Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chóry a capella z całej Polski w ten weekend w Bydgoszczy

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Magia, wzruszenie i piękno chóralnego śpiewu - Pałac Młodzieży w Bydgoszczy zaprasza na 34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży.

Co roku do naszego miasta przyjeżdża niemalże tysiącosobowa grupa rozśpiewanych chórzystów. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat trwania konkursu udział w nim wzięło prawie 38 tysięcy uczestników. Dla wielu wspólne śpiewanie było niezwykłą, wartościową przygodą młodości, pomagającą ukształtować ich artystyczny smak, odczuwanie piękna, wrażliwość, ambicję, umiejętność pracy zespołowej, która często owocowała przyjaźniami, dawała możliwość przeżycia radości zwycięstwa. Zapewne niepowtarzalny klimat bydgoskiego święta muzyki: magia miejsca, wzruszenie pięknem klasycznego repertuaru, bliskość rówieśników z całej Polski, którym „to samo w duszy gra”, poczucie współtworzenia czegoś ważnego, uczestniczenie w artystycznym wydarzeniu stanowiło dla kilku już generacji młodych śpiewaków znaczące, niezapomniane doświadczenie. Warto zaznaczyć, że miłość do śpiewu chóralnego przekazują młodym śpiewakom Mistrzowie, ucząc nieatrakcyjnej zdawałoby się w świecie popkultury sztuki. Bez ich pasji, oddania całego siebie: talentu i czasu, a przede wszystkim serca, nie sposób pociągnąć za sobą młodych, zatrzymać ich i poprowadzić na podium po złoto, srebro, brąz... po wielką satysfakcję, radość i spełnienie.


34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci

i Młodzieży : 17 - 19 PAŹDZIERNIKA W PAŁACU MŁODZIEŻY


Konkurs popularyzuje wśród dzieci i młodzieży muzykę chóralną, upowszechnia śpiew chóralny w szkołach, placówkach wychowania szkolnego i instytucjach kultury. W sposób szczególny promuje chóralistykę polską, czym przyczynia się do pogłębienia więzi z krajem, kulturą narodową i podnoszenia poczucia wartości młodego pokolenia. Regulamin imprezy zawiera wymóg wykonania utworów obowiązkowych, z których wiele pisanych jest specjalnie na potrzeby konkursu przez znanych i cenionych kompozytorów polskich. Dzięki temu powstał zbiór repertuaru chóralnego, wydawanego przez organizatorów w formie książki i będący niezwykle cennym i znaczącym dorobkiem tej imprezy. Inicjatywa ta doceniana jest szczególnie przez dyrygentów, którzy mają możliwość korzystania z najnowszej literatury muzycznej dla dzieci i młodzieży.  Podczas imprezy organizowane są również seminaria i zajęcia warsztatowe dla dyrygentów z całej Polski, których celem jest doskonalenie poziomu wykonawczego chórów oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych i artystycznych.

Wszystkie koncerty w ramach Konkursu Chórów są otwarte dla publiczności z miasta i regionu, a wstęp na nie jest bezpłatny. Szacujemy, że łączna ilość osób zasiadających na widowni podczas wszystkich koncertów wyniesie ok. 2000 osób.

W Konkursie przyznawane są Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony. Chóry, które zaistniały w sposób szczególny wyróżniane są nagrodami specjalnymi: Grand Prix – ufundowanym przez Ministra Edukacji Narodowej – dla najlepszego chóru Konkursu, jak również Pucharami Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie każdego roku jeden z chórów lub dyrygentów otrzymuje nagrodę od patronów medialnych wręczaną podczas koncertu galowego. Tegoroczny Koncert Galowy odbędzie się 19 października o godz. 12.00 w Filharmonii Pomorskiej. Wstęp na koncert jak przesłuchania dnia poprzedzającego Galę jest bezpłatny. Wejściówki do odbioru w sekretariacie Pałacu Młodzieży już od 6 października.

Dominika Kosińska i Dorota Tomaszewska

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto