Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz dużo jabłek? Wypróbuj przepis na ocet jabłkowy z obierek lub całych owoców. Będzie taniej, niż w sklepie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Masz za dużo jabłek i nie chcesz, żeby się zmarnowały? Rozwiązaniem może być domowej roboty ocet jabłkowy.
Masz za dużo jabłek i nie chcesz, żeby się zmarnowały? Rozwiązaniem może być domowej roboty ocet jabłkowy. Karolina Misztal
Ocet jabłkowy można bez przeszkód zrobić samodzielnie w domu, zarówno z całych jabłek, jak i obierek, których nie chcemy wyrzucać. Potrzeba nieco cierpliwości, ponieważ proces fermentacji trwa kilka tygodni, ale składniki wystarczą zaledwie trzy. Zachęcamy do domowego przetwórstwa, oszczędzania i zapobiegania marnowaniu żywności.

Spis treści

Ocet jabłkowy to kwaśny płyn z posmakiem jabłek, który ma wyraźny zapach octu. Najczęściej jest wykorzystywany w celach kulinarnych, np. do zup i zakwaszania sałatek czy surówek.

Zbiory jabłek w Polsce w 2022 roku, według przedwynikowego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, będą wyższe o ponad 4 proc. niż rok temu. Prawdopodobnie przekroczą poziom 4,2 mln ton. Jeśli obrodziły na twojej działce albo masz w domu resztki, których nie chcesz wyrzucać, możesz je przetworzyć, nie tylko na mus czy kompot.

Tradycyjne przepisy na ocet z jabłek

Jeśli zastanawiasz się, na co przerobić jabłka - mamy rozwiązanie. Na Liście Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajdziemy ocet jabłkowy bełżecki oraz Galicyjski ocet jabłkowy. Najstarsze źródła o occie jabłkowym mówią już w XIX wieku. Autorzy zgłoszeń do ministerialnej listy zdradzają, jak takie produkty powstają.

Ocet galicyjski powstaje w prosty sposób, wymaga jednak czasu. Powstaje z kwaśnych jabłek, używane są spady albo mniejsze okazy. Jabłka w tradycyjnym sposobie przygotowania octu myło się, kroiło, a następnie wydrążało pestki.

Umieszczało się takie krojone, nieobrane jabłka w jakiś dużych pojemnikach i zalewało wodą. Dodawało się też trochę cukru. Wszystko musiało stać w dość ciepłym, ciemnym miejscu, przykryte płótnem, które przepuszczało powietrze. I to powoli fermentowało i powstał ocet (wywiad przeprowadzony z mieszkańcami gminy Markowa), z opisu LPT MRiRW.

Z jakich odmian zrobić ocet jabłkowy?

Bełżecki ocet, czyli jeden ze wspomnianej listy powstaje ze starych odmian lub tych półsłodkich. Autorzy zgłoszenia podają, że ze względu na obecność dużej ilości naturalnych cukrów, nie wymaga dosładzania i dodawania drożdży do fermentacji.

Do produkcji octu jabłkowego bełżeckiego wybiera się w połowie owoce winnych odmian jabłoni, np. ze starych odmian:

  • Antonówka Półtora Funtowa,
  • Szara Reneta,
  • Klos,
  • Mc Intosh,
  • Gloster,
  • Idared,

i w połowie słodkich odmiany:

  • Szampion,
  • Golden Delicious,
  • Jonagold.

Dla osiągnięcia jak najlepszych walorów smakowych, należy wykorzystywać tylko zdrowe, w pełni dojrzałe owoce. Wyciśnięty z nich sok rozlewamy do kwasowych kadzi, następnie przykrywamy bawełnianym płótnem, aby sok miał dostęp do tlenu. Czas trwania naturalnej fermentacji wynosi 6 miesięcy, w temperaturze pokojowej ciepłej, od 18-25°C. Niczym nie przyspieszamy tego procesu. Gotowy ocet zlewamy, pozostawiając mętny osad i „matkę octową” w kadzi, a następnie rozlewamy do butelek i zakręcamy.

Jak zrobić ocet z obierek?

Potrzebne składniki:

  • 1 kg obierek (ewentualnie również ogryzków),
  • litr wody (lub więcej, tak, żeby woda przykryła owoce/obierki),
  • 2,5 łyżki cukru.

W przypadku całych owoców: 1,5 kg jabłek, 1,5 litra wody, 3 łyżki cukru.

Obierki po umytych wcześniej jabłkach (czasem nawet ogryzki) przekładamy do naczynia np. sparzonego wcześniej słoika. Następnie zalewamy ciepłą wodą z rozpuszczonym cukrem, mieszamy, a na koniec przykrywamy lnianą ścierką, która będzie przepuszczała powietrze.

Słoik z zawartością zostawiamy w ciepłym miejscu na 3-5 tygodni. Codziennie należy zamieszać. Gdy zniknie piana na powierzchni (dowód fermentacji), ocet jabłkowy będzie gotowy. Przelewamy zawartość przez gazę lub filtr do kawy i rozlewamy do butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz dużo jabłek? Wypróbuj przepis na ocet jabłkowy z obierek lub całych owoców. Będzie taniej, niż w sklepie - Strefa Agro

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto