Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z wieżą?

Redakcja
Z wysokiej na 45 metry Wieży Ciśnień roztacza się piękny widok na panoramę miasta. Wzgórze gen. Dąbrowskiego stanowi naturalny taras Bydgoszczy -widać ją jak na dłoni. Szkoda, że mogą go oglądać nieliczni.

Panorama po 174 schodach
Razem z uczestnikami wycieczki zorganizowanej przez TMMB w ramach cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” wystarczy pokonać 174 schody i już zachłystujemy się widokiem. Miasto jest na dłoni, a właściwie na jej wyciągnięcie. Widać wyraźnie jak nasz gród leży w dolinie utulony zielenią. To historia miasta w panoramie. Kilka wieków przed oczami.

Na południu Szwederowo i doskonale widoczne lotnisko z kilkoma hangarami, widać również samoloty. Od zachodu widać Real, Technikum Mechaniczne, następnie centrum miasta z reprezentacyjnym budynkiem Opery Nova. To największy widoczny budynek w mieście, tuż obok strzelista wieża kościoła Świętej Trójcy. Daleko na północ widać „młodszą siostrę” wieżę ciśnień na dworcu PKP. Od strony wschodniej okrągła kopuła Bazyliki, nieopodal wieża kościoła Jezuitów, a dalej niebieski dach hali sportowej Łuczniczka.

Co dalej z wieżą?
Od kilku lat MWiK w Bydgoszczy chcą zagospodarować budynek i pokazać go mieszkańcom. Udostępniają go chętnie grupom zorganizowanym. Taras widokowy ma zostać udostępniony szerzej zwiedzającym. W planach jest stworzenie muzeum z historią wodociągów. Ma być miejsce na wystawy i inne wydarzenia kulturalne.

Jak zrobili to inni?
Giżycko na Mazurach. Wieża Ciśnień również utrzymana jest neogotyckim stylu i nieporównywalnie mniejsza od naszej. Wybudowana na niewielkim wzniesieniu w 1900 roku przez 96 lat dostarczała miastu wodę. W 1996 roku została kupiona przez prywatną osobę i poddana przebudowie oraz renowacji. Dobudowana została kopuła, kryjąca oszkloną kawiarnię i taras widokowy. Do kawiarni na ostatnim piętrze wiezie turystów oszklona, nowoczesna winda. Na poszczególnych piętrach znalazły swoje miejsce eksponaty i pamiątki. Wieża stała się atrakcją turystyczną i rozpoznawalnym elementem architektonicznym miasta. Każdy turysta traktuje ją jako obowiązkowy punkt wycieczki i punkt widokowy na miasto i pobliskie Jezioro Niegocin. Wysokość jest nieporównywalnie mniejsza. Czynna jest do godziny 22.00.

Dlaczego tam można, a u nas nie?
Może warto pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych z zachowaniem neogotyckiego charakteru budynku. Dlaczego nie iść krok do przodu i przygotować nowoczesne rozwiązania, w oparciu o śmiałą koncepcję przebudowy i przedstawić nowe spojrzenie na funkcjonowanie tego obiektu? Konserwacja i adaptacja jest rozwiązaniem tymczasowym, nie dającym możliwości rozwoju obiektu i pełnego wykorzystania przez mieszkańców i turystów.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto