Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy zachorujesz wieczorem lub w weekend?

(gaz)
archiwum
W przypadkach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia każdy mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego ma prawo skorzystać z pomocy lekarza w placówce, która jest najbliżej. W Bydgoszczy jest jedna Fundacja pod dwoma adresami.

Najważniejsza informacja: Zgodnie z założeniem nowych zasad pracy jednostek podstawowej opieki zdrowotnej, w godzinach wieczornych i nocnych oraz w święta i dni wolne od pracy nie obowiązuje rejonizacja. Jeżeli stan zdrowia bydgoszczanina nagle pogorszy się poza miejscem zamieszkania – ma prawo skorzystać z placówki dyżurnej w miejscu, w którym się znajduje.

W Bydgoszczy są dwa punkty obsługiwane przez Fundację „Zdrowie dla Ciebie” - przy ul. Królowej Jadwigi 16 oraz Witkiewicza 1.
Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska pacjent może uzyskać we właściwym oddziale NFZ.

Lista placówek powinna być również wywieszona w miejscu widocznym we wszystkich jednostkach POZ.

W przypadku wykonywania zabiegów po godz. 18, w tym robienia zastrzyków ważne jest, by lekarz podstawowej opieki wypisał dwa zlecenia: jedno dla pielęgniarki środowiskowej dziennej, a drugie dla pielęgniarki pracującej w nocy. Na podstawie takiego zlecenia zastrzyk zostanie wykonany choremu w domu.

Nie ma natomiast możliwości przedłużania recept, gdy skończą się leki. Dyżury wieczorne i weekendowe są jedynie dla pacjentów w przypadkach nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia. Oczywiście w przypadkach, kiedy nie występują objawy wskazujące na bezpośrednie zagrożenie życia.

„Ostry dyżur” jest to ustalenie wyłącznie między szpitalami i nie są one zgodne z umowami podpisanymi z NFZ. Szpital powinien przyjąć każdego pacjenta w stanie zagrożenie zdrowia lub życia. W szpitalnych SOR-ach udzielana jest pomoc chorym, znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, na przykład z powodu wypadku, urazu czy zatrucia. Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania. Tu także nie obowiązuje rejonizacja.

Stany zagrażające życiu to:
 utrata przytomności
 zaburzenia świadomości
 drgawki
 nagły ostry ból w klatce piersiowej
 zaburzenia rytmu serca
 nagły ostry ból brzucha
 uporczywe wymioty
 ostre i nasilone reakcje uczuleniowe, np. wysypka, duszności, będące skutkiem zażycia leku lub użądlenia owada lub innego jadowitego zwierzęcia
 rozległe oparzenia
 porażenie prądem
 upadek z dużej wysokości
 rozległe rany, będące efektem urazu
 urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się

Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia - tel. nr: 52 325 27 06 oraz 52 325 28 96.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto