Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z in vitro w Bydgoszczy? Kolejny projekt refundacji powstanie w ciągu miesiąca

Joanna Pluta
Nowy bydgoski projekt refundacji in vitro z budżetu miasta powinien być gotowy 22 czerwca.
Nowy bydgoski projekt refundacji in vitro z budżetu miasta powinien być gotowy 22 czerwca. Pawel Relikowski / Polska Press
Warszawskie Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” przygotuje nowy projekt refundacji procedur in vitro z budżetu Bydgoszczy. Z programu skorzysta prawdopodobnie 100 par.

Parę miesięcy temu bydgoscy radni PO i SLD poprosili prezydenta Rafała Bruskiego, by zainicjował prace nad nowym programem dofinansowania in vitro z miejskiego budżetu.

- W tej chwili nie ma innej możliwości - mówiła nam Monika Matowska (PO), która wraz z siedemnastoma innymi radnymi na początku kwietnia złożyła w kancelarii prezydenta wniosek. - Tej inicjatywy nie możemy podjąć ani my, jako radni, ani mieszkańcy. Dlatego o pomoc poprosiliśmy prezydenta. Zależy nam, żeby udało się wprowadzić w Bydgoszczy program w życie w najbliższych kilku miesiącach.

Prezydent zlecił prace od razu. W pierwszej kolejności wybrano autora projektu. Będą nimi specjaliści z warszawskiego Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” - tego samego, które brało udział w tworzeniu pierwszego programu - najpierw uchwalonego przez radnych, a potem zaskarżonego przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. Ostatecznie zastrzeżenia wojewody podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny i projektu nie udało się zrealizować.

Bydgoski ratusz za stworzenie projektu będzie musiał zapłacić 8 tys. zł. Na jakim etapie są w tej chwili prace? - Gotowym projektem powinniśmy dysponować 22 czerwca - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. - Z dofinansowania jednej procedury in vitro prawdopodobnie skorzysta 100 par. O konkretnym terminie rozpoczęcia programu trudno w tej chwili mówić. Jest uzależniony od uzyskania przez autora pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Później program musi zostać przedstawiony Radzie Miasta. To radni zdecydują, czy zostanie przyjęty.

Przypomnijmy, pierwszy projekt miał być realizowany w latach 2017-2020 i zakładał, że z dofinansowania na przeprowadzenie jednej procedury zapłodnienia metodą in vitro w 2017 roku skorzystałoby w Bydgoszczy 50 par, w dwóch kolejnych latach po sto i w ostatnim - 2020 roku - znów 50. W sumie Bydgoszcz musiałaby zabezpieczyć na ten cel 1,5 mln zł.

Fala powodziowa zdewastowała miasto na Florydzie. Zapadnięte drogi, zniszczone samochody

źródło: TVN/x-news

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto