Czesi spełnili marzenia kibiców

ob
Hokeiści Czech zdobyli mistrzostwo świata. W finale w Wiedniu pokonali broniącą tytułu Kanadę 3:0 (1:0, 0:0, 2:0). To ich piąty tytuł mistrzowski, uzupełniający sześć złotych krążków drużyny Czechosłowacji.

Hokeiści Czech zdobyli mistrzostwo świata. W finale w Wiedniu pokonali broniącą tytułu Kanadę 3:0 (1:0, 0:0, 2:0).

To ich piąty tytuł mistrzowski, uzupełniający sześć złotych krążków drużyny Czechosłowacji.
Przypomnijmy, że brązowy medal zdobyli Rosjanie po zwycięstwie nad Szwecją 6:3 (3:2, 3:0, 0:1).

Spotkanie finałowe chyba zawiodło swym poziomem kibiców, nie było porywającym widowiskiem - do połowy trzeciej tercji. Zawiedli przede wszystkim hokeiści Kanady, którzy stracili gdzieś swą werwę, skuteczność. Ta ostatnia uwaga dotyczy przede wszystkim uznanego za najlepszą formację ofensywną mistrzostw tria: Rick Nash, Joe Thronton, Simon Gagne. Tym razem kanadyjskie asy trenera Marca Habscheida pochowały się w rękawy.

Czesi dobyli bramkę w 4.13 min i potem podporządkowali swoje siły głównie obronie tej przewagi.

Gol był przedniej marki. Wielka w tym zasługa Jaromira Jagra, doskonale rozgrywającego w niedzielnym finale krążek z partnerami. Najlepiej opłacany hokeista świata wypracował dogodną pozycję strzelecką Martinowi Ruczinskiemu, którego strzał trafił w słupek, ale skutecznie dobił Vaclav Prospal.

Dwa kolejne gole zostały zdobyte w trzeciej tercji. Najpierw Ruczinsky zakończył celnym strzałem kolejne nieszablonowe zagranie Jagra, w 44 min. Ostatnia bramka padła w 59.07 min, a strzelcem był Josef Vasiczek.

Kanadyjczycy grali ok. 40 sekund bez bramkarza - Martin Brodeur ustąpił miejsca napastnikowi, gdy na ławce kar przebywał Jan Hejda. Oblegający bramkę bardzo dobrze broniącego Tomasza Vokouna hokeiści Kanady stracili krążek i Vasiczek przez całe lodowisko posłał „gumę” do pustej bramki.

Po mistrzostwach trener Czechów Vladimir Rużiczka zapowiedział koniec pracy z kadrą.

Kolejność MŚ-2005: 1. Czechy, 2. Kanada, 3. Rosja, 4. Szwecja, 5. Słowacja, 6. USA, 7. Finlandia, 8. Szwajcaria, 9. Łotwa, 10. Białoruś, 11. Ukraina, 12. Kazachstan, 13. Słowenia, 14. Dania, 15. Niemcy (spadek), 16. Austria (spadek).

Laureaci: najlepszy bramkarz - Tomasz Vokoun (Czechy), najlepszy obrońca - Wade Redden (Kanada), najlepszy napastnik - Aleksiej Kowalow (Rosja), najlepszy gracz (MVP): Joe Thornton (Kanada).