Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenna fotografia z muzeum w Bydgoszczy na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. To duże wyróżnienie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Fotografia wypożyczona z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW pochodzi ze zbiorów Rodziny Poznańskich i przedstawia salę obrad w Domu Czarnogłowych w Rydze. Na Zamku Królewskim jest wyeksponowana w godnym miejscu - w Sali Rady Nieustającej.
Fotografia wypożyczona z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW pochodzi ze zbiorów Rodziny Poznańskich i przedstawia salę obrad w Domu Czarnogłowych w Rydze. Na Zamku Królewskim jest wyeksponowana w godnym miejscu - w Sali Rady Nieustającej. Magdalena Białonowska
Jeden z eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy trafił na wystawę pt. „Traktat ryski. Odzyskane dziedzictwo” na Zamku Królewskim w Warszawie. Dla bydgoskiego muzeum to duże wyróżnienie.

Zobacz wideo: Szyldy w Śródmieściu Bydgoszczy. Miejski plastyk interweniuje.

Wystawa w stolicy została zorganizowana z okazji 100. rocznicy podpisania w Rydze pokoju kończącego wojnę polsko-bolszewicką (1919-1920). Zgromadzono na niej dokumenty i fotografie pochodzące np. z Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Archiwum i Biblioteki Naukowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

PRZECZYTAJ:
Tak wyglądał dworzec Bydgoszcz Główna [archiwalne zdjęcia]

Z bydgoskiego muzeum wypożyczona została fotografia pochodząca ze zbiorów Rodziny Poznańskich przedstawiająca salę obrad w Domu Czarnogłowych w Rydze. Fotografię wykonano 22 września 1920 r. podczas pierwszego posiedzenia plenarnego komisji polsko-radzieckiej. W zbiorach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW jest od 1998 r.

Fotografia na odwrocie zawiera autografy uczestników polskiej delegacji, stąd jest unikatowa

- Zdjęcie jest formatu A4. Jego unikatowość polega na tym, że na odwrocie znajdują się autografy uczestników polskiej delegacji. Zdjęć z obrad komisji jest więcej, ale to właśnie z uwagi na wspomniane autografy jest ono jedyną w swoim rodzaju tego typu pamiątką rokowań pokojowych - podkreśla dr hab. Marek Zieliński, prof. UKW i zarazem dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, któremu podlega Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

Z prośbą o wypożyczenie tej wyjątkowej fotografii Zamek Królewski w Warszawie zwrócił się do bydgoskiego muzeum na początku tego roku.

Na Zamku Królewskim w Warszawie zdjęcie zostało wyeksponowane w godnym miejscu, czyli w Sali Rady Nieustającej - mówi dr hab. Marek Zieliński, prof. UKW i zarazem dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, któremu podlega Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW.

- Fotografia została digitalizowana i jest dostępna na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej i tak została zauważona przez organizatorów wystawy - mówi dr hab. Marek Zieliński, prof. UKW. - Na Zamku Królewskim zdjęcie zostało wyeksponowane w godnym miejscu, czyli w Sali Rady Nieustającej. Zgodziliśmy się na jego udostępnienie, bo Zamek Królewski ma zawsze świetnie przygotowane scenariusze wystaw. Podchodzi z poszanowaniem do wypożyczonych eksponatów i dba o odpowiedni transport. Fotografię przewieziono zresztą 8 marca do Warszawy pod opieką konserwator dr Katarzyny Garczewskiej-Semke specjalnym konwojem.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW wypożyczyło fotografię do 11 kwietnia

Wystawa na Zamku Królewskim jest jednym z elementów uczczenia "Traktatu ryskiego" Jej kuratorami są: dr Magdalena Białonowska, Norbert Haliński i Paweł Tyszka. Została otwarta 16 marca.

- Ma charakter czasowy i miała być czynna do 11 kwietnia br. Niestety, sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że od 20 marca br. muzea znów są zamknięte - mówi dr hab. Marek Zieliński, prof. UKW. - Fotografię udostępniliśmy do 11 kwietnia, ale jeśli Zamek Królewski będzie chciał tę wystawę przedłużyć, by mogli ją obejrzeć chętni, to zgodzimy się. Wszystko będzie jednak zależało od obostrzeń obowiązujących w naszym kraju, a tego nie możemy przewidzieć.

Dodajmy, że jednym z najdonioślejszych postanowień "Traktatu ryskiego", obok ustalenia granicy wschodniej II RP, wypłaty odszkodowań, postanowień repatriacyjnych, była rewindykacja dóbr kultury zagarniętych przez carską Rosję przez cały okres zaborów - stąd też podtytuł wystawy "Odzyskane dziedzictwo". W ramach artykułu XI traktatu do Polski powróciły, m.in. arrasy wawelskie, głowy wawelskie, Szczerbiec, obrazy Canaletta i Bacciarellego, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, bezcenne zbiory archiwalne i biblioteczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto