Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy biegacze na stadionach zawsze poruszali się w lewo?

Maciej Weselny
Maciej Weselny
Maciej Weselny
W antycznej Grecji biegano po prostej, robiąc nawrót wokół tyczki wbitej w ziemię. Podczas pierwszych trzech nowożytnych olimpiad ruch biegaczy na stadionach odbywał się PRAWOSKRĘTNE. Intuicyjnie, wydaje się to bardziej naturalnym rozwiązaniem niż to, które stosowane jest aktualnie. Dlaczego więc zmieniono tę zasadę?

1908 rok – olimpiada w Londynie. Powstaje obiekt "White City Stadium" - czyli pierwszy stadion "wieloobrazowy". Trybuny otaczają wszystkie obiekty: bieżnie, basen pływacki, widzowie mogą więc oglądać kilka dyscyplin rozgrywanych równocześnie, co zdecydowanie skraca czas trwania olimpiady – do... PÓŁ ROKU!

Zarówno sam stadion, jak też formuła prowadzonych zmagań stają się wzorcowe dla kolejnych olimpiad. Właśnie podczas tych igrzysk ulega np. wydłużeniu trasa maratonu do 42 km, 195 m (z dotychczasowych 40 km). Również wtedy - w odróżnieniu od trzech poprzednich olimpiad - biegacze zaczynają się poruszać po bieżni stadionu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Podczas finału biegu maratońskiego zawodnicy wbiegają przez tunel. Układ stadionu zaprojektowano tak, że w celu jego okrążenia i zakończenia biegu na mecie należało z tunelu pobiec w prawo i następnie lewoskrętnie (w przeciwnym wypadku meta następowałaby tuż po wbiegnięciu na stadion).

Ale dlaczego meta była właśnie tam? To proste! Ponieważ tam znajdowała się loża królewska, w której zasiadała rodzina królewska, na czele z królem Anglii Edwardem VII.

Dlaczego z kolei lożę usytuowano tam właśnie? Widocznie musiało to być najlepsze miejsce? Dlaczego? Odwracam pytanie: jakie miejsce byłoby najgorsze? Otóż takie, z którego król musiałby patrzeć ... pod słońce.

To podsuwa myśl, iż najlepsze miejsca były na trybunie usytuowanej od strony zachodniej. Pozostaje jeszcze znaleźć potwierdzenie tej tezy.

Przeglądając archiwalne zdjęcia z igrzysk na White City Stadium, zamieszczone w raporcie MKOL z 1908 roku – można znaleźć m.in. fotkę z meczu Wlk. Brytania – Dania z dnia 24 października 1908. Jest to jedna z nielicznych fotografii, wykonanych podczas słonecznej pogody (aura była bardzo niesprzyjająca, na zdjęciu widać wyraźnie cienie rzucane przez zawodników na płytę boiska). Kluczową informacją jest też godzina rozpoczęcia meczu – 15:00. Otóż, poprzez skojarzenie widocznego na zdjęciu układu cieni, rzucanych właśnie o tej porze dnia i roku przez postacie oraz przedmioty, można jasno określić, że trybuna zachodnia (z lożą królewską) to ta położona bliżej basenu (widocznego na innych fotografiach).

Kolejne zdjęcia również potwierdzały tezę o usytuowaniu loży królewskiej na trybunie zachodniej, żeby ... król nie musiał patrzeć pod słońce.

Ponieważ loża królewska usytuowana była na trybunie zachodniej, czyli tej bliższej basenu (to zaś w celu umożliwienia rodzinie królewskiej obserwowania z bliska zmagań pływaków), król, patrząc w lewo na nadbiegających do mety zawodników, obserwował ich w doskonałym oświetleniu przez promienie słoneczne padające z jego prawej strony (czyli z południa).

Miało to również znaczenie dla jakości zdjęć wykonywanych przez reporterów finiszującym zawodnikom. Fotografujący miał bowiem słońce "za plecami", co z racji jakości ówczesnego sprzętu - miało niebagatelne znaczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto