Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co sprawia, iż kujawsko-pomorskie jest tak atrakcyjne

Redakcja
szymon.serwin1
Samorządowe władze Województwa Kujawsko-Pomorskiego przywiązują ogromną wagę do tworzenia dobrych warunków dla rozwoju gospodarczego.

Na wsparcie przedsiębiorstw przeznaczamy, co czwartą złotówkę naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki tym funduszom możliwe były inwestycje w nowoczesne technologie i promocja lokalnych marek na krajowym i globalnym rynku.

Dla samorządu Kujaw i Pomorza poprawa konkurencyjności regionu stanowi jeden z kluczowych celów działania, co znalazło wyraz między innymi w zapisach Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Szczególnie istotne znaczenie posiada dla nas przedsiębiorczość ludności oraz działalność konkurencyjnych i innowacyjnych podmiotów gospodarczych. Dla osiągnięcia tych celów podejmujemy stałą współpracę z organizacjami i instytucjami otoczenia biznesu oraz z obecnym w województwie samorządem gospodarczym.

Nowoczesna przedsiębiorczość zawsze powinna opierać się się na etycznym fundamencie, a jej podstawę musi stanowić indywidualna uczciwość i pracowitość. Bez tych cech nie można mówić o tworzeniu gospodarki na miarę XXI wieku.

Jestem przekonany, że takie projekty jak "Rzetelni w Biznesie”, stwarzają odpowiednie warunki dla kreowania rozwoju przedsiębiorczości i propagują zasady zdrowej konkurencji.

Wyrażam nadzieję, że certyfi kat "Rzetelni w Biznesie” pozwoli firmom na wzmocnienie pozycji rynkowej a one same staną się przykładem tego, jak implementując dobre praktyki w biznesie osiągnąć sukces.

Serdecznie gratuluję laureatom tegorocznej nagrody zdobytych wyróżnień.

Z wyrazami szacunku

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Charakterystyka województwa:

• Zlokalizowane w północno-środkowej części Polski.

• Metropolia Bydgoszcz i Toruń (BiT), która pretenduje do bycia jednym z najbardziej konkurencyjnych regionów w Europie.

• Atrakcje turystyczne – starówka w Toruniu wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, osada słowiańska w Biskupinie, Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Ciechocinek i Inowrocław – kurorty sanatoryjne oraz największe tężnie w Europie, Bydgoszcz – kompleks zabytkowych Spichrzy.

Klimat inwestycyjny:

• Ponad 250 świetnie przygotowanych ofert typu green- oraz brownfi eld.

• 4 parki przemysłowe w Grudziądzu, Świeciu, Solcu Kujawskim, 2 przemysłowo-technologiczne

w Bydgoszczy i Włocławku oraz park technologiczny z Centrum Transferu Technologii w Toruniu.

• 9 podstref ekonomicznych w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

• Wysoka koncentracja fi rm będących liderami w swoich branżach.

• Dostęp do wysoko wykwalifi kowanej kadry (możliwość współpracy z uczelniami wyższymi oraz

szkołami zawodowymi).

• Świetnie rozwinięta infrastruktura edukacyjna (gimnazja oraz szkoły średnie) jak również znakomicie rozwinięte centra akademickie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy.

• Duże zasoby siły roboczej.

• Niskie koszty zatrudnienia.

• Różnorodne instrumenty wsparcia inwestorów na poziomie centralnym, regionalnym oraz lokalnym.

• Samorząd Województwa maksymalnie wspiera przedsiębiorczość przekazując pieniądze na fi nasowanie inwestycji, nowoczesne technologie, promowanie marek, uzbrajanie terenów inwestycyjnych.

• Zwolnienie z podatku od nieruchomości, możliwość zakupu lub dzierżawy terenów po atrakcyjnych cenach w parkach przemysłowych i technologicznych oraz wielu gminach.

• Zwolnienie z podatku dochodowego w specjalnych strefach ekonomicznych w regionie.

Najwięksi inwestorzy zagraniczni:

Sharp, Nestle, Sumitomo Chemical, ThyssenKrupp, Nordzucker, British Sugar, Orion, Unilever, Provimi, Lafarge, Alcatel – Lucent, Atos Origin, Bonduelle, Akzo Nobel, Mondi, JP Morgan Chase, Rieber & Son, Neupack.

Wsparcie inwestycji i eksportu:

Województwo kujawsko-pomorskie działa w sieci Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów w ramach podziałania 6.2.1 Programu Operacyjnego – Innowacyjna Gospodarka, gdzie dzięki ścisłej współpracy z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad Polski za granicą, Ministerstwem Gospodarki oraz dostępnym środkom i instrumentom jest w stanie efektywnie wspierać inwestycje w regionie. Działające w ramach Urzędu Marszałkowskiego certyfi kowane Centrum Obsługi Inwestora jest regionalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Główne oraz rozwijające się gałęzie przemysłu: Spożywczy, elektroniczny, BPO, chemiczny, elektromaszynowy, drzewny, papierowy, odnawialne źródła energii.

Komunikacja:

• Biegnąca przez całe województwo autostrada A-1 ze Skandynawii na południe Europy, odgrywająca

znaczącą rolę w europejskim systemie transportowym.

• Drogi ekspresowe: S-10 łącząca Szczecin z Warszawą, poprzez Bydgoszcz i Toruń,

S-15 z Gdańska przez Bydgoszcz do Poznania i Wrocławia.

• Międzynarodowe lotnisko w Bydgoszczy z terminalem cargo.

• Przecinające region międzynarodowe drogi wodne nr E70 i E40.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto