Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CSI, czyli jak się to robi w Bydgoszczy

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum jest jednym z dwóch ośrodków w naszym kraju, które dysponują technologią oglądaną w amerykańskich filmach.

Jesteśmy świadkami prawdziwego przełomu w genomice, czyli w poznawaniu genomów różnych gatunków. Chodzi o tzw. sekwencjonowanie DNA drugiej generacji, wykorzystane w instrumencie Genome Sequencer FLX.
Dzięki GS FLX (urządzenie do badania genomu) na poznanie pełnej sekwencji średniego genomu bakteryjnego wystarczą dziś już tylko 4 dni, natomiast pełny ludzki genom jądrowy można odczytać w ciągu zaledwie kilku tygodni! Dla porównania, realizacja głośnego na całym świecie Projektu Poznania Genomu Człowieka przy użyciu tradycyjnej metody sekwencjonowania DNA zabrała 13 lat.

Dzięki temu urządzeniu naukowcy odczytali niedawno pełen genom neandertalczyka. Czy ma to dla nas, ludzi żyjących współcześnie, jakieś znaczenie? Oczywiście! Okazało się, że neandertalczycy nie byli naszymi przodkami, jak wcześniej sądzono, ale innym gatunkiem ludzi. Gdyby ich gatunek przetrwał, dzisiaj na Ziemi byłyby dwie populacje ludzi z gatunku naczelnych. Homo sapiens sapiens (czyli my) oraz Homo sapiens neandertalensis. Wyobraźcie sobie jak wyglądałaby nasza planeta, gdyby dwa gatunki ludzi panowały nad światem....

Urządzenie to może być również zastosowane do badań zmienności genetycznej populacji ludzkich, roślinnych, zwierzęcych i bakteryjnych. W eksperymentach z zakresu metagenomiki, w których analizuje się wszystkie sekwencje DNA występujące w danym środowisku, np. w próbce wody. Można także prowadzić prace nad błyskawiczną identyfikacją nowych mutacji w setkach różnych genów związanych z powstawaniem nowotworów czy genach potencjalnie związanych z chorobami o złożonym dziedziczeniu, jak choroba Alzheimera czy schizofrenia.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto