Czy będzie więcej miejsc szpitalach dla pacjentów covidowych? Konferencja prasowa o pandemii w Kujawsko-Pomorskiem

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Wojewoda Kujawko-Pomorski oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apelują do mieszkańców o poddawanie się szczepieniom ochronnym.
Wojewoda Kujawko-Pomorski oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apelują do mieszkańców o poddawanie się szczepieniom ochronnym. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Udostępnij:
W czwartek, 9 grudnia, odbyła się konferencja prasowa, podczas której Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy przedstawili bieżącą sytuację epidemiczną w regionie.

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19

Jak poinformował Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, dzisiaj (9 grudnia) odnotowano 1530 nowych zakażeń i 39 zgonów z powodu COVID-19. Współczynnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców w naszym województwie w ostatnim czasie utrzymywał się poniżej średniej w kraju. Dziś jest już wyższy i wynosi 7,39 (średnia dla całego kraju to 7.16). W ciągu ostatniej doby wykonano prawie 5900 testów. Obecnie na terenie Kujaw i Pomorza działają 42 punkty wymazowe oraz 12 karetek wymazowych.
Wojciech Koper podkreśla jednocześnie, że w tym roku zakażeń jest zdecydowanie mniej, niż w roku ubiegłym.

290 ognisk zakażeń koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem

- W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się 290 ognisk koronawirusa. 165 z nich to szkoły, 34 - zakłady pracy, 21 - szpitale, DPS-y i hospicja - 11, sanatoria - 9, 3- inne placówki medyczne - wymienia Wojciech Koper.

Apeluje jednocześnie do społeczeństwa o poddanie się szczepieniom ochronnym przeciw COVID-19.

- Nie ma czego się bać. Spośród wszystkich zaszczepionych, odsetek osób zgłaszających niepożądane objawy poszczepienne jest naprawdę niewielki. Z informacji, które posiadamy, wynika, że wszystkich NOP-ów było 783, z czego 690 to NOP-y łagodne, 71 - poważne, a ciężkie - 22 - mówi Wojciech Koper.

Przypomina również, że od 19 listopada wzmożone zostały kontrole przeprowadzane przez sanepid w obiektach wielkopowierzchniowych, placówkach handlowych. Od tego czasu przeprowadzono ponad 2600 kontroli, nałożonych zostało ponad 1270 mandatów na łączną kwotę niespełna 200 tys. złotych.

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, zapowiada nowe decyzje związane ze zwalczaniem COVID-19. To plan zwiększenia limitu pacjentów covidowych przyjmowanych w kujawsko-pomorskich szpitalach, także w Grudziądzu. Przypominamy, w drugiej połowie listopada dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu poinformował, że nowi pacjenci z COVID-19 nie będą przyjmowani - to dlatego, że wszystkie respiratory są zajęte, a kadra - przeciążona. Do szpitala mieli być przywożeni pacjenci z całego województwa.

- Obecnie - mówi wojewoda - w szpitalach przebywa 1148 pacjentów covidowych. 1 grudnia było ich 968. Zajętych jest 107 respiratorów. W ciągu doby hospitalizacji wymaga nowych 20-30 pacjentów zakażonych koronawirusem. Cały czas musimy bacznie przyglądać się tej sytuacji i podejmować stosowne decyzje.

Jak wymienia wojewoda, najwięcej, tj. 120 pacjentów przebywa obecnie w Szpitalu Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. W Radziejowie jest ich 107, w Grudziądzu - 80, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy - 61. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką - między 40 a 60 pacjentów.

Od 6 grudnia funkcjonuje sześć nowych zespołów ratownictwa medycznego (łącznie w województwie kujawsko-pomorskim jest uruchomionych 99 ZRM). Liczba wyjazdów do pacjentów w ciągu doby to 650 i utrzymuje się tendencja wzrostowa. Jak podkreśla wojewoda, to o 150 więcej wyjazdów w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Kujawsko-Pomorskie. Więcej miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19?

- Przygotowujemy nowe decyzje, nowe strategie, jeżeli chodzi o szpitale i o nowe miejsca. W tej chwili prowadzimy rozmowy ze szpitalami miejskimi w Toruniu i w Bydgoszczy,a także szpitalami powiatowymi w Brodnicy i Chełmnie. Te decyzje będą wydane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. 150 dodatkowych łóżek to jest absolutne minimum, abyśmy mogli utrzymać przyjmowanie pacjentów covidowych - zaznacza wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. I dodaje: - Szpital w Grudziądzu w tej chwili przyjmuje 85 pacjentów. Prowadzimy z dyrekcją rozmowy o zwiększeniu tego limitu o kolejnych 20-30 miejsc. To trudna decyzja, ale nie mamy wyjścia, te miejsca dla tych chorych muszą się znaleźć. Będą to miejsca wyłącznie dla chorych z terenu powiatu grudziądzkiego i okolicznych powiatów.

Trwa głosowanie...

Czy 300 zł na wyprawkę to wystarczająca kwota?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie