Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cashflow: nauka niezależności finansowej

Ryba
Ryba
Człowiek posiada ok. dwunastu rodzajów inteligencji, jedną z nich jest inteligencja finansowa. Większość społeczeństwa tak naprawdę nie ma pojęcia jak gospodarować swoimi finansami. Mylone są pojęcia "aktywa" i "pasywa". Nie jesteśmy, jako ogół, świadomi swoich kosztów i przychodów, których znajomość jest potrzebna, aby nie żyć "z dnia na dzień".

Cashflow jest grą planszową, która uczy poprzez zabawę m.in. sporządzania swojego bilansu finansowego. Uczymy się świadomie poruszać w świecie pieniądza. Pomysłodawcą owej gry jest Robert Kiyosaki. Twórca jest biznesmanem, inwestorem, autorem poczytnych książek motywacyjnych i materiałów szkoleniowych dotyczących inwestowania.

Jak to się dzieje, że wedle kiedyś przeprowadzonych badań, gdyby zamienić osobę bogatą (która pewnie porusza się w świecie finansów) z osobą biedną (która posiada nikłą wiedzę o finansach) ich majątkami, to po ok. pięciu latach okazałoby się, że sytuacja powróciłaby do statusu quo. Oznacza to, że bogacz znów byłby bogaty, a biedak znowu biedny. Powodem tego jest różnica w inteligencji finansowej tych osób oraz ich mentalność.

Dlaczego podczas kryzysu biedni stają się coraz biedniejsi, a bogaci coraz bogatsi? Otóż ludzie z wysoką inteligencją finansową wiedzą, iż podczas kryzysu akcje wielu spółek są tańsze niż ich realna wartość, że podczas kryzysu można szybko dorobić się na giełdzie.
U przeciętnego zjadacza chleba szkoła nie rozwinęła tej inteligencji. Ludzie inwestują w pasywa, czyli rzeczy, które tylko wyciągają pieniądze z ich kieszeni. Należy jednak pamiętać o aktywach, czyli rzeczach które gwarantują nam zyski, w postaci np. przychodu pasywnego.

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma problemy finansowe m.in. dlatego, iż swoje pasywa zalicza do aktyw. Jeżeli dziś przestałbyś pracować, to ile pieniędzy wpływałoby na Twoje konto? Jeżeli tylko wypływają, to znaczy, że masz wyłącznie pasywa. Nie jest powiedziane, że pasyw nie można kupować, tylko trzeba je odróżniać od aktyw.

Robert Kiyosaki w jednej ze swoich lekcji posłużył się przykładem ze swojego życia, jak można w mądry sposób nabyć pasywo, a jednocześnie aktywo. Robert kupił za kilka tysięcy dolarów niewielki magazyn w Austin w Teksasie, a pieniądze z jego wynajmu co miesiąc pokrywały koszty jego porsche. Dziś to porsche jest już spłacone, nadal je posiada, a także nadal posiada swój magazyn w Austin i przepływ pieniężny. Wcale nie trzeba żyć skromnie, wystarczy tylko zwiększyć możliwości i można mieć wszystko, czego dusza zapragnie.

Inwestowanie wcale nie jest tylko i wyłącznie dla osób bogatych. Chodzi o zmianę swojego sposobu myślenia o pieniądzach. Każdy jest w stanie wygospodarować pewną kwotę na inwestycje. Warto zainteresować się pieniądzem, z którym ciągle będziemy mieli do czynienia w dorosłym życiu. A gdyby tak zacząć robić coś w kierunku spełnienia swoich marzeń? Pomijając skrajne przypadki, każdy ma równe szanse i tylko i wyłącznie od nas zależy jak je wykorzystamy. Do ambitnych świat należy. Warto poczytać, dowiedzieć się więcej, o tym, w jaki sposób można osiągnąć finansową niezależność.

Zapytałem się jednego ze stałych bywalców na spotkaniach, co dało mu granie w Cashflow i jak wpłynęło na jego myślenie.
- Zacząłem rozumieć jak funkcjonuje człowiek w świecie pieniędzy, nauczyłem się różnicy między aktywem, a pasywem i zrozumiałem jak istotna jest to różnica, nauczyłem się robić bilans przychodów i kosztów, co jest istotne w życiu każdego człowieka, aby zdiagnozować swoją sytuację i dążyć do jej poprawy, poznałem mnóstwo ludzi myślących dojrzale o pieniądzach i poruszających się świadomie w ich świecie, dowiedziałem się czym tak naprawdę jest niezależność finansowa i dlaczego warto ją osiągnąć. Spotkania Cashflow to pierwsze miejsce, w którym przez zabawę mogłem się nauczyć czegoś o pieniądzach.

Uczestnictwo w klubach Cashflow, jest darmowe, na terenie Bydgoszczy takie kluby funkcjonują na WSG, w IV LO i Technikum Ekonomicznym. Każda ambitna osoba jest mile widziana. Zajęcia na WSG odbywają się we wtorki o 17.00.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto