Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CHOROWANIE W CIĄŻY

.
Niezwykle rzadko udaje się przejść przez całą ciążę bez żadnych dolegliwości. Często mamy do czynienia z lekkim przeziębieniem, katarem czy choćby niestrawnością.

Niezwykle rzadko udaje się przejść przez całą ciążę bez żadnych dolegliwości. Często mamy do czynienia z lekkim przeziębieniem, katarem czy choćby niestrawnością. W takich przypadkach wystarczają leki z domowej apteczki, czasem jednak konieczna jest wizyta u lekarza.

Nie chcąc narażać maleństwa, najczęściej przyszłe mamy bardzo o siebie dbają. Rezygnują z wszelkich używek, odpowiednio się odżywiają, dużo odpoczywają. Kiedy dopadnie je jakaś choroba martwią się, aby nie zaszkodziła ona nienarodzonemu dziecku, zastanawiają się, jak najbezpieczniej się leczyć.

Katar. Przy nawet lekkim katarze i przeziębieniu najlepiej pozostać w domu i wygrzać się w łóżku. Pomocne są łagodne środki przynoszące ulgę, np. inhalacje z rumianku, czy herbatka z miodem i cytryną. Kiedy jednak choroba się rozwija, dołączą się bóle głowy i mięśni ? trzeba zgłosić się do lekarza. Zaordynuje on odpowiednie leki bezpieczne dla matki i dziecka. Mniej szkody wyrządzą prawidłowo dobrane przez specjalistę leki, niż rozwijająca się, nieleczona infekcja!

Gorączka jest sygnałem, że coś w organizmie jest nie w porządku. Bywa objawem przeziębienia, infekcji dróg moczowych, lub innych schorzeń. Jeżeli termometr wskazuje 37-38 st.C pomogą chłodne okłady, odpoczynek w łóżku i pojenie. Jeżeli ?domowe sposoby? nie pomagają lub temperatura przekracza 38 st. ? trzeba udać się do przychodni. Bez porozumienia z lekarzem można przeciwgorączkowo przyjmować tylko pochodne paracetamolu.

W przypadku biegunki trzeba dbać przede wszystkim o dostateczne nawodnienie organizmu. Należy pić dużo słabej herbaty, mięty lub niegazowanej wody mineralnej. Całkowicie wtedy rezygnujemy z picia mleka i jogurtów. Delikatne preparaty węgla (Carbo medicinalis) nie zaszkodzą dziecku, bo są niewchłanialne z przewodu pokarmowego. Pomocy lekarskiej należy koniecznie szukać, jeżeli biegunka trwa ponad 48 godzin lub towarzyszy jej wysoka gorączka.

Ból zęba. Początkowo można połknąć dla uśmierzenia bólu paracetamol, ale wiadomo ? konieczna jest wizyta u stomatologa!
Leczenie, a nawet wyrwanie zęba nie zaszkodzi ani przyszłej mamie, ani dziecku. W przypadku wrażliwości na ból celowe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Niewielka ilość xylokainy na pewno nie zaszkodzi płodowi. W celu zachowania zdrowego uzębienia szczególnie w trakcie ciąży należy stosować profilaktykę wapniowo ? fluorowo ? witaminową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto