Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zbudowano z cegieł z zamku bydgoskiego? Do ich wykorzystania przyznaje się wiele nieruchomości

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
"Miejska legenda" głosi, że cegły z zamku bydgoskiego zostały wykorzystane do budowy kamienicy przy ul. Krętej, siedziby głównej Poczty Polskiej przy ul. Jagiellońskiej, a nawet do budowy byłej już hali targowej przy ul. Magdzińskiego. Miejski konserwator zabytków zapewnia jednak, że... to tylko legendy.
"Miejska legenda" głosi, że cegły z zamku bydgoskiego zostały wykorzystane do budowy kamienicy przy ul. Krętej, siedziby głównej Poczty Polskiej przy ul. Jagiellońskiej, a nawet do budowy byłej już hali targowej przy ul. Magdzińskiego. Miejski konserwator zabytków zapewnia jednak, że... to tylko legendy. Tomasz Czachorowski
Miejska legenda czy fakt - cegły z zamku bydgoskiego wykorzystano do budowy hali targowej, budynku Poczty Polskiej przy ul. Jagiellońskiej i kamienicy przy ul. Krętej, gdzie mieści się Eljazz?

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

Gdzie są cegły z zamku bydgoskiego, który został ostatecznie rozebrany w XIX wieku? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale do "pochodzenia" od zamku chętnie przyznają się obiekty byłej już hali targowej przy ul. Magdzińskiego, budynku Poczty Polskiej, a nawet kamienica przy ul. Krętej, gdzie obecnie mieście się klub Eljazz. Czy cegły z rozbiórki zamku mogły zasilić budowy tych obiektów?

Taką historię słyszał Józef Eliasz, właściciel klubu. - Pierwszy raz usłyszałem o tym, jako rzecz zupełnie nieformalną i niepotwierdzoną, od kogoś z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Jednak weryfikował ją Lech Łbik (Pracownia Dokumentacji i Popularyzacji Zabytków WOK w Bydgoszczy - red.) i okazało się, że to niemożliwe. Dla mnie to ciekawa sprawa, Lech Łbik mówił że mieliśmy w Bydgoszczy chyba z dziewięć cegielni, zastanawiam się teraz czy z którejś z nich pochodzi "moja" cegła.

- Nie mamy zdjęć z rozbiórki zamku w jego górnych partiach. Posiadamy za to fotografie z rozbiórki jego części piwnicznych. Zamek rozebrano w XIX wieku, sprzedał go prywatnemu właścicielowi bydgoski magistrat, a przedsiębiorca go rozebrał, sprzedając chętnym cegły - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy.

- Warto jednak zauważyć, że cegły zamkowe to cegły gotyckie, różnią się znacznie od tych współcześniejszych, dziewiętnastowiecznych, są od nich zdecydowanie większe. Jak wyglądają można dostrzec na pozostałych w mieście fragmentach murów obronnych. To nie ta cegła, z których zbudowano halę czy obiekt Poczty Polskiej. To też nie ta cegła, z której wznoszono inne pruskie obiekty typu dyrekcja kolei przy Dworcowej (ta powstała zresztą wcześniej) czy obecnie siedziba jednego z instytutów UKW przy placu Weyssenhoffa czy cegła z kościołów, które w tych czasach wznoszono - podkreśla konserwator. - Cegła kamienicy przy ul. Krętej faktycznie jest bardzo specyficzna, nie pochodzi raczej z naszej fordońskiej cegielni. Ale z pewnością nie jest to cegła gotycka, tylko mechaniczna cegła z XIX wieku.

Czy wiemy co stało się z cegłami z rozbiórki zamku? Historia Bydgoszczy pełna jest białych plam, do nich należy również kwestia tego, co stało się z pozostałościami zamku. Konserwator zauważa, że cegły z rejonów piwnicznych były przez setki lat narażane na działanie czynników przyrodniczych. A tego typu materiału nie używa się do budowy nowych murów i elewacji. Podobnie jest z cegłą rozbiórkową.

- Mamy dokumentacje i preliminarze wielu inwestycji, które w tym czasie realizowano w Bydgoszczy. Niemcy byli w przygotowywaniu dokumentów bardzo precyzyjni, stąd wiemy skąd brali cegłę, w jakich kamieniołomach zamawiali kamień, skąd mieli wapień i tak dalej. W żadnej z tych dokumentacji nie natknęliśmy się na dane, które pozwoliłyby przypuszczać, że do wznoszenia nowych obiektów użyto cegły rozbiórkowej z zamku bydgoskiego - podkreśla Sławomir Marcysiak.

Wiele wskazuje na to, że część materiałów z rozbiórki mogła rozjechać się po terenie Prus, część zapewne kupili prywatni właściciele kamienic w Bydgoszczy. Jeśli tak się stało, to z cegły tej wzmacniali mury, ewentualnie wykonywali również fragmenty piwnic.

Trwa głosowanie...

Czy kolejne obostrzenia w pandemii mają sens?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto