Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum UMK zadeklarowało pomoc studentów w walce z pandemią - odpowiedzi brak

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Dariusz Bloch
„Wszystkie ręce na pokład” - rząd mobilizuje wszystkie środowiska do walki z pandemią koronawirusa. Niestety, oprócz apelowania m.in. do studentów uczelni medycznych nic w tej kwestii się nie dzieje.

Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

W czasie ostatnich kilku dni, kolejny raz zwrócono się do studentów medycyny prosząc o pomoc w walce z pandemią koronawirusa. W pomoc przy chorych na COVID-19 mieli zaangażować się również studenci Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

- Już w marcu zadeklarowaliśmy pomoc w ramach wolontariatu – wyjaśnia dr. hab. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Tak jak wtedy, tak i teraz nic na ten temat nie wiemy. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji.

Zawieszone praktyki

Collegium Medicum, w połowie października, zawiesiło zajęcia praktyczne w uniwersyteckich szpitalach oraz w tych, które współpracują z bydgoską uczelnią.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela zajęcia praktyczne – o czym poinformowała nas Kamila Wiecińska, rzeczniczka SU – nadal są zawieszone aż do odwołania.

Podobnie jest w Centrum Onkologii.
- Studenci wydziałów; lekarskiego oraz nauki o zdrowiu wszystkie zajęcia mają zdalne – tłumaczy Agnieszka Bielińska, kierownik Działu Dokumentacji i Statystyki Medycznej CO, rzecznik prasowa.
Zajęcia kliniczne, tam gdzie jest to możliwe, są powoli przywracane. Zwłaszcza te niezbędne do uzyskania uprawnień wykonywania zawodu. Warto dodać, że studenci aż siedmiu wydziałów, w tym kierunków medycznych i sztuk pięknych nadal odbywają zajęcia praktyczne.

UMK koordynatorem

- Prowadzimy testy w kierunku koronawirusa – wyjaśnia dr. Hab. Marcin Czyżniewski. - Od początku pandemii, czyli od marca wyniki dodatnie testów miało 30 studentów i doktorantów oraz 11 pracowników naukowych. Na kwarantannie przebywały 153 osoby.

Liczby te nie są wysokie. UMK zatrudnia 4 tysiące osób. Kształci się na tej uczelni 20 tys. osób. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został koordynatorem, upoważnionym m.in. do zbierania danych dotyczących zakażeń wirusem SARS-COV-2 studentów oraz pracowników uczelni funkcjonujących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Brak szacunku

Prawo dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa zmienia się praktycznie co kilka dni. Przepisy są niespójne, niektóre powodują sprzeciw samorządu lekarzy.

- Rozwiązania zawarte w jednej ustawie ośmieszają przyjętą przez Sejm kilka godzin wcześniej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 a przede wszystkim urągają jakimkolwiek standardom stanowienia prawa w państwie demokratycznym – czytamy w oświadczeniu Naczelnej Izby Lekarskiej. - Prezydium NIL zdecydowanie krytycznie ocenia także treść projektu ustawy. Jak inaczej ocenić pozbawienie dodatku do wynagrodzenia lekarzy, którzy w okresie  ogłoszenia  stanu  zagrożenia  epidemicznego  lub stanu epidemii uczestniczą w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19 lub osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2? Okazuje się, że obietnice składane przez rząd wszystkim pracownikom medycznym walczącym w pierwszej linii z pandemią wywołaną przez COVID-19, tak nagłaśniane w mediach, są w dużej mierze puste. Tymczasem to właśnie lekarze walczą z narastającą krytyczną sytuacją w ochronie zdrowia. (...) Samorząd lekarski jest głęboko oburzony, ale także zaniepokojony, podejściem rządu oraz posłów głosujących za przyjęciem projektu ustawy do najbardziej narażonych i obciążonych grup zawodowych jakimi są aktualnie lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni i cały personel medyczny zmagający się z narastającą pandemią (...).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto