Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy do Bydgoszczy powróci izba wytrzeźwień? Wiele osób jest "za"

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Izba wytrzeźwień działała w Bydgoszczy przy ulicy Przemysłowej. Zlikwidowano ją w 2010 roku.
Izba wytrzeźwień działała w Bydgoszczy przy ulicy Przemysłowej. Zlikwidowano ją w 2010 roku. Tadeusz Pawłowski
Po dziesięciu latach od likwidacji izby wytrzeźwień wraca temat jej ponownego otwarcia. Zwolenników tego pomysłu nie brakuje.

Zobacz wideo: Mandat za brak maseczki w samochodzie!

Temat izby wytrzeźwień wywołał radny Marcin Lewandowski na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. - Sprawą zainteresowałem się, gdy z racji mojego zawodu (radny Lewandowski jest kuratorem sądowym – red.) rozmawiałem z mamą, której córka trafiła na oddział psychiatryczny jednego ze szpitali w regionie i całą noc spędziła na macie w korytarzu, bo nie było dla niej miejsca na oddziale. Część miejsc bowiem zajmowały osoby nietrzeźwe, przywiezione tam przez służby - opowiada radny.

Ile kosztuje izba wytrzeźwień?

Marcin Lewandowski uważa, że warto wróci do dyskusji na temat powrotu izby wytrzeźwień w Bydgoszczy, zwłaszcza teraz, gdy medycy są tak obciążeni pracą i zadaniami związanymi z walką z pandemią. - Chciałbym wiedzieć ile kosztują miesięcznie interwencje straży miejskiej i służb medycznych względem osób nietrzeźwych, często określanych jako bezdomne, choć to nie jest do końca prawdą. I jak ma się do tego koszt utrzymania izby wytrzeźwień przez miasto?

Izba wytrzeźwień o charakterze niehumanitarnym

- Najpierw trzeba byłoby sprawdzić czy są w ogóle prawne możliwości stworzenia izby wytrzeźwień (prawo nie narzuca, ale tez nie zakazuje tworzenia takich placówek - red.). Wiele się zmieniło od czasów, gdy ja zamknęliśmy - podkreśla radna Anna Mackiewicz, która zasiadała w radzie w czasie, gdy izbę likwidowano. - Zmienił się charakter pomocy społecznej i podejście mieszkańców.

- Była to instytucja, która – moglibyśmy to tak określić – pracowała w sposób niezbyt humanitarny. Kogoś do niej przywożono, często przywiązywano, a rano wypuszczano. Teraz z osobą nietrzeźwą się pracuje, proponuje różne formy pomocy, wyjścia z kryzysu.

- Nie wiem czy obecnie społeczeństwo zaakceptowałoby działanie takiej placówki. Nie mówiąc już o tym, że zawsze była deficytowa – większość osób, która spędzała tam noc nie płaciła za pobyt, a egzekwowanie należności poprzez postępowania egzekucyjne było drogie, czasochłonne i w stosunku do bezdomnych po prostu bezcelowe – zauważa Anna Mackiewicz.

Wszyscy nietrzeźwi jadą na policję

Obecnie Punkt Pomocy Osobom Nietrzeźwym, który działał przy bydgoskim schronisku dla osób bezdomnych jest zamknięty, a wszyscy nietrzeźwi (o ile nie jest im potrzebna pomoc lekarska) trafiają do liczącego 36 miejsc pomieszczenia dla osób zatrzymanych (PDOZ), który mieści się w komendzie na Wyżynach.

- Zanim nietrzeźwy tam trafi, musimy z nim pojechać do szpitala na badania (te odbywają się w szpitalu na ul. Markwarta - red.) by mieć pewność, że może trafić do PDOZ - wyjaśnia kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy. - W pierwszej kolejności jednak, jeśli jest tylko taka możliwość, odwozimy nietrzeźwego do domu.

Policja powitałaby powrót izby wytrzeźwień z ulgą, bo o ile nietrzeźwych, którzy byliby zatrzymani np. w związku z wykroczeniami czy przestępstwami chętnie by u siebie "przetrzymała", to już zwykłych, jak mówi się w slangu "leżaków" niekoniecznie. Także dlatego, że osoba zamroczona alkoholem może nagle zapaść na zdrowiu, a wtedy i tak trzeba wzywać pogotowie na Wyżyny - tymczasem w izbie wytrzeźwień zawsze na miejscu był lekarz.

"Za" powstaniem izby wypowiadał się również wiele razy prof. Aleksander Araszkiewicz, który podkreślał, że pomocą nietrzeźwym nie powinny zajmować się oddziały psychiatryczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto