Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co Polacy wiedzą o zakupoholizmie?

Aleksandra
by Retinafunk / CC BY 2.0 (flickr)
Zakupoholizm chorobą naszych czasów. Czy jesteś na nią narażony?

Zakupoholizm, określany też jako kompulsywne zakupy czy kupnoholizm, staje się współcześnie problemem coraz większej liczby osób. Zaburzenie to po raz pierwszy scharakteryzowane zostało w piśmiennictwie medycznym u progu XX wieku, kiedy to nadmierna skłonność do robienia zakupów określona została mianem oniomanii – od greckich słów oznaczających „na sprzedaż” i „szaleństwo”. Na temat tego niebezpiecznego uzależnienia wypowiada się łódzki psycholog Katarzyna Binder.

Czym jest zakupoholizm?

Jak twierdzi specjalista, termin „zakupoholizm” odnosi się do sytuacji, w której zakupy wymykają się spod kontroli, zaczynają być czynnością przymusową i negatywnie wpływają na funkcjonowanie danej osoby. Fakt ten rodzi m.in. poczucie winy i izolację społeczną, naraża uzależnionego na krytykę otoczenia i straty finansowe. Szacuje się, że zakupoholizm coraz częściej staje się przyczyną nieporozumień w związkach, co skutkuje zwiększającą się liczbą rozwodów. Zaburzenie może przybierać różne formy – spotyka się osoby uzależnione od zakupów na wyprzedażach, w Internecie, w sklepach z używaną odzieżą, jak i takie, które nałogowo kupują pojawiające się w sklepach nowości, czy kolekcjonują określone przedmioty. Zakupoholizm to również tzw. window-shopping, czyli spędzanie czasu na samym oglądaniu produktów, bez ich kupowania – zaznacza lekarz.

Przyczyny zakupoholizmu

Rozwinięciu się tego typu uzależnienia sprzyja wiele czynników natury emocjonalnej, społecznej i biologicznej. Na poziomie psychologicznym na skłonność do zakupoholizmu (podobnie jak w przypadku innych uzależnień) wpływa obniżona zdolność do radzenia sobie ze stresem, przykrymi emocjami i nieumiejętność kontroli impulsów – stwierdza psycholog. Z tego punktu widzenia robienie zakupów staje się czynnością, która początkowo pomaga redukować napięcie i poprawia nastrój, z czasem stając się zachowaniem nawykowym. Badania wskazują również na rolę czynników biologicznych i społecznych, takich jak np. presja otoczenia czy rosnący konsumpcjonizm. Zakupoholizm może współwystępować z innymi problemami natury psychologicznej – depresjami, zaburzeniami lękowymi i z innymi uzależnieniami.

Jak radzić sobie z zakupoholizmem?

Zdaniem doktor Katarzyny Binder dostrzeżenie problemu patologicznego odruchu kupowania powinno skłonić nas do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty, który zajmuje się terapią zakupoholizmu. Po dokonaniu wstępnej diagnozy, specjalista zaproponuje odpowiednie sposoby działania i będzie wspierał pacjenta w ich realizowaniu i podtrzymaniu uzyskiwanych efektów. Osiąganie kontroli nad nawykiem robienia zakupów odbywa się poprzez rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, napięciem, impulsami oraz poprzez doskonalenie konstruktywnego przeżywania i wyrażania emocji. Dzieje się to m.in. dzięki eliminowaniu skojarzeń, które prowokują do zakupów, rozwijaniu umiejętności planowania, a nawet pomocy w zarządzaniu pieniędzmi. Zakupy są jedną z podstawowych i trudnych do uniknięcia czynności dnia codziennego, dlatego warto przejąć nad nimi kontrolę zanim one zawładną myślami, wartościami i życiem – podkreśla.

Zapewne nie dziwi fakt, iż zakupoholizm dotyczy w przeważającej mierze kobiet (80-90%), chociaż prawdopodobne jest, że panie po prostu częściej się do tego przyznają, a z problemem w porównywalnym stopniu mierzą się także mężczyźni. Do rozwoju zaburzenia przyczyniają się popularne internetowe serwisy aukcyjne, które umożliwiają robienie zakupów bez wychodzenia z domu. Jeżeli zauważymy, że coraz częściej zdarza się sytuacja, w której chcąc kupić konkretną rzecz, nabywamy dużą liczbę zbędnych przedmiotów, powinniśmy bacznie przyglądać się swoim nawykom i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą terapii uzależnień.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto