Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co czyta się w Bydgoszczy?

Marta Sobiecka
Marta Sobiecka
Marta Sobiecka
Na podstawie spostrzeżeń pań bibliotekarek, przedstawiam najchętniej czytane gatunki w literaturze.


Warsztaty "zmień to sam" - czyli jak zrobić coś z niczego [wideo]

Okazuje się, że bezkonkurencyjne są kryminały skandynawskie, wśród których prym wiedzie szwedzki pisarz Stieg Larsson. To w dużej mierze dzięki jego sadze „Millenium”, która doczekała się ekranizacji, zainteresowano się literaturą z półwyspu. Czytelnicy chętnie sięgają też po kryminały Camilli Läckberg, również przedstawicielki skandynawskiego nurtu. O klasyce jednak nikt nie zapomina, powieści Agathy Christie nadal są wypożyczane.

Romanse, to drugi po kryminale oblegany gatunek. Półka cieszy się popularnością przede wszystkim wśród kobiet. Duże zainteresowanie wzbudza ostatnio trylogia Christiana Grey’a, pióra E L James, na którą czeka się w kolejce. Nie brakuje też chętnych po romanse znanej pisarki Danielle Stell.

Panie bardzo chętnie sięgają również po powieści rodzimych pisarek, np. Małgorzaty Kalicińskiej, autorki „Domu nad Rozlewiskiem”, Hanny Cygler czy Moniki Szwai.

Co ciekawe, książki brazylijskiego autora - Paulo Coelho, stoją na bibliotecznych półkach jak zaczarowane. Widać tendencje w literaturze są kapryśne i bezwzględne, a głodny nowości czytelnik potrafi bez skrupułów porzucić każdego autora.

Od jakiegoś czasu na topie jest literatura wschodu, gdzie prym wiedzie Haruki Murakami współczesny, japoński pisarz.

Półka należąca do mężczyzn to fantastyka. Tu panie nie zaglądają praktycznie w ogóle. Po literaturę z tego gatunku sięga chętnie również młodzież. Z polskich autorów jak zawsze rozchwytywany jest Sapkowski, a z zagranicznych dużym powodzeniem cieszy się „Gra o Tron” George'a R.R. Martina.

Zmorą bibliotek są książki ukazujące się w wielu tomach, nie zawsze łatwo jest o dostęp do wszystkich części, a przecież nie ma nic gorszego, niż niedoczytana powieść. Problem pojawia się szczególnie w literaturze fantastycznej, gdzie pisarze lubują się w rozpisywaniu fabuły na kilka tomów.

Jeśli chodzi o literaturę popularnonaukową, na pierwszym miejscu stoi psychologia i filozofia. To oczywiście zasługa studentów. Starsze osoby chętnie wypożyczają książki historyczne.

Kto najczęściej odwiedza biblioteki? Emeryci, kobiety w średnim wieku, na końcu wyliczanki jest młodzież, choć nie można powiedzieć, że nie ma jej wcale. Dobrą nowiną jest to, że w okresie wakacji, kiedy nie muszą, młodzi ludzie wcale nie porzucają książek, odwiedzają biblioteki równie często, co w roku szkolnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto