związanych ze środowiskiem lokalnym, ale nie tylko - dopowiada Izabela Redelbach.

Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury „Artemis” w organizacji imprezy wspierają: Klub Miłośników Kultury Japońskiej „Kitsune”, Klub Fantastyki „Maskon” i Bydgoski Fanklub Star Wars. - Wiemy, że przed nami długa droga, ale chcemy, aby Bykon się rozrastał i był coraz bardziej znany – dodaje pani Iza.

Szczegółowe informacje o imprezie na stronie www. bykon.pl.

Pogoda na dzień (11.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto